Foto – Shutterstock

Lavandai patīk saule: vērtīgi ieteikumi smaržīgā auga kopšanā 0

Kā audzēt lavandas? Kā ar tām rīkoties rudenī un agrā pavasarī? OSVALDS JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Latvijas dārzos kultivē ne tikai izplatīto šaurlapu lavandu (Lavandula angustifolia), bet arī citas – ārstniecības lavandu (Lavandula officinalis), platlapu lavandu (Lavandula latifolia), vidējo jeb angļu lavandu (Lavandula x intermedia), Stohādu jeb franču lavandu (Lavandula stoechas). Daudzie augu paveidi atšķiras gan izskata, gan ķīmiskā sastāva ziņā, tātad arī izmantošanā.

Dobēs un traukos visvairāk audzē šaurlapu lavandas šķirni ‘Hidcote’, kas veido līdz 30 cm augstus, blīvus krūmus ar stāviem, stingriem ziednešiem. Otra populāra šķirne ir ‘Munstead’, kas izaug aptuveni 45 cm gara un kam ir diezgan lieli violeti ziedi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidējo jeb angļu lavandu audzē rūpnieciskos apjomos. Francijā šo krūmu garās rindas kā purpurzilas čūskas izlokās kalnos. Ziedi veidojas uz gariem ziednešiem, tāpēc tos var ērti novākt mehanizēti.

Franču lavandai ir garas ziedu vārpas un lineāras lapas. Ziedu kausi ir saslējušies virs ziediem stāvus kā mati uz pieres. Franču lavandas ziedi ir smaržīgāki, bet tos ir grūtāk novākt.

Foto – Sandra Ruska

– Lavanda ir siltumprasīgs dienvidu augs. Latvijā sniegotās ziemās pārziemo labi, bet kailsalā parasti apsalst. Ziedos uzkrājas vairāk aromāta un ēteriskās eļļas, ja vasara lutina ar sausu, karstu, saulainu laiku. Diemžēl šī sezona nebija labvēlīga lavandu audzēšanai, jo bija par maz siltuma un par daudz mitruma, – rezumē limbažniece, lavandu audzētāja Inga Purava.

Lavandām piemērotas kaļķainas, vieglas, gaisa caurlaidīgas, barības vielām vidēji bagātas augsnes. Izvēlas saulainu vietu bez noēnojuma. Augiem nevajadzētu ļaut izkalst, tomēr pārliecīgs mitrums nodara vairāk ļauna nekā sausums. Mazdārziņā lavandas stāda 50 x 40 cm attālumā. Ja vēlas, lai krūms ātrāk sakuplotu, 20 cm attālumā var izvietot trīs stādiņus trīsstūra veidā. Ražošanas laukos attālumu izvēlas atkarībā no izmantojamās tehnikas, audzēšanas ilguma, ražas novākšanas intensitātes. Vidēji augiem nepieciešama 70 x 50 cm liela augšanas telpa. Lavandas var audzēt arī traukos (tie nedrīkst būt šauri un dziļi). Puķu podu izvēlas tik lielu, lai tajā varētu iestādīt trīs augus.

Reklāma
Reklāma

Lielāku ziedu ražu var ievākt, sākot ar otro trešo gadu. Komercdārzos lavandu audzē piecus, bet dažkārt pat desmit gadus. Ziedu stublājus ievāc pašā ziedēšanas sākumā vai pumpuru stadijā. Vācot pilnziedā, iegūst spilgtus, aromātiskus, atsevišķus ziedus.

Pēc ziedu ievākšanas Inga Purava iesaka augus apgriezt, veidojot zaļas, kompaktas bumbiņas. Svarīgi to darīt katru gadu, lai krūmi nekļūtu neglīti, tomēr tos nedrīkst apcirpt pārāk daudz, jo koksnainie zari bez lapām jaunos dzinumus nedzen (augiem 2/3 aizņem koksnainā daļa, un griežot 1/3 zaļo, lapoto dzinumu jāatstāj). Ap apgrieztajiem krūmiem uzber bagātīgu mulčas kārtu, piemēram, kūdras kompostu. Lai veiksmīgāk pārziemotu, augus der piesegt ar egļu zariem līdzīgi kā rozes. Pavasarī tos noņem. Ja aprīlī, maijā gaidāmas salnas (līdz -4 °C), augiem uzklāj agrotīklu. Sala bojātos zarus pavasarī nogriež.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.