×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. septembris, 2016
Drukāt

Šīs valdības laikā pāreja uz latvisku izglītību nenotiks, saka Šadurskis (54)

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Foto - LETAIzglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Foto - LETA

Nākamajā nedēļā valdība lems, vai mainīt Vispārējās izglītības likumu un Izglītības likumu, nosakot lielāku skolu direktoru atbildību par to, lai skolās tiktu ievērotas valsts valodas apguves un skolēnu valstiskās audzināšanas prasības. To trešdien pavēstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”), tiekoties ar Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakciju.

Nacionāļi ministru uz sarunu bija aicinājuši, lai noskaidrotu, kad K. Šadurskis beidzot sāks rīkoties, lai pildītu valdības deklarācijā pausto solījumu izstrādāt plānu pārejai uz vienotu izglītības standartu mācībām valsts valodā valsts un pašvaldību finansētās izglītības iestādēs un uzsākt tā īstenošanu. Taču, kā pastāstīja Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars, sarunas laikā ministrs skaidri pateicis, ka pāreja uz izglītību latviešu valodā visās valsts finansētajās skolās šīs valdības laikā nenotiks.

Pats K. Šadurskis paskaidroja, ka pieņemt izmaiņas likumā par mācībām latviešu valodā šobrīd nav jēgas. Norma būtu deklaratīva, jo pat līdzšinējā likuma prasība vidusskolās vismaz 60 procentus mācību satura apgūt latviski ne vienmēr tiekot pildīta. Tāpēc ministrs vispirms vēlas panākt, lai tiktu ievēroti spēkā esošie likumi un tikai tad varēšot domāt par izglītības sistēmas tālāku latviskošanu.

Bet ko tad K. Šadurskis šajā jomā darījis pēdējā pusgada laikā, kopš sēž ministra amatā? Viņš atbildēja, ka izskatīšanai valdībā sagatavotas izmaiņas likumos, kas liks skolu direktoriem stingrāk ievērot likumus. Pirmkārt, skolu direktoru veikums tiks stingrāk vērtēts skolu akreditācijā. Ja kādā no jomām viņu darbība tiks atzīta par neapmierinošu, pašvaldībām, kas ir skolu dibinātājas, būs pienākums šādus direktorus atlaist. Otrkārt, tiks ieviesta direktoru vērtēšanas sistēma. Tādējādi skolu direktorus cer piespiest gādāt, lai mācību stundas notiktu tā, kā paredz likums. Tāpat skolu direktoriem jārēķinās: ja viņi neatlaidīs valstij nelojālus skolotājus, nāksies pašiem šķirties no direktoru krēsla. K. Šadurskis acīmredzot domā, ka ar šādiem likuma labojumiem pietiek, lai valdības deklarācijā ietverto uzdevumu uzskatītu par izpildītu. Tā liek secināt viņa paustais: “Es pildīšu visu, kas prasīts deklarācijā.”

R. Dzintars vērtēja: likuma grozījumi, kas palielinās valsts kontroli pār skolās notiekošo, ir noderīgi un NA tos, protams, atbalstīs. Tajā pašā laikā nacionāļi uzskata, ka ar šādiem grozījumiem vien nepietiks. “Ministrs apgalvoja, ka piedāvātie likuma grozījumi ir priekšdarbi izglītības tālākai latviskošanai un tāpēc uzskatāmi par plānu, par ko ir runa deklarācijā. Mēs tā neuzskatām. Tāpēc turpināsim izdarīt spiedienu. Iespējams arī, ka mūsu frakcijas deputāti paši izskatīšanai Saeimā iesniegs kādus likuma labojumus, kas liks virzīties uz izglītības latviskošanu,” teic R. Dzintars.

Jāatgādina – kamēr K. Šadurskis nebija atgriezies izglītības ministra amatā, viņš stingri iestājās par pāreju uz izglītošanos latviešu valodā. To viņam atgādināja arī nacionāļu deputāti. K. Šadurskis no saviem vārdiem neesot atteicies, bet atkal norādījis, ka pirms šīs pārejas jāveic daudz priekšdarbu.

