Foto – LETA

Lauksaimnieks: Pērn notikušās pārmaiņas pozitīvi sakustinājušas piena tirgu 0

Latvijas sadrumstaloto un ļoti iespaidojamo piena tirgu pozitīvā nozīmē sakustinājušas pērn notikušās izmaiņas saistībā ar ārzemju investoru ienākšanu, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina zemnieku saimniecības “Kalējiņi 1” direktors Kaspars Putrālis.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Jautāts, kā mainījies piena tirgus, kopš Krievijas investori nopirka un apvienoja AS “Valmieras pienu” un AS “Rīgas piena kombināts”, turklāt nupat ar pilnu jaudu sācis darboties zemniekiem piederošais piena kombināts Jelgavā, viņš norādīja, ka izmaiņas bijušas pozitīvas.

“Neviens nezinām, ar kādām interesēm šie cilvēki – Krievijas investori – nāca un pirka rūpnīcas, būtībā tas ir bizness, nevis emocijas. Katrā ziņā nav slikti, ka “mazais kuģītis”- vietējais tirgus – sakustējies. Notikušajam ir pozitīvs iespaids. Latvijā tirgus ir ļoti mazs un sadrumstalots, ko var satricināt jebkādi notikumi un mazākās svārstības. Par sadarbību ar Jelgavas kombinātu nedomāju. Ja es ieliktu sludinājumu, ka pārdodu deviņas tonnas piena dienā, pagalmā tūlīt būtu septiņas mašīnas klāt, tā ka piena noiets mani neuztrauc,” atzina zemnieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr uz jautājumu, vai tirgus stabilizēšanā līdzētu zemnieku apvienošanās kooperatīvos, viņš atbildēja noliedzoši.

“Kooperatīvu ideja pati par sevi ir ļoti laba. Tomēr Latvijā gribētos labāku kooperāciju piensaimniecībā – šajā ziņā graudu kooperatīvi savā attīstībā tikuši daudz tālāk. Arī ASV lielie piensaimnieki nestājas kooperatīvos – viņi spēj pastāvēt paši un piepildīt lielās mašīnu ar pienu. Kad uzcēlām pirmo kūti, mums bija tikai 400 litru piena dienā, bet jau tad mērķis bija skaidrs – lai mašīna būtu pilna ar pienu un es varētu ietekmēt piena cenu Latvijas tirgū. Tā tas patlaban ir, un nav vajadzības stāties kooperatīvā,” rezumēja piensaimnieks.

Savukārt lūgts vērtēt piena iepirkuma cenas, viņš norādīja, ka to svārstības nav prognozējamas.

“Tirgus mainās tik strauji, ka neviens pašlaik pat aptuveni nevar nosaukt piena cenu, tas nav prognozējams. Pienu nododam AS “Smiltenes piens”, bet cenas atturēšos minēt. Patlaban piena cena īsti neapmierina, tomēr jāsaprot, ka to diktē šī brīža ekonomiskā situācija. Esam vieni no lielākajiem piegādātājiem, un cena ir atbilstoša tirgus situācijai. Līdz ar to man vienalga, kurš to pienu nopērk un kādā krāsā ir mašīna,” sacīja Putrālis.

Kā ziņots, “Kalējiņi 1” pēdējos divos gados saimniecībā ieguldījuši vienu miljonu latu, savukārt šī gada plānos ir rekonstruēt vēl divas jau esošās kūtis. Uz esošās bāzes plānots uzturēt 900 “Holšteina” šķirnes slaucamās govis salīdzinājumā ar 300 liellopiem patlaban.