×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
25. septembris, 2017
Drukāt

Latviju sargās viedi

"LMT" publicitātes foto"LMT" publicitātes foto

Rīgas Tehniskās universitātes profesors Agris Ņikitenko iepazīstina ar vienu no "Viedsarga" lietu interneta funkcijām – kaujas laukā ar termokameru atklāt pretinieku pozīcijas, kas tiešsaistē attālināti nonāk mūsu bruņoto spēku rīcībā.

Modernās tehnoloģijas un telekomunikācijas pilnā sparā ienāk arī Latvijas bruņotajos spēkos. “Latvijas Mobilais telefons” (“LMT”) sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes pētniekiem, Aizsardzības ministriju (AM) un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem izstrādājis īpašu valsts aizsardzības platformu “Viedsargs” ar militāro lietu internetu.

 

Vēros savējos un pretiniekus

Kaut arī “Viedsarga” risinājumi vēl ir izstrādes stadijā, jau tagad izmēģinājuma režīmos militārajiem spēkiem iespējams izmantot dažādas platformas funkcijas. Piemēram, platformā ir integrēta karte, kurā var attēlot nepieciešamos objektus un personas (ar īpašas izsekošanas ierīces palīdzību būs zināma katra karavīra, tanka u. c. objekta atrašanās vieta kaujas laukā), kā arī ir ziņojumu apmaiņas un saņemšanas funkcija.

Savukārt, attīstoties 5G mobilo sakaru tehnoloģijām, būs pieejami dažādi sensori skaņas, kustības, objektu informācijas ieguvei un novērošanai, kas ļaus novērot pretinieku kustību un nodomus no tālienes, ļaujot mūsu spēkiem vienmēr būt priekšā pretiniekam. Jāuzsver, ka minētās tehnoloģijas būs izmantojamas arī ārkārtas situāciju gadījumos – cilvēku meklēšanai mežā, plūdu, vētru laikā utt. Tāpat, izmantojot RTU datorredzes risinājumu, “Viedsargā” varēs tiešsaistē veikt objektu un personu identificēšanu ar termokameru.

“LMT” šobrīd strādā arī pie specializētu balonu platformas, uz kuriem būtu sensori objektu novērošanai no gaisa – alternatīva droniem. Cik labi šāds risinājums strādās, būs redzams vien pēc nopietnas balonu un “Viedsarga” izmēģināšanas īstās mācībās. Paredzams, ka risinājumus bruņotie spēki izmēģinās vairākās mācībās tuvāko gadu laikā. Kad risinājumi būs pilnībā gatavi, gan skaidrs nav, taču svarīgi, ka platforma būs domāta ne tikai Latvijas aizsardzībai, bet arī eksportam citām NATO dalībvalstīm. Ļoti nozīmīgi, ka “LMT” plāno izveidot arī mobilo kiberpoligonu, kur varētu testēt dažādus aizsardzības risinājumus pret ārējiem uzbrukumiem.

 

Cer aizsākt militārās industrijas attīstību

Projekta izmaksas, kuras “LMT” neatklāj, pagaidām pilnībā gūlušās uz “LMT” pleciem – Aizsardzības ministrija ar savu finansējumu iesaistījusies nav, taču aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis pauda prieku, ka Latvijas uzņēmēji, zinātnieki un augstskolas saprot militāro procesu nozīmi valsts aizsardzībā. “Nav ko kautrēties. Uzņēmumi, augstskolas u. c. partneri, kuri iesaistījušies šī projekta tapšanā, nav inovatīvākie Latvijā. Tie ir inovatīvākie pasaulē. Es ļoti ceru, ka ar šādiem risinājumiem mēs uzsāksim darbu pie Latvijas militārās industrijas attīstības,” sacīja R. Bergmanis.

RTU profesors Agris Ņikitenko sacīja, ka mūsdienās karalauks ir pavisam citāds, nekā tas bija pirms 50 gadiem. “Jāiet uz priekšu, un viena no bruņoto spēku pamatspējām un vajadzībām ir pamanīt pretinieku, tam nepamanot mūs. Tieši tāpēc ļoti nozīmīga tehnoloģija ir termokameras. Savukārt par pretinieku kustības un novietojuma nolasīšanu atbild mākslīgie neironu tīkli kopā ar dziļo apmācību, kas iegūto informāciju spēs analizēt un ļaus nolasīt pretinieka nākamo gājienu,” nelielu ieskatu tehniskajā nodrošinājumā sniedza A. Ņikitenko.

Savukārt “LMT” prezidents Juris Binde sacīja, ka “Viedsargs” un uzņēmuma iesaiste militārās inovācijās ir loģiska uzņēmuma pārmaiņu stratēģija, jo līdz šim “LMT” darbojies ģeogrāfiski ierobežotā teritorijā. “Ir tikai loģiski, ka uz mūsu teicamās infrastruktūras bāzes veidojam tādus projektus, kuriem ir pievienotā vērtība un augsta eksportspēja,” uzsvēra “LMT” prezidents. “Viedsarga” platforma ļaus iegūt daudz plašāku un precīzāku informāciju, turklāt reālā laika režīmā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+