×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. marts, 2016
Drukāt

Ļaujos Radītājam, Dzīvei un Mīlestībai. Saruna ar aktrisi Rēziju Kalniņu (13)

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Rēzija Kalniņa savu aktrises un režisores sūtību sauc par kalpošanu. Mākslai. Cilvēkiem. Uz skatuves viņa ir vaļā – no dvēseles telpas līdz vissīkākā nerva galiņam. Tas nekas, ka sāp, dur, plēš. Tā vajag. Var tikai tā – vai nu pavisam, vai nemaz, pustoņos ne. Divdesmit gadu uz Dailes teātra skatuves un citos projektos, dedzinot sveci no abiem galiem. Divi gadi sevis, savas patības un līdzsvara meklējumu. Prom. Likteņa vislielākā dāvana – mīļotais cilvēks un vīrs. Diriģents Ainārs Rubiķis. Tagad Rēzijai ir cits skatiens. Laimīgs, piepildīts, vieds, pārlaicīgs. Viņa mācās mīlēt, izlīdzināties, paļauties, vienkārši būt un justies laimīga. Un viņa ir atgriezusies uz skatuves ar monoizrādi ”Oskars un Rozā dāma” Dailes teātrī un muzikālo iestudējumu ”Cilvēks, kas smejas” Nacionālajā teātrī.

Izgriezt dvēseli uz āru

Vārdam ir spēks. Tāpat ir ar lomām. Tā var palīdzēt, harmonizēt vai, tieši pretēji, sagraut. Ne tāpēc, ka loma būtu laba vai ļauna, bet tāpēc, ka, sākot pie tās strādāt, ielaid šo personāžu savā dzīvē. Iedves viņā dzīvību, iedod savu dvašu, un šis tēls atdzīvojas.

Mēs zinām, ka ūdens nes informāciju. Saki ūdenim mīļus vārdus – tu esi brīnišķīgs, mīlestība, laime –, un tā molekulas izveidos perfektu struktūru, skaistu režģi. Nolamā to, piesauc sliktus cilvēkus, naidīgi uzrunā – un iegūsi kaut ko neglītu un kroplu.

Loma ir enerģija. Arī loma ar traģisku likteni ir enerģija. No gaisa pārtop matērijā un ienāk manā matērijā, ieplūst manā ūdenī. Protams, tas manī atspoguļojas.

Man bijis daudz lomu, kurās sevi jāatplēš vaļā un jāizgriež dvēsele uz āru. Bet tikai tam vispār ir jēga un nozīme. Vai dzīvosi ar rāvējslēdzēju tur, kur dvēsele, un atvērsi tikai izdevīgajos mirkļos? Izrādē ”Oskars un Rozā dāma” ir vārdi – es varu izvēlēties, man ir nevis tiesības, bet iespēja izvēlēties pasniegt tikai šokolādes fondī un tikai tiem, kuri vēlas pasūtīt šokolādes fondī. Ja cilvēki vēlas torti, nevar viņiem pasniegt rupjmaizi. Dažs labs gan teiks – arī rupjmaize ir garšīga barība. Bet, ja esi rupjmaize, nevari pārvērsties par kūku, un arī nevajag.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Latviešu nacionālā īpatnība-SKAUDĪBA !

 2. Nezinu kapec,bet neticu sai sievietei.

 3. Nav ticamības momenta. Tas svētums viņai ir mākslīgs. Vibrācijas no pašas nesaskan ar vārdiem, tāpēc vārdi nestrādā.

 4. Riebīga dūša pēc šīs liekulīgā , tukšā raksta lasīšanas.

 5. bērnu vēl nav,viņai patīkot radu bērni,bet vīrs arī grib tos radu bērnus,bet tomēr savus

 6. Man prieks par Rēziju un dziļo skatienu. Sevī. Ar un caur Dievu. Paldies par šo rakstu

 7. šķiet , ka tie intervētāji ir adekvāti intervējamiem..

 8. Jāļaujas ir vīrietim!!!

 9. Vai tiešām Latvijā vairs nav gudru un pieredzējušu cilvēku, ar kuru domām, viedokli iepazīstināt lasītājus? Cik var ņemties ap tukšu, godkārīgu un publicēties kāru sievišķi? Tas viss sāk atgādināt kaut kādu psihotisku stāvokli.

  • Pilnīgi piekrītu – apnīkstoši lasīt tos Rēzijas murgojumus un attaisnojumus savai izlaidīgajai dzīvei! Nevajag novazāt Dieva vārdu! Vajag vienkārši tīri dzīvot, bet ja tik daudz gultas izgulētas – tad klusēt!
   Priecīgas Lieldienas !

   • Jā, visi Kalniņī liekuļi,nenoturīgi jūtās,Dieva vārda ,,valkātāji”nevietā………… mīl labi iekārtoties……….

    • Kalniņi nodarījuši?viņi visi ir cienījami,talantīgi darba cilvēki.Jūs,viņu gānītāji,neesat neviena Kalniņa mazā pirkstiņa vērti,jo protat tikai gānīties un žulti izgāzt.Jums Kalniņi traucē dzīvot?Ja nepatīk māksliniece un neinteresē viņas domas,nelasiet!Un nebūs jāsatraucas un jāgānās.

   • izlaidīgajai dzīvei? Atbildēt

    Tu,zoss,labāk pati savu dzīvi paanalizē!Dzīvo pati savu dzīvi!

Draugiem Facebook Twitter Google+