×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Lauksaimnieki Vecpilī nesadala mežu (12)

Arta Drēziņa foto.Arta Drēziņa foto.

Bioloģiskajai zemniecei, 15 bērnu māmiņai, konkursa “Radoša sieviete laukos” laureātei Ārijai Brūverei pirms diviem gadiem sākušies kreņķi ar mežu, kas nav beigušies joprojām.

Ā. Brūvere (69) ar savu lielo ģimeni dzīvo tēva mājās “Lankciemi” (50 hektāri zemes un meža) Durbes novada Vecpilī, saimnieko kā bioloģiskā zemniece, apgādā ar produktiem Liepājas bioloģiskos veikalus.

“Pirms trijiem gadiem 18. martā pie manis ieradās novadnieks Imants Kalvāns un pateica, ka manā mežā nocirsti koki. Nākamajā dienā uz mežu aizbrauca vīrs ar dēliem un redzēja, ka kupica pārrakta uz citu vietu par aptuveni sešiem metriem un, no tās vadoties, nocirsti mežmalas koki. Tāpat bija nocirsti vairāki koki gar meža otru robežas malu. Cirtējs bija zināms: īpašuma “Bites” saimnieks Gunārs Krētainis, kam pie mana meža piegulošajā zemē ir jaunaudze. Par notikušo ziņoju mežzinim Egonam Viļumsonam, un pēc deviņām dienām kopā ar Krētaini satikāmies notikuma vietā,” stāsta Ā. Brūvere.

Par runāto tikšanās laikā detaļas atšķiras. Arī versijas par kupicām atšķiras. Skaidrs bija tikai viens: koki ir nocirsti. Pēc Brūveres aprēķiniem, pārceltās kupicas dēļ gar aptuveni 300 metru garo mežmalu nocirsti 64 koki, gar otru malu, kam ar kupicu nav sakara, – 13 koki. Kundze uzskata, ka kāds – iespējams, Krētainis – pārracis kupicu viņai par sliktu. Krētainis man saka, ka pati Brūvere tikšanās laikā atzinusies, ka kupicu ierakusi nepareizi sev par sliktu, jo pareizajā vietā atradies krūms vai celms. Šo atzīšanos man apstiprina arī mežzinis Viļumsons, tur patiešām atradies vecs kārklu krūms. Abi vīri gan runā par kupicu robežas otrā galā. Viļumsons saka, ka šī kupica tagad pārbīdīta par vairākiem metriem, nevis pārdesmit centimetriem, kā man saka Brūvere. Par otru kupicu runa neesot bijusi. Mežzinis teic, ka Krētainim bija atļauja nocirst kokus, un viņš kā labticīgs īpašnieks to arī izdarīja, kā likums atļauj, dabā no vienas kupicas līdz otrai savā īpašuma pusē, nenocērtot nevienu lieku koku no blakus īpašuma. Par nepareizi ierakto kupicu atbildība jāuzņemoties Brūverei, jo viņa bija tā, kas raka kupicas pēc zemes ierādīšanas, un Krētainis uz to bija paļāvies.

Sarežģītāka situācija ir ar otru robežas malu, kur, pēc Brūveres teiktā, nocirsti 13 koki, Krētainis atceras četrus līkus bērzus, bet Viļumsons atminas divus aptuveni 20 centimetru diametra kokus.

“Krētainis tīrīja robežstigu, un daži koki no Brūveres īpašuma puses bija pārliekušies pāri stigai. Likums viņam atļāva šos kokus nocirst, bet viņš pieļāva kļūdu: vajadzēja par to paziņot Brūverei, un viņš nedrīkstēja šos kokus savākt. Tā kā nekādi lielie zaudējumi par šiem dažiem kokiem nav radušies, pretenzijas pret Krūtaini neizvirzīju. Tādas nebija arī Brūverei,” atceras mežzinis un piebilst: ja viņa tagad grib atlīdzību par šiem dažiem kokiem, lai rosina civilprasību pret Krētaini. Savukārt Brūvere atceras, ka Krētainis par robežstigas kokiem solījis atlīdzināt ar medu, ko nav izdarījis.