Jāpiebilst, ka K. Šadurskis trešdien tikās arī ar mazākumtautību nacionālo skolu – lietuviešu, igauņu, ebreju, ukraiņu, baltkrievu un poļu – direktoriem, lai runātu par šo skolu finansēšanu jaunā skolotāju algu modeļa ietvaros. Tā kā šādās skolās lielākoties ir neliels skolēnu skaits, tās vairs nespēs pilnībā apmaksāt skolotāju darbu. Līdz šim pašvaldības dotēja šīs skolas, pārdalot finansējumu, kas piešķirts lielāku skolu uzturēšanai, taču pēc diviem gadiem pašvaldības finansējumu vairs nedrīkstēs pārdalīt. Tāpēc nepieciešamas izmaiņas skolu finansēšanas modelī, lai šīm skolām palielinātu finansējumu. K. Šadurskis uzsver: šīs skolas tiek uzturētas arī uz starpvalstu līguma pamata un tās nedrīkstētu ciest skolu tīkla optimizēšanas dēļ.

Par izglītības valodu šīs tikšanās laikā netika runāts. Tomēr vērts ieklausīties vārdos, ko pēc tikšanās teica Rīgas Lietuviešu vidusskolas direktore Aldona Treija: “Kad dibinājām lietuviešu skolu, mēs ņēmām vērā, ka tā atrodas Latvijā. Tāpēc pirmā izglītības valoda mūsu skolēniem ir latviešu. Lietuviešu valoda skan lietuviešu valodas stundā un vēl dažos mācību priekšmetos. Šādai pieejai būtu jābūt visās mazākumtautību skolās. Citādi ir tā, ka krievu skolās pat skolotāji joprojām slikti runā latviski. Tikmēr mūsu skolas skolotāji, kuri ieradušies no Lietuvas, latviešu valodu iemācās gada laikā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (54)

 1. nenotiks arī tagad. Jo politiķi baidās zaudēt jau tā zemos reitingus. Tautas un valsts labklājība pēdējā vietā.

 2. Šadurskis savu misiju nebūs izpildījis!

 3. Šadurskis ir gļēvulis Atbildēt

  Viņš, tāpāt kā visi polītiķi kas Padomijā guvuši savu šķirisko rūdījumu, nav nekas vairāk kā mankurti. Tos visus ir jānomaina, tikai tad varēsim cerēt uz latvisku Latviju.

 4. Ja likvidēs lauku skolas – latviskā izglītība izzudīs pavisamUn šis ministrs to ātri paveiks,

 5. Un it īpaši, ja tu, muļķi, nolikvidēsi visas lauku skolas , kurtieši latviskā iazglītība vēl joprojām eksiste

 6. Kamēr stūrēs dzintars and company nenotiks nekas!Nav destruktīvākas partijas par tiem naciķiem.Varas nav,bet sabojāt var visu!Kas arī notiek.Naciķi pārstāv,nu,10% vēlētāju.Pārējos piespiež vecvecāki,vai stulbi vecāki.Tā ir izeja?Dogmātisms nekad!nav bijusi izeja – pilnīgi pretēji,tas vienmēr ir bijis strupceļš!

 7. Kamēr Šadurskis stūrēs, nekas nenotiks. Kad aizies, kādam būs jāsavāc atstātie mēsli.

 8. A, kas notiks shiis valdiibas laikaa?

 9. Valstij vajadzēja maksāt skolotājiem/direktoriem tikai to daļu ko reāli nodrošina LV valsts valodā (izņemot svešvalodas). Tad mācītu ne par 58%, bet par 100%. Minoritāšu valodās (svētdienas skolu) izglītībai ir jābūt ārpus valsts finansējuma.

 10. Tāpēc šis ministrs arī neder un jānomaina

  • Kad atnāks latviešiem tie laiki ...? Atbildēt

   Tieši tā. Kādreiz uz šo cilvēku likām lielas cerības, bet arī viņš cieš no kolektīvā Stokholmas sindroma.

