×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. novembris, 2016
Drukāt

Lauri Nacionālajam teātrim. Par ko būtu balsojuši Zaiga Gaile, Dace Melbārde, Ilze Jurkāne?

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Gada aktrise Guna Zariņa: "Paldies liktenim, ka iekrita Raiņa un Aspazijas gads, kas ļāva pieskarties viņu ideju artērijām."

“Uguns un nakts” – savu favorīti kā ticamāko pretendenti uz “Grand Prix” pirms apbalvošanas pēdējā cēliena man atklāja arhitekte Zaiga Gaile, bet jau pēc pārdesmit minūtēm kā Gada lielās formas izrāde un arī “Grand Prix” saņēmēja tika nosaukta “Asins kāzas” (abas izrādes iestudētas Nacionālajā teātrī). Žūrijas priekšsēdētāja Maija Uzula- Petrovska pastāstīja, ka neviena cita izrāde šai tā īsti uz papēžiem nav minusi un žūrijas lēmums uzreiz bijis vienprātīgs. “Es uzminēju, tiešām uzminēju žūrijas lēmumu,” attieksmi neslēpa kultūras ministre Dace Melbārde. “Kad šo Nacionālā teātra izrādi noskatījos, uzreiz bija sajūta, ka tā ir “Grand Prix” cienīga. No visām aizvadītajā sezonā redzētajām šī visvairāk seko līdzi domās, sajūtās, emocijās. Ļoti daudzu komponenšu veiksmīgs salikums – mūzika, režisora Vladislava Nastav­ševa līdzdalība caur mūziku un paša balsi, izcils aktieru ansamblis. Kā viņi visi izdzīvoja izrādi! Ļoti veiksmīga scenogrāfija, un, protams, pats materiāls ir vērtība. Bet vispār neapskaužu žūriju, jo man, piemēram, patika arī “Laulības dzīves ainas” Dailes teātrī – skatuviskā izkārtojuma un aktieru Jura Žagara un Ilzes Ķuzules-Skrastiņas spēles dēļ. Ilzē Ķuzulē-Skrastiņā tieši ar šo izrādi pamanīju tādu aktrises briedumu. Nešaubīgi gada aktrises titulu pelnījusi Guna Zariņa. Bet mans novēlējums būtu – vairāk bērnu izrāžu! Tādas veiksmīgi var iestudēt visi teātri. Tas bija patiesi labi, ka šogad rudenī Daile sezonu atklāja ar “Toma Soijera piedzīvojumiem”. Mazie alkst pēc teātra, bet viņu vecumam domātu izrāžu ir krietni par maz.”

Arī Ilze Jurkāne gandarīta par to, ka gada aktrises tituls ticis Gunai Zariņai. Un vēl uzņēmēja ir sajūsmā par balvu “Asins kāzām”. “Priecājos, ka žūrija neizdarīja kaut ko tik provinciālu un nepiešķīra balvu Mihailam Barišņikovam. Nepārprotiet, es ļoti mīlu Barišņikovu, Hermani. Barišņikovam var piešķirt Triju Zvaigžņu ordeni, viņš mīl Latviju un mēs mīlam viņu, taču “Brodskis/ Barišņikovs” ar izcilo baletdejotāju un aktieri Barišņikovu titullomā nav Jaunā Rīgas teātra repertuāra izrāde.”

Valmieras teātra režisors Varis Brasla priecājas, ka tieši Justīnei Kļavai par “Dāmām” teātrī TT piešķirta balva kategorijā “Sasniegums oriģināldramaturģijā”: “Ļoti simpātiska izrāde un labs dramaturģiskais darbs. Gada aktiera balva pelnīti tikusi liepājniekam Egonam Dombrovskim, tā viņam tāda atdzimšana…”

Temīda un Jānis Kureč­ko ir pāris, kurš, “TVNet” nobalsojot par Nacionālā teātra izrādi “Mežapīle”, vinnējis ielūgumus uz “Spēlmaņu nakts” ceremoniju. Šī bijusi pirmā reize mūžā, kad viņi vispār kaut ko vinnējot. “Mežapīli” gan paši nemaz neesot redzējuši, paklausījuši meitai, kurai izrāde patikusi. Nosprieduši – galu galā Ibsens taču. Šajā sezonā noskatījušies “8 mīlošas sievietes” Dailē un “Sievieti” Nacionālajā un nākamgad balsošot par Ditu Lūriņu.

Pārlūkojot balvu saņēmēju sarakstu, var teikt, ka šīs “Spēlmaņu nakts” varonis ir režisors Vladislavs Nastavševs – pirmkārt, viņš ir Gada režisors (balva iegūta par “Asins kāzām” Nacionālajā teātrī un “Melno spermu” Ģertrūdes ielas teātrī), otrkārt, kopā ar Tomu Auniņu – Gada muzikālās partitūras autors (atkal par mūziku izrādei “Asins kāzas”), treškārt, viņa režisētās “Asins kāzas” atzītas par Gada lielās formas izrādi un, ceturtkārt, izrāde ieguvusi galveno balvu “Grand Prix”. Vakara lielais uzvarētājs pats gan uz ceremoniju Dailes teātrī nebija ieradies. Varbūt tāpēc, ka teju teju, pirmizrāde viņa jaunajai izrādei Dailē – “Peldošie-ceļojošie. II daļa”, bet nākamajā rītā kārtējais mēģinājums. Un, kā teica Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, Vladislavs Nastavševs mīlot divas lietas – mammu un teātri, un nekā cita dzīvē viņam neesot… Bet otrs aizvadītās “Spēlmaņu nakts” uzvarētājs ir Nacionālais teātris – no 18 balvām 10 iegūtas uz šīs skatuves. Pēc ilgiem pūliņiem sasniegts tāds mākslinieciskais sniegums, kāds arī piedienas teātrim, kas nes Nacionālā vārdu.

Bez nevienas balvas palikuši Daugavpils teātris, M. Čehova Rīgas Krievu teātris un Jaunais Rīgas teātris. Alvja Hermaņa vadītā teātra aktieris Vilis Daudziņš neapmierinātību gan neizrādīja: “Bija gads, kad viena mūsu izrāde dabūja daudz balvu. Viss kārtībā…”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+