×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. oktobris, 2012
Drukāt

LBL basketbols ienāk Jēkabpilī

Foto: bkjekabpils.lvFoto: bkjekabpils.lv

Ar pilnām tribīnēm, skatītāju emocijām un pirmajiem piedegušajiem pīrāgiem Jēkabpilī atkal ir LBL basketbols.

LBL čempionāta spēles Jēkabpilī spēlētas pirms 13 gadiem, pērn pilsētā viesojās “VEF Rīga” un spilgtākās atmiņas – no centra patālais sporta nams Brīvības gatves galā vienmēr bijis skatītāju pilns. Tāds tas bija arī ceturtdienas vakarā, kad Jēkabpilī pašmāju augstākās raudzes basketbols tika spēlēts atkal. Nu jau ar savu pilsētas komandu BK “Jēkabpils”, talismanu, kluba himnu un cerībām. Pat neraugoties uz dārgajām biļetēm (sēdvieta trīs latu vērtē) gandrīz visas vietas bija aizpildītas – zīme, ka jēkabpilieši pēc lielā sporta ir noilgujošies. Vai izdosies šo interesi noturēt – tas vairāk būs atkarīgs no komandas veiksmēm laukumā. Pirmie pīrāgi piedega. Gaidītās uzvaras vietā pār jūrmalniekiem bāls sniegums un pelnīts zaudējums. Noteikti būs arī uzvaras un labākas spēles!

Kuluāros basketbola komandas izveidi Jēkabpilī saista arī ar jaunās reģionālās “Jēkabpils partijas” dibināšanu. Sak, basketbola klubs kā labs arguments gaidāmajās pirmsvēlēšanu cīņās. Tiesa, basketbola klubs jau ir un spēlē, kamēr jaunā partija netika nodibināta ne jūnijā, ne septembrī. Varbūt oktobrī? “Skeptiķi var runāt visu ko, mana pārliecība – šī komanda ir un būs Jēkabpilī daudzus gadus. Par basketbola kluba izveidi tika runāts jau sen, tā nopietnāk – pērnajā ziemā. Jēkabpilī ir sakārtota jaunatnes basketbola piramīda un bija jāsper nākamais solis – profesionāla komanda, uz kuru tiekties šiem jaunajiem. Pašlaik lielajā komandā ir tikai daži jēkabpilieši, bet ar laiku viņi būs vairāk. Domāju, ka klubs kopā ar pilsētas vadību un atbalstītājiem tiks galā un šis būs ilgtermiņa projekts. Ja pilsētā būs jauns politisks spēks un tas atbalstīs arī basketbolu – būsim tikai priecīgi” saka Jēkabpils domes priekšsēdētājs un vienlaikus arī BK “Jēkabpils” valdes priekšsēdētājs Leonīds Salcēvičs.

Šobrīd pašvaldības atbalsts mērāms 20 tūkstošos latu, komandai piešķirtā jaunākā autobusā un ieguldījumā sporta centra infrastruktūras sakārtošanā. Pārējais pienesums – vietējo uzņēmēju atbalsts. Cerēsim, ka tāds un vēl lielāks tas paliks arī pēc pašvaldību un Saeimas vēlēšanām – ilgu mūžu BK “Jēkabpils”! “Par spīti diezgan augstajām biļešu cenām, bija pilna zāle skatītāju un bija lielisks atbalsts. Tā ir labākā atbilde, vai šāda komanda Jēkabpilij ir vajadzīga. Komandu uzņem ļoti silti– vadība, cilvēki, līdzjutēji. Ap komandu ir izdarīts milzīgs darbs un pagaidām vienīgie, kas savu darbu neesam paveikuši līdz galam, esam mēs paši – treneri un spēlētāji,” piebilst komandas galvenais treneris Edgars Teteris. Darba augļus gan būs jānovāc tikai pavasarī. Salcēvičs cer, ka tās būs izslēgšanas spēles, bet ideālajā variantā – vieta četriniekā. Viegli nebūs, jo līdzīgi mērķi ir gandrīz visām komandām.

 

Kad viss ir vienkārši un sarežģīti

Basketbola būtība ir pavisam vienkārša – pašiem iemest bumbu grozā un neļaut to izdarīt pretiniekam. Tikpat vienkārši Jūrmalas komanda uzvarēja sezonas pirmo spēli, precīzāk raidot bumbu grozā – divpunktu metieni 40/21 (52%) pret 38/16 (42%), trīspunktu 16/5 (31%) pret 21/4 (19%), soda metieni 16/13 (81%) pret 19/14 (74%). Aiz šīs vienkāršības slēpjas daudz dažādi aspekti, treneru ieceres, mājas darbi un spēlētāju realizētais laukumā. Kā pie uzvaras tika jūrmalnieki?

