×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. septembris, 2015
Drukāt

Kā noteikt, vai pirms laulībām mantota zeme ir kopmanta?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Deviņdesmitajos gados zemes reformas laikā atguvu vecvectēva zemi apmēram 14 ha platībā. Tai klāt mērnieks piemērīja akmeņainu starpgabalu 1,7 ha platībā. To izpirku par saviem sertifikātiem. Visa zeme ierakstīta zemesgrāmatā kā viens īpašums. Es 1989. gadā apprecējos, sieva ir Latvijas nepilsone. Tagad dzīvojam atsevišķi, taču laulība nav šķirta. Esmu nolēmis zemi pārdot, bet notāre prasa sievas rakstisku piekrišanu pārdošanai. Sieva savukārt prasa pusi naudas par visu pārdoto zemi. Es uzskatu, ka viņai nekas nepienākas. Kam ir taisnība, un kā rīkoties? ANDREJS KĀRSAVAS NOVADĀ

Mantojums nav laulāto kopmanta

Civillikuma 89. pantā rakstīts, ka laulāto kopmanta ir viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai otra laulātā darbības palīdzību. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Savukārt Civillikuma 91. pantā noteikts, kas ir katra laulātā atsevišķa manta. Tostarp tā ir manta, ko laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā (piemēram, dāvinājums un mantojums), kā arī priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personiskai lietošanai vai vajadzīgi viņam patstāvīgā darbā. Tas, ka šī manta nav kopmanta, jāpierāda laulātajam, kurš to apgalvo.

Tātad atgūtā vecvectēva zeme un par jūsu sertifikātiem izpirktais zemesgabals nav laulāto kopmanta.

Zvērināta notāre Sandra Jakušenoka stāsta, ka, sagatavojot nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai, notāram ir pienākums ieskatīties zemesgrāmatā. Tur sadaļā par zemes iegūšanas tiesisko pamatu parādās divi ieraksti – atjaunotas īpašuma tiesības (uz senču zemi) un līgums ar Hipotēku un zemes banku par zemes iegādi (to daļu, ko izpirka par sertifikātiem). Ja zeme laulības laikā pirkta par sertifikātiem, tā var būt laulāto kopmanta. Tāpēc notāram jāpieaicina sieva, lai viņa notāra klātbūtnē parakstās uz nostiprinājuma lūguma vai uz pirkuma līguma (ja tas noformēts kā notariāls akts), apliecinot savu piekrišanu.

Problēmas ar zemesgrāmatu

Tomēr šajā situācijā notārs varētu nostiprinājuma lūgumā zemesgrāmatai ierakstīt, ka pārdevējs apliecina – zemi izpircis par saviem sertifikātiem, kuri viņam piešķirti par nodzīvotajiem mūža gadiem, un šī zeme neietilpst laulāto kopīgās mantas sastāvā. Tam ir dokumentāri pierādījumi: zemes īpašnieka sertifikātu grāmatiņā redzams, ka sertifikāti piešķirti par nodzīvotajiem gadiem, klāt viņš sertifikātus nav piepircis. Tātad nevar būt runas par to, ka sieva devusi naudu sertifikātu pirkšanai zemes iegādei. Tā gan ir katra notāra izvēle, un, ja notārs atsaka šādu apliecinājumu ierakstīt nostiprinājuma lūgumā, īsti nav pamata pārsūdzēt notāra rīcību.

Notāram jābrīdina klients, ka galīgo lēmumu pieņems zemesgrāmatas tiesnesis. Pastāv iespēja, ka viņš šādu nostiprinājuma lūgumu noraidīs. Te parādās likumu nepilnības. Zemesgrāmatu nodaļā situāciju vērtē formāli – zemesgrāmatu apliecībā redz, ka daļa zemes pirkta par sertifikātiem, savukārt Iedzīvotāju reģistrā noskaidro, ka tajā laikā jau bija noslēgta laulība. Tālākus pierādījumus zemesgrāmatu nodaļā neizskata, taču, neraugoties uz to, var pieņemt negatīvu lēmumu.

Kā tad rīkoties? Sandra Jakušenoka skaidro, ka ir vairākas iespējas. Pirmkārt, otrreiz doties pie notāra, šoreiz kopā ar sievu, un samaksāt par otru nostiprinājuma lūgumu jau ar sievas parakstu. Ja sieva nepiekrīt, vīrs var tiesā pārsūdzēt zemesgrāmatu tiesneša atteikumu, taču pastāv iespēja tiesā neuzvarēt. Trešais variants ir sniegt tiesā prasību par laulāto mantas sadali un pierādīt, ka zeme ir jūsu atsevišķa manta. Pēc tam zemesgrāmatā ierakstīsiet šādu atzīmi, un tad vairs nebūs problēmu zemi pārdot.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+