×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. augusts, 2015
Drukāt

Valdība lauku ceļiem piešķirs 126 miljonus, tomēr tie problēmu nerisina (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Z/s “Prauliņi” saimnieks Ernests Miščenko, kas dzīvo pie Jennu ceļa, atzīst – ceļš bojā gan mašīnas, ar kurām patlaban ik dienu desmitiem reižu ved graudus uz savākšanas punktu, gan arī nervus. “Tas nav ceļš, tā ir trepe, pa kuru ir diezgan intensīva satiksme. To greiderē pirms vēlēšanām un pirms skolas. Ja sakož zobus, var braukt ar 100 kilometriem stundā, braucot ar 50 – 60 kilometriem, nevar izturēt,” tā saimnieks.

Pēc aptuveni divu gadu diskusijām darba grupās valdība vakar apstiprināja 126,6 miljonu eiro ES atbalsta un valsts līdzfinansējuma piešķiršanu lauku ceļiem līdz 2020. gadam. Noteikumiem ir garš un mānīgs nosaukums: “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākumā “Pamatpakalpojumi un ciematu atjaunošana lauku apvidos” atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā”, tomēr naudu galvenokārt tērēs grants ceļu pārbūvei.

Noteikumu gatavotāji par šādu nosacījumu vienojās tāpēc, lai varētu sakārtot iespējami vairāk ceļu. Ar it kā lielo summu, kurai būs vajadzīgs vien 10% pašvaldības līdzfinansējums, gan pietiks vien nelielai daļai uz pārbūvi gaidošo ceļa posmu. Labā kārtībā esošie lauku ceļi ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem arī lauku uzņēmējdarbības izaugsmei, tostarp ražošanas izmaksu mazināšanai lauksaimniekiem. Tomēr šādu ceļu nav daudz tāpēc, ka savulaik lauku ceļus būvēja mazas kravnesības transporta līdzekļiem. Salacgrīvas novada lauksaimnieki stāsta, ka, piemēram, viņi nokļūšanai no Staiceles uz Vītiņiem un atpakaļ izmanto “Latvijas valsts mežu” stigas, nevis pašvaldības ceļu. Līdzīgu gadījumu ir ļoti daudz.

“Ceļi ir mūsu asinsrite. Labi ceļi ir vajadzīgi katram novadam, tostarp uzņēmējdarbības izaugsmei. Piešķirtā nauda ir ieguldījums nākotnē. Tās nepietiek, tomēr notiks vismaz kaut kāda virzība ceļu sakārtošanā. Svarīgs ir katrs ceļu labošanā ieguldītais cents. Lauku atbalsta dienests, kas vērtēs iesniegtos projektu pieteikumus, līdz šim sevi ir parādījis kā vienu no iestādēm, kas visveiksmīgāk administrē ES naudas projektus, tas priecē. Turpmāk valsts izaugsmē vairāk uzsvars ir jāliek uz ceļiem,” tā vakar lēmumu komentēja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks, Auces novada domes priekšsēdētājs Gints Kaminskis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Latvijas ceļus visvairāk bojā smagais transports – meža vedamās mašīnas un lielie auto furgoni, kas nereti veic tranzītpārvadājumus. Tiem tad arī jāuzliek lielāka atbildība par valsts ceļu stāvokli, uzliekot papildu nodokli, kuru jānovirza ceļu remontam. Tagad visi ceļa kustības dalībnieki nes vienādu atbildību par ceļu stāvokli, bet ceļu noslogo dažādi un tas nav pareizi.

Draugiem Facebook Twitter Google+