1. Skaidra vīzija, kā apturēt Jēkabpils komandas spēli. Pirmkārt, maksimāli sarežģīt dzīvi mājinieku saspēles vadītājam Pīdžejam Hilam, ko Dāvis Čoders un Edijs Šlesers izdarīja ar uzviju. Amerikānis lielāko spēles daļu vairāk bija aizņemts ar bumbas dabūšanu pāri centram vai garām pieliktajam aizsegam kā plānveidīgu spēles organizāciju. Jēkabpils pūķim bija nocirsta pati galvenā galva, pārējie nocirta arī otru (amerikāni O’Braienu) – spēles beigas abi Jēkabpils leģionāri gaidīja uz rezervistu soliņa.

2. Veiksmīga spēle pret mājinieku garajiem, tostarp otru amerikāni Todu O’Braeinu. Ja vajadzēja, viņu (arī Aleksejevu un Hlebovicki) piekrampēja pa diviem. Iegūt reālas dividendes mājinieki nespēja, bumba īsti nekustējās, un spēlei beidzoties, jūrmalnieki no trīs sekunžu zonas bija guvuši vairāk punktus kā saimnieki – 30:28. Tiesa, zem sava groza 16 zaudētas bumbas Jūrmalas kluba vadībai lieku reizi atgādināja – ar pašreizējo centra spēlētāju līniju play-off sapnis būs grūti realizējams.

3. Psiholoģijas stabilitāte. Jēkabpils spēlētāji vienkārši pārdega. Pilnās tribīnes, atklāšanas spēle vai kādi citi blakus apstākļi – mājinieki bija kā sasietām rokām. Ja tiek mests garām grozam no apakšas, ja tiek uzdriblēts uz partnera kājas – zīmes, ka tā nav mūsu diena. Spēlētāji, ap kuru pieredzi tika veidota komanda, šo vakaru gribētu aizmirst kā smagas paģiras – Aigaram Vītolam no spēles 7/1, Mišam Hlebovickim un Oskaram Virsim – pa 5/1. Tikmēr Uģis Viļums, basketbolā atgriezies pēc gada pārtraukuma, mājinieku grozā mierīgi pīpēdams salādēja 18 punktus. Turklāt kādus – svarīgākajos brīžos! Otrā jaunība, par ko pats Uģis vien gardi nosmej – iepriekšejās komandās man neļāva mest pa grozu, Jūrmalā ļauj, tad nu es šo brīvību izbaudu. Protams, viena spēle nav rādītājs, bet šajā konkrētajā vakarā Jūrmalai laukumā bija līderi un vēsas galvas.

 

Kosuškinam debijas uzvara

Ārēji mierīgs un nosvērts, glaunā ancukā tērpies savu pirmo oficiālo spēli un pirmo uzvaru galvenā trenera amatā izcīnīja Jevgeņijs Kosuškins. Šķiet, ka mūsu basketbola treneru kolektīvā būs vēl viens lietaskoks. Šis ārējais miers gan bija mānīgs – Žeņa laukuma malā bija nosvīdis gluži kā vēl pirms gada, pašam bumbām pakaļ skrienot. “Ko tur slēpt, iekšā viss vārījās, uztraukums bija liels. Ne tikai man. Arī spēlētājam, arī pretiniekam. Varbūt Jēkabpils nenospēlēja savu labāko spēli. Viņiem ir stipra komanda. Tā bija tikai pirmā spēle, nedrīsktam sevi mānīt ar domu, ka viss pašu spēlē ir kārtībā. Bet uzvarēt gan ir patīkami!

– Vai Jūrmalai ir stipra komanda?

– Tā es nevaru atbildēt – stipra vai vāja. Katru dienu strādājam un ejam soli pa solītim, lai kļūtu stiprāki un spēlētu mūsu iecerēto basketbolu. Šodien nostrādāja vairākas lietas – rūpīgi veiktā pretinieka izpēte, spēlētāji individuāli, veiksme. Šādu aizsardzību gatavojām speciāli Jēkabpils komandai. Pretenziju nav ne pret vienu spēlētāju, taču tajā pat laikā – mums ir ļoti daudz darba priekšā. Pat vairāk, kā varētu vēlēties.

