Publicitātes foto, kolāža: FotoJet.com

Latvju dainu iedvesmotās amerikāņu mākslinieces izstāde būs apskatāma Talsos 0

11. janvārī plkst. 16 Talsu novada muzeja Izstāžu zālē atklās mākslas izstādi “Kur tie lieli dūmi kūp”, kuras latviešu tautasdziesmu iedvesmotos darbus radījusi ASV māksliniece Debora Lagrasa, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Pērn izstāde tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas Džona Ficdžeralda Kenedija lasītavā, tagad uzsākusi ceļu pa Latvijas izstāžu zālēm

Debora Lagrasa Latvijā ir bijusi vairākkārt, arī viņas darbi izstādīti mūsu muzejā 2014. gada vasarā izstādē “Savienošanās/ Coalescence” saistībā ar 7. Starptautisko laikmetīgās čuguna mākslas simpoziju Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā. Tieši Pedvālē notika viņai nozīmīga sastapšanās ar stāstnieku un folkloristu Gunti Pakalnu, kurš parādīja biezos latviešu tautas dziesmu sējumus. Tā dzima latvju dainu un Rīgas jūgendstila arhitektūras elementu savienojums mākslā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Māksliniece nopietni iedziļinājusies Latvijas mākslas, mūzikas un valodas tradīciju materiālā. Sākusi ar tautasdziesmu atlasi un sakārtošanu pēc to pārstāvētajiem rituāliem un metaforām, analizējusi tekstus un meklējusi sev tuvas tēmas. Tad šim materiālam mēģinājusi atrast sakarības ar Rīgas jūgendstila rotājošo elementu tēliem, kas, kā norāda Tukuma muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone, ir izstādes lielākais pārsteigums.

“Tas arī saprotami – 19. gadsimta beigas un 20. gadsimta sākums, kad reizē ar ekonomikas straujo attīstību uzplauka jūgends un nacionālais romantisms Rīgas arhitektūrā, bija laiks, kad tā pa īstam uzplauka arī latviešu nācijas pašapziņa un kultūra, kura atbalsojās arī Latvijas arhitektu un skulptoru veidotajos darbos uz Rīgas namu fasādēm,” teic Millersone.

Pārsteigums ir arī mākslas tehniku sintēze Deboras darbos: tušas un krāsu zīmējumos māksliniece iestrādājusi nelielus skulpturālus reljefus, kas piešūti ar ļoti smalku vara stiepli. Ir radusies jauna izteiksmība un savs simbolisms.

Debora Lagrasa ir dzimusi Floridā, daudzpusīgo mākslas izglītību ieguvusi Floridas un Ilinoisas universitātēs, vairāk kā 30 gadu pasniegusi tēlniecību un arhitektūras dizainu dažādās universitātēs, arī pašlaik pasniedz Floridas Lauksaimniecības un mehānikas universitātē Talahasijā, Floridā. Savās skulptūrās un multimediju telpiskajās un reljefa gleznās viņa pievēršas saziņas tematiem, kas kopīgi dažādu kultūru folklorā un mitoloģijā.

Izstāde būs apskatāma līdz 4. februārim. Izstādes atklāšanā piedalīsies ASV vēstniecības Latvijā darbinieki un folkloristi Aldis Pūtelis un Guntis Pakalns.