×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. februāris, 2016
Drukāt

Latviskums pret iespējami augstāko cenu. Daugavpils latviskākajam klubiņam draud slēgšana (23)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš
Uzziņa

Kas ir Andrejs Faibuševičs un "Artilērijas pagrabi"

"Latvijas Avīze" jau pirms diviem gadiem rakstīja, kā Andrejs Faibuševičs un krogs "Artilērijas pagrabi" kļuva slavens ("Būt latvietim Daugavpilī", "LA", 1.04.2014.). Toreiz Latvijā bija pārstāstīta Lielbritānijas laikraksta "Daily Telegraph" publikācija, kur bija minēts, ka daugavpilietis A. Faibuševičs aizliedzis "Artilērijas pagrabu" apmeklētājiem lietot krievu valodu, un, lai kaut ko pasūtītu, jārunājot tikai latviski. "Tā es neteicu. Kā tad to praktiski īstenot: ja prasa krieviski vai kādā citā valodā alu, tad klientu dzīt ārā? Cita lieta, ka ar klientiem cenšamies runāt latviski," toreiz "LA" teica A. Faibuševičs, Vēlāk par "Artilērijas pagrabiem" ziņojuši ne tikai visi vietējie Latgales krievu mediji, bet arī daudzi Latvijas centrālie, atbraukuši pat ziņu aģentūras "Reuters" un somu žurnālisti, japāņu prese.

"Kroga izveides galvenais iemesls bija idejisks: lai likvidētu krievu kultūras masu spiedienu Daugavpilī. Man krievi ir teikuši, ka būt latvietim nav atraktīvi, būt krievam ir daudz krutāk. Un es viņus saprotu, jo Daugavpilī vienmēr trūkušas alternatīvas latviskas iespējas izpausties. Aicinu citus darīt līdzīgas lietas: tikai tā var integrēt cilvēkus latviskā vidē. Daudzi latvieši ir pārkrievojušies," stāstīja Andrejs, kura paša tēvs nācis no Sibīrijas ar poļu, baltkrievu un ebreju asinīm, mamma – latviete.

A. Faibuševičs ik pa laikam publicējis savu viedokli par politiskiem notikumiem, piemēram, viņš uzskata, ka Latvijā skolās jāpāriet uz izglītību tikai latviešu valodā, tāpat viņš nosodījis valdības lēmumu, ka ministriem 16. martā nav jāiet gājienā pie Brīvības pieminekļa.

Ja nenotiks brīnums, tad rīt VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) telpās Rīgā notiks izsole par Daugavpils muzikālā kluba “Artilērijas pagrabi” telpu nomu un tām maijā būs jauns saimnieks. Izsolē var piedalīties jebkurš. Jau ir saņemts viens pieteikums, kas nav no līdzšinējā nomnieka SIA “Artilērijas noliktavas”, kas apsaimnieko “Artilērijas pagrabus”. Tā saimnieks Andrejs Faibuševičs arī nemaz negrasās piedalīties izsolē un ir ļoti dusmīgs uz “Valsts nekustamajiem īpašumiem”. Andrejs sarunā ar mani uzsver, ka valsts no viņa prasot pārāk lielu nomas maksu. “Artilērijas pagrabu” sociālā tīkla “Facebook” lapā ievietotajā aicinājumā draugiem un atbalstītājiem “VNĪ” tiek vainoti arī “nožēlojamās mahinācijās”, “shēmošanā”. Tiek minēti “melnie, nezināmie vīriņi, kas ir iekārojuši pagrabus”.

Par muzikālo klubu vārdu aizliek gan Kultūras ministrija, gan Daugavpils dome, aicinot “VNĪ” saglabāt nomas attiecības ar “Artilērijas pagrabiem”. Abas iestādes uzsver kluba lielo kultūras, tūrisma un sabiedrisko nozīmību, sauc to par “starpkultūru dialoga un Latviskās kultūrtelpas stiprinātājiem Latgales reģionā”. Taču “VNĪ” turas pie likuma burta un meklē nomnieku, kurš gatavs maksāt “iespējami augstāko cenu”.

Daugavpilī par Rīgas cenu

“Artilērijas pagrabi” Daugavpilī, Rīgas ielas 22 pagraba 107 kvadrātmetros, sāka saimniekot 2010. gadā. Nomas līgums tika noslēgts par 1 latu (1,42 eiro) par kvadrātmetru mēnesī. Tuvojoties līguma beigām, “VNĪ” vēlējušies nomas cenu palielināt līdz 2,50 eiro. Andrejam izdevies cenu nokaulēt līdz 2 eiro, bet līgums noslēgts tikai uz gadu un beigsies 30. aprīlī. Rītdienas izsolē nomas sākuma cena ir 2,32 eiro (plus PVN) par kvadrātmetru mēnesī.

