×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
25. augusts, 2015
Drukāt

Latvijas Žurnālistu asociācija un “Re: Baltica” varētu būt Mediju ekselences centra dibinātāji (2)

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Jemberga

Ideja par mediju ekselences centra izveidi ir laba, tikai ir jānosaka skaidri pamatprincipi, kādam šim centram jābūt, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes priekšsēdētāja Sanita Jemberga.

“Ideja par mediju ekselences centru, manuprāt, nāk no Ziemeļvalstīm, kuras apmēram gadu mēģina saprast, kā labāk palīdzēt Baltijas žurnālistikai kļūt spēcīgākai. Tas viss sākās pēc Krimas aneksijas, bet runa vairs nav tikai par pretošanos krievu propagandai, bet par to, ka vispār jānostiprina žurnālistikas spējas Baltijā, kuras pašas par sevi nav sliktas un nav arī vienādas visās trīs Baltijas valstīs,” sacīja Jemberga.

Pagājušajā nedēļa sanāksmē tikās vairāki potenciālie centra dibinātāji, kas sprieda par to, vai šāds centrs ir vajadzīgs un kā tas varētu funkcionēt. Jemberga sacīja, ka LŽA un arī Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” sanāksmē tika piedāvāts kļūt par šī centra dibinātājiem.

“Tā kā mēs LŽA pirms tam par to bijām apspriedušies, mēs uzskatām, ka tā ir laba doma. Mūsu biedriem tā šķiet, jo tālākizglītības Latvijas žurnālistikā ir maz, kas būtu noderīga, tāpēc mēs šajā sanāksmē izteicām pamatprincipus, kādam, mūsuprāt, tam vajadzētu būt,” sacīja Jemberga.

Viņa uzskaitīja LŽA noteiktos mediju ekselences centra dibināšanas pamatprincipus. Pirmkārt, centrs nevar dublēt jau esošās iestādes, kuras nodarbojas ar žurnālistu apmācībām. Otrkārt, pēkšņi nevar iesaistīties visi, kam gribas mācīt žurnālistus Baltijā, jo žurnālistika būs spēcīgāka iepretim krievu propagandai, nedomājot par to, kur ilgtermiņā šie žurnālisti strādās. Treškārt, vajadzībām ir jānāk no pašiem žurnālistiem, proti, viņiem jāpasaka, kas viņiem ir nepieciešams, nevis kāds pateiks – mēs jums varam mācīt to un to. Ceturtkārt, LŽA sanāksmē uzsvēra un tam piekrita arī mediju pārstāvji, kas bija klāt, – šī organizācija ir jādibina pašiem mediju pārstāvjiem. Neviena valdība nevar būt kā dibinātājs, jo tas automātiski padarītu to par pretpropagandas iekrāsotu organizāciju, kāds nevar būt mērķis, sacīja Jemberga.

“Vēl viens princips, ko es minēju kā asociācijas pārstāve, ir tas, ka sākotnējai idejai par centra izveidi, kas virzīts uz krievvalodīgo žurnālistu apmācību, – mēs tam nepiekrītam. Tāpēc, ka Baltijas valstīs ir arī vietējie žurnālisti, kuri raksta latviski, igauniski, lietuviski, kuriem arī šī apmācība noteikti noderētu. Līdz ar to nav korekti koncentrēties tikai uz vienu valodu grupu, kam arī visi piekrita,” informēja Jemberga.

Centra forma varētu būt Latvijā reģistrēta nevalstiskā organizācija (NVO), kuras pirmais darbs būtu apkopot vajadzības no mediju tirgus dalībniekiem tieši apmācību jomā, sacīja Jemberga.

Viņa apstiprināja, ka LŽA būtu gatava kļūt par centra dibinātāju, ja izpildās visi nosacījumi. LŽA uzskata, ka šāda centra izveide nāktu par labu LŽA biedriem. “Sanāksmē katram no iespējamiem dibinātājiem tika lūgts nosaukt, kas ir tas, ko viņi var piedāvāt un LŽA no savas puses var piedāvāt, kā “Re:Baltica” trenēt pētnieciskajā žurnālistikā, bet, protams, ir dažādas prasmes, kuru mums nav, un veiksme ir atkarīga no spējas piesaistīt dalībniekus, kā arī apmācības metodēm,” sacīja Jemberga.

Jemberga uzsvēra, ka arī šī centra izveide, līdzīgi kā jebkura darbība, ir atkarīga no finansiālajām iespējām. Viņa arī minēja, ka nevēlētos būt daļa no tā, kas veic mācīšanu mācīšanas pēc, bez reāliem rezultātiem. “Sanāksmē tika norunāts, ka atkārtoti tiksimies aptuveni pēc mēneša un mēģināsim saprast, kas tas īsti būs,” sacīja Jemberga.

Kā ziņots, Rīgā plāno veidot mediju ekselences centru. Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Kultūras ministrijas (KM) Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis, tikšanās laikā KM, Ārlietu ministrijas, Baltijas un Ziemeļvalstu mediju, nevalstisko organizāciju un akadēmiskās vides pārstāvji vienojušies par tālāku darbu pie centra izveides.

Putnis atzīmēja, ka centra koncepcija šobrīd ir tikai izstrādes stadijā, tāpēc vēl nav iespējams runāt par konkrētām tā aprisēm, bet tikšanās dalībnieki vienojušies, ka šādam centram ir jābūt nevalstiskai iniciatīvai un valsts pārvaldes institūcijas centra pārvaldē iesaistītas netiks.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. A ū, inteliģenti! Vai esiet padomājuši, kā ar jums manipulē…? Uzrodas tāds “IZCILĪBAS” centrs, ar kuru apzīmē NATO informācijas un komunikācijas organizāciju un top “Mediju EKSELENCES centrs, kuram nav pat atrasta tā darbības forma…
    Vai jums nerodas tāda neliela jūsu inteliģentuma izsmiešanas sajūta? … Putina ļautiņiem par prieku!

  2. Izlasīju divas reizes, neko nesapratu, tikai to, ka grib rīkot kursus žurnālistiem un Jembergai ir lielummānija, jo šo kursu iestādi (nesaprotu kursu tēmu) nosaukt vēlas par ekselences centru. Donoru naudu vajag un lielas algas, atkal varēs griezt vecas Sorosa plates un karot ar Vienotības ienaidniekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+