Tikmēr par apetītes trūkumu uzvaru sasniegšanai nesūdzas arī jūrmalnieku vadība – ceturtdienas vakarā Jēkabpilī vēl starp skatītājiem, bet nākamajā mačā jau laukumā būs amerikāņu aizsargs Kendriks Brauns. Tas pats, kas septembrī bija ieradies uz pārbaudes laiku Ventspilī un īsti neiepatikās Robertam Štelmaheram. Toties Jūrmalā viņš būs ļoti noderīgs papildinājums.

 

Teteris atzīst sevi par vainīgu

Jēkabpils trenerim Edgaram Teterim pieredze trenera darbā ir vairāk kā viņa draugam Kosuškinam – to varēja manīt arī abu treneru emocionalitātē un atraktivitātē. Jo īpaši – pirmajā spēles pusē. Edgars bija ninkns kā lauva – kaut kās no viņa elka treneru darbā Kārļa Muižnieka, kaut kas no Pētera Višņēvica! Emocijas, kuras neviļus pamodināja aiz muguras esošos skatītājus, taču šoreiz nespēja pamodināt paša spēlētājus. Teātris ar nosaukumu basketbols – bez tā nebūtu interesanti. Spēles beigu emocijas jau bija pavisam citas – Teteris izskatījā kā cauršauts balons. Pamatīgi vīlies. Un vīrišķīgi, vainīgos nemeklējot, atzina, ka pie šā zaudējuma pirmkārt vainojams pats. “Šī ir tā reize, kad uzvar komanda, zaudē treneris. Pilnībā ņemu atbildību uz sevi – neatradu pareizos vārdus komandas pamodināšanai, neatradu pareizos taktikas risinājumus. Nav skaidrojuma, kas notika. Tā viennozīmīgi bija sliktākā spēle šosezon, pārbaudes mačus ieskaitot. Skatīsimies video, analizēsim – kādēļ tā notika,” sacīja Edgars Teteris.

– Vai savu spēli neļāva spēlet pretinieks vai tomēr starta drudzis neļāva pašiem?

– Visu cieņu Jūrmalas komandai, jo katra komanda spēlēja tā, kā to atļāva pretinieks. Nekādi pārsteigumi no jūrmalniekiem nebija, bet spēlēja sīksti un visas 40 minūtes ar vienādiem apgriezieniem. Tikmēr mums – kritumi, kāpumi, atkal kritumi. Biju gaidījis jebkādu scenāriju, bet ne šādu – ka visu spēli būsim iedzinējos un Jūrmala mums pilnībā uzspiedīs spēles stilu. Varbūt labi, ka tā notika sezonas sākumā. Kaut kas nogājis greizi.

Tāda bija viena no divām jaunās LBL sezonas spēlēm. Sezonas, par kuru visi ir vienisprātis – sportiskās intrigas ziņā tik daudzsološa nav bijusi sen. Turpinājumā svētdien “LU” pret U-18 izlasi, otrdien BK “Ventspils” pret “Barons kvartālu”, trešdien “BA Turība” pret Valmieru; “Liepājas lauvas” pret Jēkabpili un Aizkrauklē “VEF Rīga” pret Jelgavu. Otrdien līgas vadība sola ziņot, kā tai veicies turnīra ģenerālsponsora meklējumos un kurš tas būs.

 

LBL ČEMPIONĀTS

BK “Jēkabpils” – “Jūrmala/Fēnikss” 58:70 (16:14, 25:32, 48:49). Hils 13, O’Braiens 13+9AB, Aleksejevs, Mediss pa 10, Pīternieks 5, Virsis 3, Vītols, Hlebovickis pa 2; Viļums 18, Mednis 14+10AB, Šlesers 12, Čoders 8, Ozols 5, Dilevka, Stumbris pa 4, Bučs 3, Liepa 2.

BBL ČEMPIONĀTS

B grupa

BK “Jelgava” – Tartu “Rock” 62:96 (14:22, 33:46, 46:72). Silavs 10, Mizis, Kanbergs pa 9, Čemberlens, Krūmiņš, A. Justovičs, Lagzdiņš, Dušelis pa 5, Brekets 4, G. Justovičs 3, Paegle 2; Lepiks 20, Ņeļubovs 15, Eihfuss 14, Tome 11.

“Liepājas lauvas” – “Valga” 96:66 (18:21, 44:32, 65:49). Bricis 18, Ate 14, Jakovičs, Miglinieks pa 12, Leiteris, Magone, Krūmiņš pa 8, Pastušeņa, Helmanis pa 4, Ežerskis, Endzels pa 3, Krastiņš 2; Adedirans 14+11AB, Varess 14, Grims 12, Jarvelainens 11.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+