×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
17. jūlijs, 2017
Drukāt

Ilze Kuzmina: Latviskuma kapitulācija Rīgas skolās? (28)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Šis, iespējams, būs jau trešais mācību gads pēc kārtas, kad Rīgas nomalē Bolderājā esošā 19. vidusskola neatvērs 10. klasi, jo mācībām tajā nebūs pieteikušies vismaz 22 skolēni. Tad tā būs vidusskola tikai formāli, jo 10. līdz 12. klases skolā vairs nebūs. Rīgas domes atbildīgās amatpersonas jau paziņojušas, ka, neraugoties uz to, ka Rīgas 19. vidusskola ir vienīgā latviešu vidusskola šajā apkaimē, skolu varētu pārveidot par pamatskolu.

Zinot, ka Rīgas domē pirmo vijoli spēlē ar Krievijas “cara” Putina partiju līgumu slēgusī “Saskaņa”, šāda attieksme neizbrīna. Izbrīnu un sašutumu raisa kas cits: tas, ka valstī valdošie politiķi un izglītības politikas veidotāji neuztraucas par to, ka attālā Rīgas mikrorajonā vairs nebūs iespējas iegūt vidējo izglītību latviešu valodā. Tikmēr krievu valodā runājošie varētu turpināt izvēlēties starp divām “savām” vidusskolām.

Vienīgās Bolderājas latviešu vidusskolas iespējamā pārveide par pamatskolu parāda, ka valdošās partijas nav tikušas galā ar integrācijas politiku. ZZS un “Vienotība” pēdējos gados gan nav atklāti noraidījušas savu partneru – Nacionālās apvienības – prasību pāriet uz mācībām latviešu valodā visās skolās, taču visādos veidos vilcinājušās to īstenot. Iespējams, ka nu izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis no “Vienotības” attapies, jo iesniedzis izskatīšanai valdībā grozījumus noteikumos, kas liks eksāmenu kārtotājiem sniegt atbildes latviski. Vismaz kāds solis ceļā uz latviskāku izglītību, tomēr, ja tiks samazinātas iespējas iegūt izglītību latviešu valodā, labumu no šā ministra veikuma nejutīsim. Jāpiebilst, ka bijis brīdis, kad uz 19. vidusskolu nākuši arī krievu bērni, taču nu vairs ne, kas arī liecina, ka integrācijas politikā kaut kas ir nogājis šķērsām.

Skaidrs, ka skolu tīkls ir jāsakārto un nav jēgas uzturēt pustukšas vidusskolas, jo sevišķi galvaspilsētā, kur ceļu un sabiedriskā transporta nodrošinājums ir pietiekams, lai aizbrauktu uz kādu tālāku, bet pieprasītāku un, cerams, kvalitatīvāku izglītības iestādi. Tomēr integrācijas un izglītības politikas veidotājiem nebūtu jāraugās tikai uz bērnu skaitu skolā, bet jāaizdomājas: vai ir tālredzīgi kapitulēt un atteikties no latviešu vidusskolas apkaimē, kur jau tā latviskuma ir ļoti maz? Vai, cenšoties panākt, lai pašvaldības kārto skolu tīklu, Izglītības un zinātnes ministrijai tomēr nevajadzētu noteikt, kādos gadījumos skolēnu skaits nedrīkst būt vienīgais kritērijs skolas pastāvēšanai? Vairākkārt dzirdēts, ka īpašs statuss varētu būt skolām, kas ir valsts pierobežā. Taču stratēģiski svarīgas skolas, iespējams, ir ne tikai pie valsts fiziskās robežas. Tagad izskatās, ka, cenšoties efektivizēt izglītības sistēmu, valsts izdara pakalpojumu latviskuma un Latvijas valstiskuma nīdējiem.

Diemžēl, kad vaicāju, kāda tad būs izglītības politikas veidotāju attieksme pret stratēģiski svarīgu latviešu skolu saglabāšanu, izglītības ministrs savā vietā ļāva atbildēt skolu tīkla pētniekam Jānim Turlajam, kurš, protams, nesprieda politiski, bet runāja par procentiem un kilometriem.

