×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
20. septembris, 2016
Drukāt

Lauksaimnieki ir šokēti, saņemot augusta mēneša elektrības rēķinus; runās ar atbildīgajiem (4)

Elektriba, nauda, rekins, spuldze

Lauksaimnieki ir šokēti, saņemot augusta mēneša elektrības rēķinus, un aicina Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvjus skaidrot šo situāciju, informēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Krista Garkalne.

LOSP uzsver, ka augstie elektrības rēķina atkal palielinās saimnieciskās darbības izmaksas un dos kārtējo triecienu mūsu lauksaimniekiem jau tā smagajā krīzes situācijā.

Skaidrot lauksaimniekiem izveidotās enerģētikas politikas ietekmi uz saimniecībām LOSP sanāksmē, 21. septembrī, aicināts EM valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks un Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors Dzintars Kauliņš.

Jau vēstīts, ka vairāki “Latvijas Avīzes” lasītāji pauduši neapmierinātību par šomēnes saņemto elektrības rēķinu sadārdzināšanos. Visvairāk sašutuši ir tie ļaudis, kuri, pūlēdamies samazināt ar mājokļa uzturēšanu saistītos izdevumus, elektrību tērējuši ļoti taupīgi.

Tikpat neapmierināti ir arī pilsētnieki – lauku māju un vasarnīcu īpašnieki, kuri šajās ēkās uzturas tikai vasarā un kuriem elektrības patēriņš tāpat bijis mazs. Viņi nesaprot, kāpēc, patērējot mazāk, iznākumā jāmaksā vairāk.

No 1. augusta mājokļos, kuros ir vienfāzes pieslēgums, elektrotīklu īpašnieks un uzturētājs – uzņēmums “Sadales tīkls” – ieviesis fiksētu maksu par elektrības piegādi – 1,50 eiro mēnesī.

Tādējādi septembrī par augustu saņemtajos rēķinos maksājuma summu veido patērētās kilovatstundas, obligātā iepirkuma komponente (OIK), pārvades pakalpojumi, pievienotās vērtības nodoklis.

Savukārt mājokļos ar trīsfāžu pieslēgumiem turpmāk noteiktā maksa, neatkarīgi no patērētajām kilovatstundām, būtu 2,40 eiro par vienu ampēru gadā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu (Latvijā to ir ap 750 000), kam patēriņš pārsniedz 75 kilovatstundas mēnesī, un mājsaimniecībām ar trīs fāžu 20 ampēru pieslēgumu (Latvijā to ir ap 280 000), kur patēriņš ir lielāks par 280 kilovatstundām, izdevumi samazināsies. Bet mājsaimniecībām, kuras elektrību tērē mazāk, izdevumi pieaugs.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Es iesaku lauksaimniekiem nevis nodarboties ar pļāpāšanu, bet ar reālu rīcību atjaunojamo energoresursu daudz plašākā izmantošanā, lai radītu konkurenci šīm elektroenerģijas monopolistam “Latvenergo”. Mums ir ļoti lieli bioresursi, lai no tiem ražotu gan biogāzi, gan elektrību un siltumu no tās, vismaz savas saimniecības vajadzībām. Tās ir muļķības, ka biogāzi var ražot tikai lielie biogāzes monstri lielsaimnieku saimniecībās ar milzīgiem 1000 m3 tilpumiem. Dienvidu zemēs un ne tikai (arī Vācijā), visai sekmīgi un plaši izmanto dažus m3 vai dažus desmitus m3 lielus biogāzes fermentatorus, lēti nodrošinot sevi ar gāzi un elektrību, jo biogāzi ražo no sadzīves atkritumiem. Mums ir ļoti daudz nelielu saimniecību, kuras šādi varētu sevi nodrošināt ar vajadzīgo enerģiju un siltumu. Vajag mazāk spriedelēt un vairāk darīt, apvienojot gudrākos prātus, bet valdībai šim mērķim ir jāatvēl vajadzīgie
    finanšu resursi. Piezīmēšu, ka vēsais klimats, uz ko atsaucas, te nav galvenais šķērslis. Vaina jau ir mūsu galvās, jo interesējoties par šo jautājumu, atbildīgās personas ir skeptiskas un neko šinī jomā nedara un pat nedomā. Nu, tad atliek rīkoties pašiem!

  2. Iekasēt nodokļus no ieguldījumiem ražošanā ir vislielākais ekonomikas stulbums. Katrs eiro, ko ieguldam ražošanā, vienalga vai pērkot d-degvielu vai elektroenerģiju vai ko citu ražošanas vajadzībām, dod 1,5 2 vai vairāk eiro vērtībā bruto produkcijas veidā. Bet ja mēs to eiro ieskaitam budžetā kā PVN priekšapmaksu, tad vairs neiegūstam bruto ieņēmumus vairāku eiro vērtībā.

  3. To jau vajadzēja saprast pirms dažām nedēļām, kad, iepazīstinot ar izmaiņām, TV rādīja četrus mistiskus, samudžinātus stabiņus ( uz treknās OIK sadaļas sīkiem burtiņiem izskatījās “Šķēle, Kalvītis”) vienkāršu piemēru dēļ, piem. par 500 kWh bija 0.16 par 1 kWh , būs 0.18 – 0.20.
    Man uz 5500 kWh pieaugums ir 14%.

  4. jāmaksā vairāk,jo kādam ir sagribejies algas pielikums !

Draugiem Facebook Twitter Google+