Laukos
Bizness

Lauksaimnieki sākuši aktīvāk kreditēties; vidējā aizdevuma summa – 50 000 eiro0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Pagājušajā gadā banka “Citadele” visvairāk uzņēmumu kredītu izsniegusi lauksaimniekiem, savukārt vidējā aizdevuma summa attīstības projektiem lauksaimniecībā ir 50 000 eiro, informēja bankas Vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Guntis Mincis.

Viņš arī atzina, ka pēdējo divu gadu laikā lauksaimniecības nozares uzņēmumi aktīvi izmantojuši bankas finansējumu savu saimniecību paplašināšanā,

“Neskatoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem pagājušā gada otrajā pusē, lauksaimniekiem 2017.gads jaunu projektu uzsākšanai ir bijis labs. Lauksaimniecība jau vēsturiski ir bijusi viena no Latvijas ekonomikas stūrakmeņiem, tā turpina attīstīties, un šai nozarei Latvijā ir liels potenciāls,” atzina bankas pārstāvis.

Pērn lauksaimnieki savu projektu attīstībai ir veiksmīgi piesaistījuši arī Lauku atbalsta dienesta (LAD) līdzfinansējumu – investīciju projektu īstenošanai izmaksāti 184,4 miljoni eiro, kopumā atbalstīti 14 525 projekti, liecina LAD dati. LAD finansējumu var piesaistīt, kombinējot ar bankas aizdevumu un uzņēmēja līdzfinansējumu.

“LAD garantiju kredītam var saņemt gan zemnieki, kam nepieciešams būvēt kaltes, celt kūtis, pirkt tehniku, gan pārstrādes uzņēmumi, lai nopirktu ražošanas līnijas, būvētu rūpnīcas, katlumājas pie rūpnīcām, kā arī pašvaldības un citi lauku uzņēmēji. Mēs veidojam ilgtermiņa sadarbību ar lauksaimniekiem. Tāpēc izprotam lauksaimniecības nozares specifiku un esam pretimnākoši arī sarežģītās situācijās, piemēram, kad lauksaimniecībai ir nelabvēlīgi laika apstākļi. Tos nevar paredzēt, bet arī šādas situācijas ir risināmas, un ir veidi, kā banka tādos brīžos var palīdzēt,” sacīja G.Mincis.

Viņš arī atzina, ka banka, pirms piešķirt finansējumu, izvērtē klienta saimniecisko darbību.

“Kritēriji, pēc kuriem vadāmies, ir dažādi – uzņēmēja pieredze, zināšanas, kas rada pārliecību par kompetenci jomā, kurā uzņēmums darbojas, un uzņēmuma finanšu veselība. Tāpat nozīmīgs faktors, kas ietekmē lēmumu par finansējuma piešķiršanu, ir nodrošinājums, piemēram, lauksaimniecības mašīnas un iekārtas, arī pieejamā infrastruktūra un saimnieciskajā darbībā izmantojamā zeme,” skaidroja G. Mincis.

Bankas “Citadele” izsniegto kredītu ražošanas apjomu palielināšanai izmantojis arī Vitālija Pravdiveca uzņēmums SIA “Agro Kaķenieki”. Viņam Annenieku novada Kaķeniekos pieder apkārtnē lielākā piena govju ferma ar 800 govīm, kuru slaukšanu nodrošina modernas slaukšanas iekārtas. Saimniecības attīstībā kopumā investēti 1,3 miljoni eiro, no kuriem 50% bijuši bankas “Citadele” finansējums, 40% Eiropas Savienības fondu līdzekļi un 10% pašu līdzfinansējums. Līdzekļi ieguldīti ražošanas paplašināšanai, jaunu ražošanas un apstrādes iekārtu iegādē.

Banka “Citadele” ir trešā lielākā banka Latvijā pēc klientu skaita. “Citadeles” grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitas uzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Šveicē. “Citadele” nodrošina norēķinus un karšu maksājumus, aizdevumus, noguldījumu, ieguldījumu, aktīvu pārvaldes un līzinga pakalpojumus, kā arī virkni citu unikālu pakalpojumu.

LA.lv