 11. gaida kad tā minoritāte , žvadzot kāpurķēdēm, atkal iebrauks

 12. Balsošana par Šadurski,Saeimas vēlēšanās,arī nenotiks!

 13. to Piekrītu ministra viedoklim 22. septembris, 2016 11:50 Atbildēt

  māciet ģimenēs kultūru saviem bērniem. tik NEAUDZINĀTI bērni ienāk skolās, ka divi mēneši paiet kamēr 10 gadīgie aptver, kā jāuzvedas, kādi priekšmeti jāņem uz skolu, aiznes mājās un uz stundām aizmirst paņemt grāmatas, nav burtnīcu, klades…..tā kā tādi pirmklasnieki. papildus visam – neprot uzvesties -neaudzinātība sit augstu vilni – neciena ne savus klasesbiedrus, ne skolotājus. tādi ģimenes spoguļi ir skolās. nomācoši. Vecākiem to mūžīgo protestu un skolas vainošanas vietā būtu steidzami jāmaina attieksme savu bērnu audzināšanā (ja vien viņi to spēj, dažreiz liekas, ka paši tieši tādi paši izauguši). pirmais mēnesis skolā ir pilnīgi norakstīts dažu neaudzināto skolēnu dēļ, kas neļauj mācīties pārējiem bērniem. palīdz tikai drakoniskas metodes – kaut kādi sodi. NORMĀLI vairs sarunāt nav iespējams, jo KLAUSĪTIES neprot. tikai runāt pretī, bakstīt citus, skaļi ņirgāties par klasesbiedriem stundās – katrā skolā, katrā klasē ir tādi bērni.

 14. Nu nevajag pasiem sagrozit realitati lidz acgarnibai, saucot KOLONISTUS, IECELOTAJUS, utml par minoritatem, fasitus par antifasistiem, utml. Tie tadi nav un neskaitas ne pec 1 starptautiski pienemtiem, ari Krievijas akceptetiem, standartiem. Vieniga mazakumtautiba Latvija ir livi. Lidz ar to kadu citu macisana SVESVALODAS ir tiem izradita ne ar ko nepamatota privilegija, kura veicina sabiedribas skelsanu, segregaciju pec valodu principa. It seviski, ka ta sauktie krievvalodigie labi ja 20 % ir krievi. Parejie pa druskai no visa ka. Un tas tikai apliecina so personu valsts necienu, ka del tie nav izpelnijusies sadu pretimnaksanu.

  • Ну тогда и мы вам напомним! Не смотря на все ваши словесные выкрутасы и завуалированные выпады, это государство содержится и на наши налоги тоже! И мы имеем право знать как и на что государство тратит эти деньги и почему делает это именно таким образом.

 15. Protams, mīkstčauļi šajā lietā neko nevar iesākt.

 16. Ar ko te tiek sveikts Šadurskis,kurš ne pirmo reizi ir izglītības ministrs?Ar to,ko viņš pavēstīja?Tas jau tāpat ir skaidrs,ka pāreja uz latvisku izglītību nenotiks.un tādēļ arī “šķitīs,ka neesi Latvijā”Un tur nav vainīga NA.

 17. Apsveicami, ka ministram bija drosme atklāti pateikt taisnību, bet nacionāļi … viena vienīga, atvainojos, muldēšana. Pateicoties valdības “valodas politikai” šobrīd krieviski runājošam valsts valoda nemaz nav nepieciešama.
  Varbūt vajag sākt ar to, lai valsts valoda skanētu visās sabiedriskājās sfērās, lai visos tirdzniecības centros reklāmas būtu tikai valsts valodā, lai tirdzniecības vietās kasēs sēdošie darbinieki runātu tikai valsts valodā, lai arī darba valoda veikalos būtu latviešu valoda. Citādi, ienākot veikalā, piem., Imantā, šķiet, ka neesi Latvijā.
  Situācija ar valsts valodu Latvijā ir skumja un vnk nožēlojama.

  • sootečestvennikam vienmēr atbalsts…
   pat ja naglo ņirgājās par latviešiem…

  • За 26 лет независимости вся революционная эйфория должна была бы уже давным давно улетучиться. Будьте же реалистами, мы живём в двух общинном обществе и в двуязычном государстве. Это прискорбный для вас факт, но это реальность. И эту реальность определяет вовсе не государство, а экономика, бизнес. Именно они определяют потребность в языках и их «стоимость» и значение для бизнеса.

   • Var piekrist, fakts paliek fakts.
    Tomēr jāpanāk, lai latviešu valodu cittautieši zinātu labāk un lietotu plašāk – citādi jau pašas Latvijas pastāvēšanai kā tādai nav īpašas jēgas.
    Vai tev būtu labāk Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas sastāvā patlaban?

    • Молодёжь практически вся уже давно знает латышский язык, вот только применяет его выборочно, по мере необходимости. И часто не используют его в знак протеста против языковой дискриминации и прочих придирок. Старшее поколение тоже уже более менее говорит, тех кто не совсем не понимает, осталось очень мало.