“Jau pārslēdzot līgumu, “VNĪ” gribēja no mums noplēst 2,50 eiro, pamatojoties uz mistiskiem tirgus analītiķiem. Par tādu un vēl zemāku cenu var dabūt pagrabus Rīgas centrā, bet runa ir par Daugavpili! Tad maksātu vairāk nekā 300 eiro mēnesī. Arī tagad, maksājot nedaudz virs 200 eiro, strādāju pa nullēm vai ar nelieliem mīnusiem,” sašutis A. Faibuševičs, kurš šajos rēķinos nemaz neiekļauj ieguldījumus telpu labiekārtošanā.

Kad saku, ka tirgus ir tirgus un, ja kāds var maksāt vairāk, tad kāpēc valstij to neļaut, un turklāt amatpersonas var paņemt pie dziesmas par likuma neievērošanu, Andrejs norāda uz Ministru kabineta noteikumiem nr. 515 par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību, nomas maksas noteikšanas metodiku un nomas līguma tipveida nosacījumiem. Šo noteikumu 9. punktā patiešām rakstīts: “Iznomātājam, ievērojot sabiedrības intereses un lietderības apsvērumus, ir tiesības izlemt, vai attiecīgā nomas līguma termiņu pagarināt ar nomnieku (nerīkojot izsoli), kas labticīgi pildījis attiecīgajā līgumā noteiktos nomnieka pienākumus, tai skaitā tam nav nenokārtotu parādsaistību pret iznomātāju, kā arī iznomātājam zināmu nekustamā īpašuma uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu maksājumu parādu, vai iznomāt nomas objektu citam nomniekam šajos noteikumos noteiktajā kārtībā. Nomas līgumu var pagarināt, ievērojot nosacījumu, ka nomas līguma kopējais termiņš nedrīkst pārsniegt Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto nomas līguma termiņu, izņemot šajos noteikumos minētos izņēmumus.”

Uz šo punktu “Valsts nekustamajiem īpašumiem” norāda arī Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis oficiālā pašvaldības vēstulē. Vienlaikus J. Lāčplēsis atzīmē, ka klubam “Artilērijas pagrabi” Daugavpilī ir ļoti liela kultūras, tūrisma un sabiedriskā nozīmība: “Tas ir iekļauts Daugavpils pilsētas sarakstā kā vieta, ar kuru mēs lepojamies, tajā notiek nekomerciāli projekti Daugavpils starptautisko pasākumu ietvaros. Tā ir sabiedriski nozīmīga integrācijas vieta, par ko liecina arī līdzdarbības līgumi ar Kultūras ministriju.”

“Artilērijas pagrabu” jautājums ticis skatīts Daugavpils domes kultūrvides darba grupā, kas secinājusi, ka līguma nepagarināšana apdraud ilgtspējīgas kultūrvides, tradīciju attīstību pilsētā, demotivē jaunu mazo uzņēmumu izveidi un pastāvēšanu.

J. Lāčplēsis norāda, ka, izvērtējot dokumentus, “VNĪ” ir tiesības pagarināt nomas līgumu. Šīs tiesības var pamatot arī ar iepriekšminēto MK noteikumu 73. punktu, kas runā par ieguldījumiem – un tādi ir bijuši –, un noslēgt līgumu līdz pat 30 gadiem…

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Ideāli pateikts – Nacionālisma propagandu un biznesu vienā maisā nav jābāž. (!!!)
  Bēgļus Latvijā laidīsim un viņi “noteikti” iemācīsies un runās tikai latviski. 😀 Bet krievu valoda nu tik jau ļoti traucē, ka jau pat nezin kā pievērst sev uzmanību. Vienu vietu tik sev plēš, ka tik turies. 😀 Tajos pagrabos nemaz darīt nav ko. Pārs reizes biju iegājusi, tiešām pagrabs kkāds..
  Русские туда не идут и не пойдут, хоть вы там живите и сидите обсуждайте как латышский язык поднимать будете )) имхо.

 2. Вообще пофиг

 3. Skumji,ka tä. Piekritu lieläkajai dalai komentäru. Grüti Daugavpilii kaut ko latvisku noturet! Man kädreiz tur bij skola-Ekoskola,ko valdiba loti operativi aizklapeja,jo ari gribejäm runät tikai latviski.Turies,Andri! Es vel gribu Tavus pagrabus apciemot. Pec menesha braucu uz Latviju,noteikti atnäkshu!