Pēc mēneša Brūvere uzrakstīja sūdzību Dienvidkurzemes mežniecībai par Viļumsona darbībām, piemetinot, ka abi ir draugi un kopīgi medību partneri, tāpēc uz taisnīgu lēmumu par notikušo necerot. Virsmežzinis J. Iesalnieks atbildēja, ka Viļumsona rīcībā prettiesiska darbība vai interešu konflikta nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Didzim ,Zināšanai mežā uzmērit var tikai instrumentāli un ar pašlaik pielietotiem satelītiem klajā vietā atškiras par vairākiem metriem .Un ieteikums izlasīt “Mērnieku laikus “un saprast to galveno domu, ka vienlaidus instrumentālā uzmērīšana ir visprecīzākā ,lētākā un katram robežpunktam bija vienas koordinātes ,kovienkāši varēja atjaunot.

 2. ja grib kasīties, tad tā notiek!

 3. Viens Krētainis ir Latvijas valsts mežos, mežistrādes iecirkņa vadītāja vietnieks Dienvidkurzemes reģionā. Vai tik nav radinieks?

 4. Te pierādās Profesores A.Seiles [tad deputātes] prasme neizlasīt “Mērnieku laikus” un likumos neierakstīt galveno domu ,ka vienlaidus instrumentālā uzmērīšana ir vislētākā ,precīzākā ,visu strīdu izslēdzoša metode . betierādit uz PSRS sagrozītiet plāniem . Un tā mēs jau 25 gadus dzīvojam šajos murgos.

  • Ilmār, kādi nu 90 gados bija tie instrumenti. TV bija sižets ,90-tos gados ,mērīts,bez maz ,uz acumēra un mērnieki taču arī nebijuši ,bezdarbnieki mērījuši ,tagad visu precizējot ar satelītu palīdzību un kartes atšķiroties par 6 un vairāk metriem, visu vajadzētu dabā pārmēŗīt un iezīmēt patiesās robežas ,taču valsts to nedarīšot un privātiem nav naudas vai viņi to nemaz nezinot ,vai neliekoties ne zinis. Tā tas nebūs vienīgais strīds.

 5. Parastā latviešu izturēšanās ,ne ar kaimiņu parunā ,bet pārrok robežas un cērt kokus un tad kasās. Pirms ar lāpstu uz mežu gāja vajadzēja pie kaimiņa aiziet ,ja kaimiņš tiešām nerunā un pasūta ,tad pie attiecīgām iestādēm jādabū stingri papīri kas katram pieder un tad sāk darboties .

 6. vai privātīpašums vispār var pastāv šajā valstī? Atbildēt

  “kas ir mans – tas ir mans, bet par tavu mēs vēl parunāsim” – Latvijas valsts mežu un viņu klēpjsunīšu Valsts meža dienesta lozungs.

 7. Un tad vēl runā – privātīpašums svēts! Smiekli nāk par šo svētumu, it īpaši ja LVM vai kādi citi speci var kaut ko piesavināties, vai, iespējams,i nopelnīt kukuļos.

 8. nu kupicas jau tā vienkārši bez visu īpašnieku, uz kuriem tā kupica attiecas, ziņas pārrakt nedrīkst

 9. šādi gadījumi ir steriem Atbildēt

  Rakstā teikts , ka kundze uzrakstījusi sūdzību Dienvidkurzemes mežniecībai par Viļumsona darbībām, piemetinot, ka abi ir draugi un kopīgi medību partneri, tāpēc uz taisnīgu lēmumu par notikušo necerot.
  —-
  Tā nu reiz ir balta patiesība! Visas šīs LVM mežniecības ir viena likumpārkāpēju banda, un tur ir tikai tā – roka- roku mazgā. Kurš kuram pazīstams. Tas ir fakts. Šis nav vienīgais gadījums, kad godīgi mežu īpašnieki tiek nelikumīgi pataisīti par vainīgiem. Mežniecībās lietas tiek safabricētas, lai glābtu kādu savējo no soda.

 10. tipisks latviešu kaimiņu kašķis

 11. Bet tagad pa manu uc privātām zemēm staigā Valsts Meži – mērnieki un ko mēra ,ne savā bet manā daļā!
  Ko teiksiet par to? Citi saka, jau pārrokot kupicas ar – vai nav par traku?!

Draugiem Facebook Twitter Google+