J. Turlajs saka: jau tagad liela daļa Bolderājas skolēnu brauc uz tālākām skolām. Jāsecina, ka pašiem apkaimes iedzīvotājiem latviešu vidusskola nav nemaz tik ļoti vajadzīga. Tomēr daļa skolēnu no latviešu un, iespējams, jauktajām ģimenēm, mācītos Bolderājas latviešu vidusskolā, ja vien tur būtu vidusskolas klases. Vai tiešām visi potenciālie vidusskolēni aizbrauc uz tālākām latviešu skolām? Ļoti ticams, ka daļa paliek turpat Bolderājā un aiziet uz krievu skolām. Tuvākā latviešu skola ir 12 kilometru attālumā.

Savukārt tie bolderājieši, kuri brauc mācīties uz pilsētas centru vai citiem mikrorajoniem, visticamāk, šaubās par Bolderājas skolu sniegtās izglītības kvalitāti. Ja Rīgas domei nav vēlēšanās vai spēju nodrošināt, lai arī attālākās pilsētas nomalēs būtu iespējams gūt gana labu izglītību, tad atkal valsts izglītības politikas veidotājiem jādomā, kā piespiest pašvaldību vadītājus risināt izglītības kvalitātes problēmas. Šobrīd izskatās, ka gan Rīgas domē, gan ministrijā nolēmuši, ka zemāka izglītības kvalitāte mikrorajona skolās ir pašsaprotama un pat nenovēršama.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. KĀPĒC BRĪNĪTIES UN RUNĀT PAR LATVISKUMU RĪGĀ, JA PAŠI IEVĒLĒJĀT KRIEVISKU DOMI??????????????
  VALDĪBA TAČU ATBALSTA SITUĀCIJU???????? VAI NAV SKAIDRS, KAS IR ZZS UN NSL PAR FRUKTIEM????
  PAŠIEM GRIBAS PROBLĒMAS SAVĀ VALSTĪ – VIENĪGĀ VIETĀ UZ PASAULES, KUR IR TIESĪBAS RUNĀT LATVIEŠU VALODĀ!!!!!!! Redzat krievu līšanu VISUR – IELĪDA LA UN TĀ IR SAJŪSMĀ PAR KIRILICU…. KUR
  vēl līdīs bandjugas????????

 2. Sen jau bija laiks pāriet uz vienotu apmācību latviešu valodā

  • А вам давно уже было пора понять, что путь в никуда. Это тупик, который только приведёт к обострению отношений.

   • Nost ar divvalodību Latvijas valstī!!!!!!!!! Nepatīk, – robeža pāris stundās sasniedzama.

    • Тебе не нравится, ты и вали из страны сам! Почему уезжать обязательно должны мы?!

 3. Nebrīnīšos, ja galvenā problēma izrādīsies izgl.kvalitāte Konkrētajā skolā. Gudri vecāki un bērni meklē kvalitāti ne tuvumu.

 4. Neskatoties uz latviskuma kapitulāciju visos līmeņos krievu propoganda visos līmeņos turpina žēloties par krievu apspiešanu Latvijā un par ,,fašisma,, atdzimšanu Latvijā,priecājas ka Latvijas ,,reihstāgs,, pēc neatlaidīgas cīņas beidzot ieņemts .Latvieši ir ,,pragmātiski,,ļaudis – turpina izmirt,pamest Latviju jūsmot par seriālu ,,ugunsgrēks,, un turpina dzert žļurgu no 2l plastmasas pudelēm un kašķējas savā starpā visur kur tik vien iespējams.
  Pērkamā ,,radošā inteliģence,, , ekselences un prominences uz to vienaldzīgi noraugās.

 5. Anonimuz tinies uz savu rasu parasu. Lat ija izglitibai jābūt tikai latviesu valodā!!!! Ja kadam kas nepatik vācaties prom maitas.

  • Сам такой! С чего вдруг уезжать то? Тебе не нравится, ты и вали, на все четыре стороны. Тебе никто не здесь не держит, у тебя Есовский паспорт, весь мир открыт, давай – вперёд.

 6. Beigsim taču pieminēt to integrāciju, tāda nav un nebūs, kamēr Rīgā sabraukušie krievvalodīgie būs pat vairāk nekā puse. Izeja ir tikai viena valsts līmenī veicināt krievvalodīgo izbraukšanu.

