×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. augusts, 2015
Drukāt

LBAS: Konkurētspēju nedrīkst nodrošināt ar mazām algām; jāceļ minimālā alga (8)

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Minimālā alga ir jāpaaugstina, jo nedrīkst pieļaut, ka Latvijas konkurētspēja tiek radīta mākslīgi ar zemām algām, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Pēteris Krīgers.

Krīgers norādīja, ka LBAS jau sen pieņēma nostāju, par ko arī informēja Ministru kabinetu, ka minimālā alga nākamgad ir jāpalielina līdz 380 eiro. Viņš gan atzīmēja, ka arodbiedrības ir gatavas pieņemt arī vienu no Labklājības ministrijas izstrādātajiem minimālās algas celšanas variantiem, kas paredz nākamgad minimālo algu palielināt līdz 375 eiro.

Krīgers arī norādīja, ka parasti tās valstis, kuras attīstās, rūpējas, lai cilvēku darba algas būtu pēc iespējas lielākas. “Mēs diemžēl gribam konkurētspēju nodrošināt ar ļoti zemām algām un tad brīnāmies, kāpēc cilvēki mūk projām.”

Minimālā alga 375 vai 380 eiro apmērā ir ļoti loģisks kāpums, tomēr arodbiedrības vēlētos, lai kāpumam sekotu “pieklājīgs” neapliekamā minimuma kāpums, stāstīja Krīgers un norādīja, ka neatliekamā minimuma apmēram būtu jāatgriežas pirmskrīzes līmenī jeb 130 eiro apmērā.

Jau ziņots, ka labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) 18.augustā LNT teica, ka tik strauji šogad celt minimālo algu bijusi kļūda. Ministrs bija pārliecināts, ka nākamgad minimālajai algai būtu jāpaliek nemainīgai – 360 eiro. Augulis skaidroja, ka šogad daudzi uzņēmēji samazinājuši darba laiku, lai nebūtu jāmaksā tik liela minimālā alga. Viņš arī minēja, ka sociālās aprūpes centros sociālais darbinieks labāk izvēlas strādāt par aprūpētāju, jo tādējādi var strādāt maiņu darbu un nopelnīt vairāk. Šādu situāciju nevar pieļaut, pārliecināts ministrs.

Labklājības ministrija (LM) ir iesniegusi trīs priekšlikumus minimālās algas apmēram 2016.gadā – saglabāt to pašreizējā līmenī, palielināt to līdz 267 vai 375 eiro. Tomēr ministrs sliecas atbalstīt pašreizējās minimālās algas apmēra saglabāšanu arī nākamgad.

“Mēs nevaram skriet ratiem pa priekšu ar minimālās algas celšanu, ja tas nesasniegs mērķi,” izteicās ministrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Pirmkārt tas būtu arodbiedrību pienākums cīnīties lai uzņēmēji cenšas peļņu iguldit ražošanas attīstībā,ceļot darba ražīgumu,tikai tā var palielināt algas saglabājot iespēju konkurēt tpreču noieta tirgū.
  Mākslīgi palielinot algu bez darba ražīguma celšanas jāpalielina preces cena tā samazinot iespēju preci pārdot.Tā ir ekonomikas ābece ,to padomju augstskolās mācija jau pirmajā kursā bez jebkādas politikas.Ja diploms nav pirkts,tadjādomā ko runā.

  • tam ar pirkto PSRS diplomu Atbildēt

   Kas ir mākslīga algas palielināšana un ar ko atšķiras no dabīgas?
   Kāpēc tie Latvijā neražīgie, nonākot Eiropā, pēkšņi kļūst ražīgi?
   Un kāpēc uzņēmumā, kur visi citi ir neražīgi, topmanageris ir hiperražīgs?

 2. Konkurētspēju jānodrošina ar iztikas minimumam atbilstošu neapliekamo minimumu,kuru līdz iztikas minimumam var palielināt atjaunojot Latvijā progresīvo ienākuma nodokli iedzīvotājiem un uzņēmumiem,jeb visā pasaulē dominējošo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa!
  Savukārt,lai Latvijas zemnieki varētu konkurēt (vismaz iekšzemes tirgū) ar poļu ražoto pārtiku,jāsamazina ir līdz Briseles,Māstrihtas un Lisabonas 6% pārtikas pamatproduktu pašreizējā 21% PVN likme,kas ir otra augstākā visā pasaulē,jo pie luksusa precēm Latvijā tiek pieskaitīta arī rupjmaize,kurai pat Dienvidāfrikā tiek piemērota 0% PVN likme!

  • padomju domāšana - bez darba pie naudas tikt Atbildēt

   Klāva konkurētspēja jāuzlabo pašam Klāvam ar strādāšanu darba laikā, nevis vaimanoloģiju komentos, ka citi viņa vietā nodokļus nemaksā. Es maksāšu tikai par sevi, bet jūs maksājiet par sevi!

 3. pašam ir ļoti konkurējoša vairāku tukstošu alga… .

 4. Vai to a- biedrībai ieteica sadarbības partneris ” Saskaņa” ?

 5. Auguli, ko melo! Tu laikam nezini, cik saņem soc.darbinieks aprūpes centrā! Tas ir DAUDZ vairāk nekā aprūpētājs.Neviens soc darbinieks NESTRĀDĀS par parastu aprūpētāju, jo tur ir jāstrādā- jāmazgā sūdainās pakaļas, fiziski jāstaipa klienti, u.c.fiziski un emocionāli darbi.No”smagiem”klientiem,soc.darbinieki mūk kā velns no krusta. Mēs savā aprūpes centrā riktīgi sasmējamies par šo Auguļa “kompotento”komentāru. Auguli, kurš ir tas centrs, kur soc. darbinieki stāv rindā uz aprūpētāju darbu? Mēs gribam aizbraukt pieredzes apmaiņā!

 6. Te kāds grib veidot Latviju kā minimālās algas saņēmēju valsti? Jācel vidējā alga!

Draugiem Facebook Twitter Google+