 18. Kas tad notiks šīs valdības laikā K.Šadurska valdījumā?
  IZM – laimīgi tie skolotājk, kuru algas nepazemināsies, bet paliks iepriekšējā līmenī; kvalitātes piemaksas 3.,4., un 5.pakāpei mainās no likmes uz kontaktstundu skaitu – t.i., paliek zemākas, paaugstina stundu skaitu pa r slodzi; slēdz (optimizē) Latvijas 80 skolas.
  Kāds ir IZM darba rezultāts? – solītie 30 milj. nebūs nepieciešami, jo IZM vēl ietaupīs uz esošajiem līdzekļiem.
  Lūk, tā vajag strādāt IZM ministram! varēs piemaksāt pabalstus Saeimas deputātiem Vienotībā

 19. kas maksā algu šadurskim? Atbildēt

  kas maksā algu šim “savienotajam” šadurskim? Latvijas Valsts vai asv vēstniecība Latvijā? Nelietis un nodevējs ir šis šadurskis.

 20. Galvenais šādai sērīgi pļurkšķot aizvilkt līdz ZZS un SC valdībai, tad gan varēs pāriet. Fuj, IzM smird.

 21. Tie priekšdarbi notiek jau vairāk kā 20 gadus,jo pie teikšanas ir valsts nodevēji. Staigā no vienas ministrijas uz otru un visu salaiž grīstē.Nāks vēlāšanas solīs atkal

 22. Tātad Saeimai jāparūpējas par jaunu valdību vai vismaz izglītības ministru. Saeimā pieņemtie lēmumi netiek pildīti gadiem, kaut kāda Stambulas konvencija jāparaksta steidzamības kārtā, bet ES prasība samazināt ierēdņu skaitu tiek atlikta un atlikta. Viss notiek tā un tikai tā, kā izdevīgi Vienotības un ZZ sponsoriem, un kas būtu ieinteresēts krievu skolu pastāvēšanā, tie tad arī būs Šadurska kungi un noteicēji.

 23. Krievu skolas ir 1:1 kā Rīgas Centrāltirgus – sava republika, savs karogs. Ministrija tajās pat iekšā netiek laista visticamāk.

 24. značit vajag jaunu valdību!

 25. Raivi Dzintar, atmet savus mazvērtības kompleksus un nebaidies, saņem drosmi – beidzot kļūsti par Izglītības ministrijas ministru un ievies izmaiņas gan likumos, gan mācību procesā, gan mācību valodā. Cik ilgi NA būs “jaunākais brālis”, kuram nav nekādas ietekmes? Bet ja gribi mieru un klusumu, un negribi varu (vara ir tā, kas ļauj kontrolēt un ietekmēt politiskās lietas), tad pazūdi no politikas – pilna Saeima ar flegmatiskiem un laiku atsēdošiem deputātiem!

  • Cik muļķīgs komentārs!cik ilgi?tik ilgi,kamēr vēlētāji vēlēs tā,kā viņi vēl.Kāda var būt ietekme ar tik maz balsīm?Vai tad nezini,kā tiek iecelti ministri?

   • Koks ar 2 galiem – ja NA slikti strādā un nav rezultāta, tad kāpēc lai vēlētājs par šiem balsotu? Kāpēc balsot par “jaunāko brāli”, ja valstī kārtību nosaka V un ZZS?
    Nu joprojām NA nav darītāji – tikai muldētāji. Un balsu viņiem nav maz – NA iekš Saeimas ir 17 deputāti.
    Bet tas, ka ne Dzintrs, ne Parādnieks nespēj kļūt par ministru – tas liecina par šo zēnu slikto kvalitāti (par Dzintaru baumo, ka šis kā nevar, tā nevar iemācīties angļu valodu; uz valodām esot ar ļoti ļoti grūtu galvu).

    • Ar tām grūtām galvām ir visi tie kas mūsu valsti aizvien okupē. Nabagi te bļaustās cerībā mūs pārbļaut jo viņiem paliek slikti dzīrdot Latviešu valodu.

 26. Vienotības partijai ir grūti vienoties kopējā nostājā ne tikai izglītības lietās ,tāpēc tai skuju ceļš jau ir iezīmēts.Bijušais eirokomisārs lejupceļu neapturēs,tāda ir mana prognoze.

 27. cik gadiem pēc neatkarības atgūšanas jābūt, lai tas notiktu? Nožēlojami…

 28. Oktobris rādīs, cik ilgi vēl Šadurskim ministrēt. Var gadīties, ka skolotāji ar mietiem nāks šim pateikties par algu reformu …

 29. Pagaidīt jau var, bet vai būs vairs ko latviskot?

Draugiem Facebook Twitter Google+