  • А может расстреливать будете сразу, а? Для вас дело знакомое, и не такое хлопотное.

   • Redz kā, tavējiem sarkanajiem bendēm arī pirmais, kas ienāca prātā, bija nošaut. Laikam slimi prāti domā līdzīgi.

    • А тебе, ворюга, и твоим соплеменникам, сразу приходит в голову высылать людей из страны, лишая их родины. Очень удобно и «гуманно», правда. Вы так уже поступали с немцами, захапав их собственность себе, не так ли.
     Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны!

 7. Нет, ну в самом деле, что за истеричные вопли, да ещё с политическими нападками?! Это что, дума виновата, что не хватает школьников, чтобы наполнить класс? Может автор сама поможет рождаемость повысить? Если надо, мы поможем.

 8. Nav ko uzturēt tukšas skolas, un tas attiecas gan uz latviešu, gan mazākumtautību skolām. Rīgā ir pietiekoši daudz skolas un laba satiksme. Cita lieta lauki, un ja tā ir vienīgā skola, tad pieejai jābūt saudzīgākai

 9. melu un naida kurināšanas kampaņu latviešu skolu sakarā. turklat ļoti liekuligi. valstī desmitiem skolu slēgtas kjo nav skolēnu, un pat vietās kur tuvākā alternativā mācibu iestāde ir desmitiem kilometru tālu ar apgrūtinātu satiksmi, bet tad viss bija lieliski, tā tam bija jānotiek…… bet te skolenu nav, citas skolas var teikt blakus, satiksme lieliska, taču troksnis kā siivēnu skujot, jo te var uztaisit politisko kapitālu. nožēlojami , pavisam nožēlojami

  • Naidu kurina tie,kuri Latvijā uztur skolas svešā valodā.Tas gan ir nožēlojami ,ka ir šādi cilvēki,kas nicīgi izturas pret savu zemi,tautu un valodu.

   • Пора бы уже осознать, русский язык для Латвии не чужой! На нём говорит почти половина населения этой страны и на налоги которых и содержится это государство. Об этом полезно помнить.

    • Nekā nebija, tikpat sveša mums tā krievu valoda kā vācu un visas citas okupantu valodas, ko gadu simtiem sveši kakla kungi mēģinājuši uzspiest.

     Un “počķi polovina” krievvalodīgo Latvijā varētu būt tikai anoņimusa slapjajos sapnīšos.

     • Конкретно тебе, ворюга, вообще любой язык кроме фени, чужой. Ты же вор, не забыл?! Да, и ознакомся со статистикой, это полезно. Прекрати уже воровать чужие ники, сука!
      Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны!

     • Вон отсюда, скотина ненужная! Я настоящий графист!

     • Сука ты, а не графист! Ты даже не знаешь, что означает этот ник. Поэтому сам вали отсюда нахер!
      Прекрати уже воровать чужие ники, сука!

      Повторно, после удаления цензорами! Господа цензоры, ваши действия незаконны!

    • Čužoj ir nevis jazik, bet tā milzīgā čužaja divkājaino masa, kas krievu okupācijas laikā prettiesiski, ignorējot jebkuras starptautiskas normas, pārkrievošanas nolūkā tika iesūtītas Latvijā un kuras pie varas palikušie “gaišie komunisti” legalizēja. Eiropa, kaut lēni, bet tomēr mostas no internacionālisma un integrācijas murga. Šķiet, ka ne pārāk tālu ir laiks, kad būs jālasās visiem “legālajiem” , ar Anonymos un (porno)grafistiem priekšgalā.

     • Вы можете свято верить в свою чушь, но факты – вещь упрямая. А кто восстанавливал эту страну после войны? Кто строил дома, школы ГЭС, заводы, дороги и прочее? Вы в своей школе на каком языке учились? Кто помогал развивать вашу культуру, печать книги, снимать фильмы? И кто просрал всё это наследие? Именно такие любители порно, как вы!

  • baigais attālums. No Bolderājas līdz citām latv. skolām 10-15 min. brauciens, transports nāk gandrīz katras 5 min.

 10. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

Draugiem Facebook Twitter Google+