Lauku māju kolorītu veido senatnīgas griestu sijas 0

Tradicionālajā arhitektūrā telpas griestus veido aptēsti masīvkoka baļķi – sijas. Starpstāvu sijām augšpusē uzlika grīdas dēļus un izolāciju, bet no apakšpuses griestus parasti apšuva ar dēļiem un apmeta, padarot sijas neredzamas.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Parasti sijas stiepjas no vienas sienas līdz otrai, galos tās var būt atbalstītas ar līdzīgu vertikālu stuti vai speciālu konsoli. Lai arī sijas var viegli noslēpt, tās telpā bieži saglabā kā dekoratīvu interjera elementu. Ārēji sijas var izskatīties dažādi: gan perfekti gludi ēvelētas, gan ar robustu, ar cirvi apskaldītu koka virsmu, gan kā apaļkoka baļķis ar noņemtu mizu vai pat rotātas ar gleznojumiem un kokgriezumiem.

 

Ja siju nav, tās telpā var izveidot no jauna. Vecas, simtiem gadu vecas sijas lēti var iegādāties no firmām, kas veic vecu ēku demontāžu, kā arī atkritumu šķirošanas laukumos.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai dekoratīvos nolūkos izmantot jaunas masīvkoka sijas būtu pārāk izšķērdīgi, turklāt koks ir smags, tas prasa laba meistara rokas un papildu nostiprināšanu. Masīvkoka siju imitācijas var izgatavot no trim 10 – 20 mm plāniem dēļiem, to virsmas pietēšot ar cirvi vai pagrebjot ar kaltu (mēdz izmantot arī fleksi ar maināmiem ātrumiem un radīt viļņaini plastisku faktūru). Divus augšējos dēļus piestiprina virs apakšējā, lai nebūtu redzamas naglu vietas, pēc tam visu konstrukciju stiprina pie griestiem. Elegantas sijas pats var izgatavot no finierēta cēlkoka, piemēram, sarkankoka vai ozola, tās piemērojot telpā esošajām mēbelēm. Sijas plaknēm izmanto plānu saplāksni vai pat presēto kartonu. Stūru savienojumos un malās pielīmē līstītes, stingrību tai piešķir, iekšpusē ielīmējot taisnstūra formas rāmīšus. Interesantu rezultātu var sasniegt, eksperimentējot ar dekoratīvajām plēvēm un koka līstēm.

Interjera dizaina preču veikalos piedāvā arī atvieglotas sijas – poliuretāna falš­baļķus (no vācu val. – Falš­balken), kam jau piešķirts vecināts izskats. Sijas tiek izpresētas ar vecam koka baļķim raksturīgo reljefu un nokrāsotas tā, ka nespeciālists neatšķirs. Parasti līdz ar sijām tiek piedāvātas arī līdzīgas konsoles, kā siju bal­stus gar sienām var izmantot citas sijas. Sijas ir dobtas, tās izgatavotas apgriezta krievu lielā burta P veidā, tāpēc pazeminātās siju konstrukcijās aizmuguri novieto virs acu augstuma.

Vienkāršākajā veidā sijas montē pie griestiem, imitējot vecos vērbaļķus. Nedaudz smalkākā variantā tos papildina ar mazākiem šķērsbaļķiem. Savienojuma vietas pārsedz ar dekoratīvu siksnu, kas imitē metāla lenti ar naglām. Telpu galā sijas var atbalstīties pret konsolēm, citām sijām vai būt savienotas ar šķērssijām. Ar falšbaļķiem var veidot praktiski to pašu, ko ar koka baļķiem, tikai jāatceras, ka tās būs tīri dekoratīvas konstrukcijas un baļķu aizmugurējai daļai jāatrodas virs acu augstuma, lai to nevarētu redzēt ne no viena skatu punkta. X veidā savienotus falšbaļķus, imitējot pildrežģi, var novietot sienas augšā vai apakšā. Šādu falšbaļķi iespējams arī piekārt pie griestiem ķēdēs un izmantot kā pamatu retro gaismekļiem u. tml.

Lai realizētu savas idejas, var iegādāties kantainās “Rustic”, ar noapaļotām malām būs “Modern” un apaļās ir “Retro” sijas. Visas sijas ražo trīs toņos: tumši brūns, dzeltenbrūns un balts. Garums ir 2 – 3 – 4 metri, izmēri no 6 x 9 cm līdz 17 x 19 cm. Konsoles no 17 x 19 cm līdz 6 x 9 cm. Bronzas vai dzelzs krāsas dekoratīvās siksnas ir 4 cm platas. Interjeru var pilnveidot ar paneļiem “Modern” vai “Rustik” (izmēri 12 x 3,5 x 200 vai 19 x 3,5 x 200), kas, novietoti uz ārējās sienas, kalpos arī kā siltumizolācija.

Reklāma
Reklāma

Pirms siju stiprināšanas uz griestiem novelk līnijas un ik pa metram piestiprina koka ķīļus, kas atbilst iedobuma izmēriem. Ar speciālo līmi noziež baļķu augšējās malas un baļķus piespiež pie griestiem. Koka ķīlīšu vietās no sāniem ieskrūvē skrūves un sijas no apakšas atbalsta ar koka balstiem, kas tās viegli piespiedīs. Piespieduma vietā pie sijas jābūt paliktnītim, lai nebojātu virsmu. Šuves pārlīmē ar metāla lentes imitāciju.

 

Uzziņa

* Poliuretāna siju priekšrocības ir to mazā cena un svars, vieglā montāža un apstrāde. Visi materiāli ir vienādā kvalitātē un izskatā, tie neplaisā, ilgi saglabā izskatu un nenoveco. Poliuretāns nedeformējas, mainoties temperatūrai vai gaisa mitrumam, un negaršo ne sēnēm, ne kokgraužiem.

* Falšbaļķus var nopirkt firmās “Royal-Tec”, “Hansa deko” (itāliešu “Bevelacci” ražojumi). “Agency More THN” (bij. “Merreton”) projektu vadītāja Jana Aumane min, ka noliktavā šobrīd nopērkami kolekcijas atlikumi, toties par zemāku cenu.

* Sijas var apaudzēt ar gaismas ķermeņiem, kalumiem un citu retro aprīkojumu.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.