 4. Vispārībā gribētos redzēt to personu vārdus, kas tik łoti grib to klubińu aizklapēt, lai redzētu no kurienes tas vējš pūš!

 5. Daugavpilietis temā Atbildēt

  Šogad Daugavpils centrā viduvēja m2 cena svarstās no 3 līdz pat 7 eiro. Cenas var apskatīties ss.lv. Papildus šogad paaukstināja nodokljus par nekustamiem, ja kas. Kur te or turgus? Cena ir pat parāk lojala. Nopelnīt 800-1000eiro par piektdienu Daugavpils barā vēl var. Alkoholam uzskruvejums ir 60%…

  • Varu oficiāli apstiprināt, ka mums jau pirmajā dienā pēc paziņojuma, ka mūs var izlikt, piedāvāja telpas CENTRĀ , 200 metrus no pašreizējās vietas par 1,80 EUR KOPĀ AR PVN (!), t.i. par 1,50 bez PVN. Tādēļ nevajag muldēt, ja nav saprašanas. Par 1,50 neiekārtotas pagrabtelpas var dabūt svilpojot. SS.LV D-pilij pagrabtelpu sludinājumu šobrīd vispār nav, ja kas.
   Visbeidzot tam pašam VNĪ tajā pašā mājā, kur atrodas AP jau trešo gadu tiek “piedāvātas” pagrabtelpas par “minimālo” cenu, t.i. par tiem pašiem mistiskajiem 2,50/m2 – un tās telpas NEVIENAM NEVAJAG PAR 2,50.
   Valsts Biznesmeņi atradušies 🙂

 6. Valsts Valodas likuma 24. pants skan šādi:

  24.pants. (1) Valsts un pašvaldību institūcijām ir pienākums nodrošināt materiālo bāzi latviešu valodas izpētei, kopšanai un attīstīšanai.
  (2) Valsts nodrošina valsts valodas politikas izstrādi, ietverot tajā latviešu valodas zinātnisku izpēti, aizsardzību un mācīšanu, sekmējot latviešu valodas lomas palielināšanu tautsaimniecībā, kā arī veicinot indivīda un sabiedrības izpratni par valodu kā nacionālu vērtību.

  Lūdzu atcerēties, ka valsts iestādes, tai skaitā Valsts NI pārstāv valsti.

  Tas, ka mums gadu desmietiem gluži kā sīriešu bēgļi iesūtīti vairāk kā 700 tūkstoši agresīvi noskaņotu indivīdu, kuri negrib lietot vietējo valodu un agresīvi uzspiež savas vēlmes, ir cits stāts.

 7. Nesaprotu, par ko tāds cepiens, izklausās pēc normāla pārrunu ceļa jebkura biznesa ietvaros. Ja nomnieks pats atsakās no pagarināšanas uz 3 gadiem 0,39 EUR / m2 dēļ, kas ir ~ 40 EUR mēnesī, tad laikam jāaizdomājas, vai saimniekošana ir produktīva.. kā nopelnīt bārā papildus 40eur mēnesī, neizklausās pēc neatrisināmas problēmas. Žēl, protams, pazaudēt jau ieguldītos līdzekļus, bet viss stāsts izklausās pēc zaudējuma spītības dēļ.

 8. Kamēr tur bija nolaists vecs pagrabs pilns graustu, NĪ tie nebija vajadzīgi. Atradās kas izremontē tagad var īres maksu celt un īrniekus meklēt. Visa Rīgas iela pilna ar tukšām telpām, kāpēc tur nepaaugstina cenu??? NĪ “BIZNESMEŅI” PĪ PĪ PĪ.

 9. Zinu Faibuševu kā principiālu cilvēku, pat spītīgu… Vai Faibuševs ir mēģinājis vērsties pie KM vai Daugavpils domes ar lūgumu sniegt finansējumu nomas maksas starpības ~100 euriki/mēnesī segšanai? Summa abiem kantoriem ir smieklīga! Kādēļ spītīgi jāprasa, lai VNĪA, riskējot ar piedzīvojumiem KNAB un presē, uzņemtos kultūras projektu vērtēšanu un finansēšanu? Galu galā, ja Faibuševs no 100 bezmaksas (?) kultūrpasākumiem gadā atrastu vienu ar 1200 finansējumu telpām…

  • VNĪ patiesībā riskē ar KNAB iesaisti RĪKOJOT izsoli, nevis nerīkojot.
   Jo izsoles rīkošana ir tieši precīzi veids, kā itkā “likumīgi” tikt vaļā no esošā nomnieka par labu citam.
   Citādi tas nav iespējams, ja izmanto normālas pārrunas. Un KNAB būtu vispirms jāpārbauda, kādēļ NETIEK sāktas vispirms pārrunas, bet uzreiz tiek rīkota izsole. Jo visa pamatā ir fakts, ka telpas TAGAD ir ļoti labā stāvoklī, un pa AP līdzekļiem, ne par valsts. Principā to var traktēt, kā valsts reketu.

