×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. augusts, 2013
Drukāt

Lauksaimnieki vēlas godīgu lielveikalu attieksmi

Foto - LETAFoto - LETA

Lauksaimniekiem ir svarīga godīga lielveikalu ķēžu attieksme pret ražotājiem un pircējiem, tāpēc ir svarīgi, kāda būs Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK), Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas rīcība, jo situācija šajā jautājumā ir kritiska lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, informēja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).


 

LOSP valdes priekšsēdētāja vietnieks ES lietās un ārējos sakaros un lauksaimnieku pārstāvis EESK Armands Krauze teic, ka EESK savā atzinumā “Pašreizējā situācija lielveikalu ķēžu un pārtikas produktu piegādātāju tirdzniecības attiecībās” ir konstatējusi, ka lielveikalu tīklu uzņēmumi visās valstīs veido oligopolu, kas tajā iesaistītajiem uzņēmumiem nodrošina ārkārtīgi lielu ietekmi uz piegādātājiem – tie var noteikt piegādātājiem nesamērīgus tirdzniecības noteikumus.

Atzinumā norādīts, ka oligopolu veidojošie lielveikali savstarpēji konkurē tikai attiecībā uz patērētājiem, savukārt attiecībās ar piegādātājiem konkurence teju nav jūtama. Dažādi dalībnieki cenu un peļņas daļu veido ļoti nepārredzami. Tā kā tirdzniecības ķēdes pieprasa atmaksāt izdevumus par dažādiem pakalpojumiem – tirdzniecības izdevumus, piemēram, reklāmas un mārketinga, veikalu aprīkojuma, maksājumus par iekļaušanu datubāzē vai par reklāmas prospektiem –, piegādātājiem par pirkumu izmaksātā summa neatspoguļo viņu reālos, ar piegādātajiem produktiem saistītos ienākumus.

“EESK arī secinājusi, ka lielveikalu ķēdes īsteno negodīgu un konkurences noteikumiem neatbilstošu praksi – šī negodīgā prakse kaitē ne tikai ražotājiem, bet arī patērētājiem, īpaši ilgtermiņā. Kopumā šādas negodīgās prakses izmantošana pašreizējos apmēros kaitē sabiedrības un valstu ekonomiskajām interesēm,” norāda Krauze.

EESK sagatavotajā un iesniegtajā atzinumā Eiropas Komisiju aicina sākt risināt oligopolu jautājumu un attiecīgi mainīt konkurences regulējuma principus, atzīt, ka starp lielveikalu ķēdēm un pārtikas preču piegādātājiem nepastāv līgumslēgšanas brīvība, kā arī iesniegt ieteikumus šīs sistēmas pārredzamības uzlabošanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+