Foto – Shutterstock

Iedzīvotājus ļaus indēt vēl divus gadus 0

Jaunajām transtaukskābju normām pārejas periods būs divi gadi, šādu Veselības un Zemkopības ministriju panākto vienošanos vakar atbalstīja valdība.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kā izteicās veselības ministrs Guntis Belēvičs, Latvija virzās uz transtaukskābju aizliegšanu, taču šobrīd panāktais ir kompromiss ar pārtikas nozari – esam atļāvuši indēt iedzīvotājus vēl divus gadus.

Latvija būs ceturtā Eiropas Savienības valsts, kas pieņems maksimāli pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikā. Regulējums esot līdzīgs kā citās valstīs, tāpēc ministram nav bažu, ka Eiropas Komisija to nesaskaņos. Ierobežojumi noteikti Dānijā, Austrijā un Ungārijā, arī Šveicē, Islandē un Norvēģijā. “Nešaubāmies, ka tas tiks saskaņots, jo par pamatu tam ir Austrijas modelis,” sacīja Belēvičs. Viņš uzsvēra, ka ierobežojumi vērsti uz to, lai samazinātu risku saslimt ar hroniskām neinfekcijas slimībām un projekts ir “liels panākums saslimstības mazināšanā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šis kompromiss ar ZM nenāk viegli, tas jāpanāk arī jautājumā par pārāk saldo, pārāk sāļo, pārāk trekno pārtikas produktu aplikšanu ar akcīzes nodokli,” sacīja ministrs.

Valdība vakar konceptuāli atbalstīja projektu “Noteikumi par maksimāli pieļaujamo transtaukskābju daudzumu pārtikas produktos”, bet lēmums par noteikumu spēkā stāšanās termiņu jāpieņem pēc noteikumu projekta saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.

Noteikumi nosaka maksimāli pieļaujamo trans­taukskābju daudzumu pārtikas produktos, kas ražoti Latvijā, tajā skaitā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, ievesti no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm un Eiropas ekonomiskās zonas valstīm vai trešajām valstīm un paredzēti izplatīšanai Latvijā.

Noteiktās prasības piemēros pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir trans­taukskābes, kas radušās vairākos pārtikas ražošanas tehnoloģiskajos procesos: hidrogenējot eļļas; spiežot eļļas augstā temperatūrā; eļļās cepot un karsējot pārtikas produktus; taukus saturošus pārtikas produktus cepot un grilējot. Noteikumos noteiktās prasības nepiemēros dzīvnieku izcelsmes taukiem un produktiem, kuru sastāvā trans­taukskābes radušās dabiski un nav pievienotas pārtikas ražošanas procesā.

Maksimāli pieļaujamais transtaukskābju daudzums pārtikas produktos nedrīkstēs pārsniegt 2 g uz 100 g kopējā tauku daudzuma, izņemot vairākus gadījumus. Jaunās normas stāsies spēkā 2016. gada 1. janvārī, bet pārejas laiks būs divi gadi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.