 10. ka latviešu valodu un visu latvisko cenšas nemitīgi visus šos gadus iznīcināt visām pieejamām metodēm un līdzekļiem!!! KAS LATVIEŠI ir par tautu, ka tai pilnīgi vienalga, KUR un KĀ tiek lietota šajā valstī valsts valoda???? Nu jau pagājusi 25 valsts atjaunotnes gadi un vēl joprojām “CĪNĀS” AP UN PAR LATVIEŠU VALODU??? Vai nebūtu pēdējais laiks pielikt punktu šim jautājumam un līdz ar to atrisināt daudzas latviešu un citu latviešu valodu protošu iedzīvotāju dzīves sarežģījumus??? PAZUSTU DAUDZAS NEGĀCIJAS UN IZZUSTU NEPATIKA, NAIDS, KAS VALDA LATVIJĀ!!!

  • Tad atbrauc uz Daugavpili un ievies kārtību, ja vari – te ir visādi cilvēki, bet lielāko daļu latviski runāt nepiespiedīsi. Te jau pusei pilsētas pat pilsonības nav, nerunājot par pārējo..

 11. Ja vien ciemošos D-pilī, noteikti ieskriešu. Tādu attieksmi vajadzētu arī visos Rīgas krogos!

 12. Nacionālisma propagandu un biznesu vienā maisā nav jābāž. Vai nu viens, vai otrs. Un gribēt Daugavpilī nopelnīt naudu ar tādām idejām nav prātīgi.
  Starp citu, Daugavpilī ar mani latviski runāja visi, sākot ar valsts iestādi un beidzot ar tantiņu tirgū, tātad nav vajadzības latviešu valodu reklamēt īpaši uzbāzīgā veidā. Tāpēc jau arī iet bizness uz bankrotu…
  Tak lai Kultūras ministrija, ja jau viņiem šis te Faibuševics tik mīļš, apmaksā to īri!

  • Par maisu piekrītu, bet katrs pelna naudu kā var. Tad jau tev ir paveicies, ka visi ar tevi runā LV. Valsts iestādēs viņiem pēc idejas būtu jāprot un jārunā latviešu valodā, bet ir bijuši bieži gadījumi, kad, runājot ar tantiņu tirgū, tantukam saraucas ģīmis, krievu valoda nenomainās un tev tavu preci iedod ar TĀDU sejas izteiksmi, it kā sūdā būtu iekāpusi. Veikalos kasieres bieži vien valodu vispār nezina. Ja runa ir par autoservisiem – aizmirsti. Daugavpilī uz vienas rokas pirkstiem zinu mehāniķus, kas latviski runā un uz abu roku pirkstiem (ne vairāk), kas saprot, bet nerunā.
   Ir, protams, normāli cilvēki, kas uzreiz pasaka, ka izviņiķe, ņe poņimaju, možna, požalujsta, po russki? Ja man šādi paprasa, tad mierīgi pāreju uz krievu valodu, jo manā skatījumā attieksme ir galvenais. Ja sarauc seju un paceļ toni, tad turpinu latviski, man pie dirsas.
   Ir bijis, ka zvanu iestādei, paceļ krieviski. Runāju LV. Šie atbild divos vārdos striktā tonī ņe poņimaju. Es atkārtoju LV, kam atbildes vietā seko klausules nomešana.
   Rezumē – varu teikt tikai vienu – Daugavpilī dzīvoju 6 gadus un Pagrabus šajā vidē vajag obligāti. Pozitīvāku un draudzīgāku vietu Daugavpilī nezinu.

   • Piekrītu Jūsu teiktajam!

   • izviņiķe, ņe poņimaju, možna, požalujsta, po russki,un vai nevarat pievienoties Krievijai?Ja man šādi paprasa, tad mierīgi pāreju uz krievu valodu, jo manā skatījumā attieksme ir galvenais.Un piekrītu ,ka Latvijai jāatdod Daugavpils Krievijai…

 13. Nekādu latviešu valodu D-pilī !
  Atdot D-pili rašei par ēzeļa ausīm !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+