Foto – Inita Šteinberga

Lauzt vai griezt? Vainagu veidot tagad vai pavasarī? Īstais brīdis izgriezt liekos zarus augļukokiem 0

Šovasar karstuma dēļ neaiztiku augļu koku vainagus. Taču ābelēm saauguši ūdenszari. Vai tagad drīkst veidot vainagu vai tikai laistīt? Esmu dzirdējis, ka labāk zarus lauzt, ne zāģēt. Kā būtu labāk? JĀNIS AINAŽOS

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

“Karstuma un sausuma dēļ vainagu veidošanu nevajag atlikt,” skaidro augļkopis Pēteris Heimanis. Patlaban ir īstais brīdis, ja vēlas piebremzēt vainaga augšanu un izmērus. Veidojot kokus pavasarī, tie ataugs ar lielu sparu un labi atjaunosies. Kāda zara nogriešana augļu kokam – pat ar visiem āboliem – šogad var nākt par labu.

Piemēram, saldajiem ķiršiem vainagu var veidot un augumu mazināt, nozāģējot galotnes zaru kopā ar visām ogām (tagad, protams, jau bez ogām).

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunos ūdenszarus var labi nobraucīt un nolauzt, taču tas jādara tikmēr, kamēr tie vēl pajēli un labi lūst, tas ir, jūnijā, jūlija sākumā. Tagad laužot zarus, radīsies pamatīgas rētas. Šajā periodā ūdenszarus vēl var nokniebt ar dārza šķērēm. Ja to neizdarīs, nākamgad jau vajadzēs zāģēt.

Daži augļu koku audzētāji praktizē metodi, kad liekos zarus pēc iespējas cenšas nolauzt – tā vainagu mazināšana tuvāka tam, kā tas notiek dabā, brūces labāk dzīst. Taču Pēteris Heimanis to neuzskata par sev pieņemamu metodi arī tāpēc, ka augļu dārzs pēc šādas aplaušanas izskatās neglīti.

Sausuma ietekmē koki var gan nokalst, gan nespēt sagatavoties ziemas periodam. Noteikti vajag salaistīt jaunos kociņus un uz pundurcelma potētos augļu kokus. Visus aplaistīt nevar, tāpēc izvērtē, kuram kokam klājas vissliktāk. To var noteikt pēc tā, vai ir jaunie pieaugumi. Piemēram, pundurkociņiem šogad jauno pieaugumu gandrīz nav. Par briesmām kokam ziņo arī tas, ja zem vainaga visa zāle ir nokaltusi. Riska grupa ir arī ķirši un plūmes, kam šogad bija laba raža, jo tie nespēj saņemties.

!!! Ja sāk kalst lielie koki, tad ūdens trūkst jau pat triju metru dziļumā.

Nedrīkst kokam nogriezt vairāk par trešdaļu no zaru vainaga, citādi tas var aiziet bojā. Labāk griezt katru gadu pakāpeniski, lai augam nav stresa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.