×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
23. marts, 2017
Drukāt

LB paaugstina inflācijas prognozi šim gadam (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijas Banka (LB), uzklausot makroekonomiskās analīzes un prognozēšanas speciālistu ziņojumu par situāciju Latvijas un pasaules tautsaimniecībā, paaugstinājusi inflācijas prognozi šim gadam no 1,6% līdz 2,7%, LA.lv uzzināja bankā.

LB skaidro, ka pasaules pārtikas cenu tendences un naftas cenu kāpums salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu liecina, ka inflācija šogad palielināsies straujāk, nekā prognozēts.

LB norāda, ka 2016.gada janvārī pasaules naftas cenas samazinājās līdz zemākajam līmenim pēdējo 12 gadu laikā – līdz 30 ASV dolāriem par barelu, bet kopš tā laika vērojama naftas cenu pieauguma tendence, kas gadu mijā vēl pastiprinājās, naftas cenām sasniedzot 55 ASV dolārus barelā. Tā jau ir atspoguļojusies degvielas cenās, bet vēl turpinās palielināt citu preču un pakalpojumu cenas.

Paralēli pasaules pārtikas cenu pieaugumam būtiski palielinājušās arī pārtikas produktu mazumtirdzniecības cenas Latvijā, un šo kāpumu veicinājuši vairāki faktori, tajā skaitā pasaules tirgū vērojamā piena, gaļas un cukura, bet pēdējo mēnešu laikā arī labības cenu augšupvērstā tendence, kā arī situāciju Latvijā ietekmē pieprasījuma kāpums pēc svaigpiena, kura dēļ svaigpiena iepirkuma cenas Latvijā augušas straujāk nekā piena produktu cenas pasaulē.

Vienlaikus LB atzīmē, ka pieprasījuma puses ietekme uz inflāciju nepastiprinās. Tautsaimniecība joprojām atrodas makroekonomiskā līdzsvara situācijā, bezdarbam jau četrus gadus atrodoties tuvu dabiskajam līmenim. Administratīvi neregulējamās pakalpojumu cenas, kurām būtu jāatspoguļo iekšzemes pieprasījuma ietekme, aug mēreni. Tas atspoguļojas pamatinflācijas rādītājā (saskaņotais patēriņu cenu indekss, izslēdzot pārtikas un enerģijas cenas), kas arī šogad saglabāsies tikai nedaudz virs 1%., skaidro LB.

LB arī atzīmē, ka tirgus liberalizācijas dēļ dabasgāzes cena šogad var pieaugt nedaudz straujāk par prognozēto (aktuālajā inflācijas prognozē iekļauts atsevišķu dabasgāzes tarifu komponentu novērtējums, tomēr nenoteiktība ir augsta).

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Man tās ekanomikas problēmas bija zināmas jau agrāk un par inflācijas pieaugumu arī ! Tikai palasiet , kas par šo tēmu tika teikts pagājušā gada nogalē ! Tas pats , kas kādreiz par cukura cenām , ka tās neaugs likvidējot mūsu rūpnīcas , bet paliks zemākas ! Rezultāts ?

  2. Vismaz viena jauka zina, augam!

  3. Inflācija te diez vai ir īstais termiņš?
    Tā var attiekties tikai uz naudu kopumā, visu ES EUR zonu, bet te Latvijā jāmeklē citas problēmas, kāpēc viss paliek un, lasu, ar paliks ar vien dārgāks. Drīzāk jau Latvijas ekonomikas kā tādas problēmas.

Draugiem Facebook Twitter Google+