×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. jūnijs, 2014
Drukāt

LDDK: jo lielāka minimālā alga, jo lielāks bezdarba risks (6)

Foto-LETAFoto-LETA

Jo augstāka tiek noteikta minimālā alga, jo lielāks risks, ka tiks likvidētas darba vietas, tādā veidā pieaug bezdarba risks, sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns.

Viņš skaidroja, ka vairākās Eiropas Savienības valstīs, kur minimālās algas līmeni ekonomika nespēj nodrošināt, veidojas ļoti augsts bezdarba līmenis.

“Tas savukārt velk valsti apburtajā lokā – lai nodrošinātu bezdarbniekiem pabalstus, ir jāaizņemas vai jāpaņem vairāk naudas no atlikušajiem strādājošajiem. Aizņemšanās nevar būt bezgalīga, turklāt tā uzliek lielu slogu nākotnē. Savukārt mēģinājumi paņemt vairāk naudas no atlikušajiem strādājošajiem mazina strādājošo ienākumus un investīciju efektivitāti, kā rezultātā pieaug risks, ka tiks likvidētas jaunas darba vietas,” sacīja Leiškalns.

LDDK eksperts uzsvēra, ka tirgus ekonomikas apstākļos pamatlietas nosaka piedāvājuma un pieprasījuma līknes, kas atkarībā no kvalifikācijas pieprasītā atbildības līmeņa, darba intensitātes, ekonomikas efektivitātes un citiem faktoriem krustojas augstākā vai zemākā līmenī, kas arī ir konkrētā piedāvājuma “vērtīguma” līmenis konkrētajā tirgū.

“Minimālā alga ir administratīvi noteikta sliekšņa alga, kas piedāvājuma un pieprasījuma līkņu grafiku papildina ar vēl vienu līniju. Visos gadījumos, kad piedāvājuma un pieprasījuma līknes krustojas zemāk par šo līniju, darba devējam ir jāizdara izvēle – vai nu viņš saglabā šo darba vietu un piemaksā no citiem resursiem līdz valsts noteiktajam minimumam, vai likvidē šo darba vietu un meklē citu risinājumu,” stāstīja Leiškalns.

Viņš pauda uzskatu, ka nepieciešams, lai ekonomiski pamatoti pieaug visa algu skala, lai ekonomika pāriet uz augstākas pievienotās vērtības sektoriem, lai pēc iespējas pieaug vidējās algas. “Lai to panāktu, labākais līdzeklis ir darba nodokļu likmes būtisks samazinājums,” uzsvēra eksperts.

Jau ziņots, ka Labklājības ministrija (LM) rosina minimālo algu no nākamā gada 1.janvāra paaugstināt līdz 330 eiro, kas ir par desmit eiro vairāk nekā patlaban. Labklājības ministrijas speciālisti prognozē, ka ekonomisko aktivitāšu pieaugums veicinās darba samaksas pieaugumu arī šogad.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Kartejais blefs,lai tik nebutu jacel algas.Minimalo sanem melnstradnieki.Nekur LV neesmu redzejusi ,ka kads melnstradnieks dzertu kafiju darba laika un tritu meli.Piemeram aokopejas ir noslogotas lidz maksimumam,nebus jau ko biezajiem palaist no darba.Vai tad pasi tiris?

 2. Dīvaini ,tas atkarīgs no politiskās elites sapratatnes. Eiropā minimālā alga 800-1200 Eiru un loģiski rodas jautājums uz kurieni tad mēs EJAM. Vai pareizāk kādā virzienā mūsu Elite mūs ved -Eiropas vai Latiņamerikas, Krievijas , Vidusāzijas un Āfrikas utt. Kādi tad ir mērķis ? Protams ,lielāki ienākumi strādājošam saistas ar tehnaloģiskām uz eksportu orjentētām ražotnēm. Kādas tad ražošanas vīzija ir ”vadoņiem” ,vai Voklsvagen ,Saab, Smart ?

 3. Neskatoties uz eksperta Leiškalna pieminēto augsto bezdarba līmeni vairākās Eiropas Savienības valstīs,Spānijā joprojām tiek saglabāta 4%,bet Itālijā 10%(maizei-4%) PVN likme nepieciešamākajiem pārtikas produktiem! No pat ieviešanas brīža tā nav mainīta arī PVN dzimtenē Francijā (5,5%),Vācijā (7%),Nīderlandē un Beļģijā (6%) un pat Islandē (7%),kura arī bija nonākusi līdzīgā krīzes situācijā,kā Latvija un bija spiesta izvēlēties-glābt trīs bankas vai valsts ekonomiku!

 4. Vai tad pakāpeniskā IIN samazināšana visiem,tsk. arī 1000 Latvijas miljonāriem,Leiškalna kungs,arī nav tāda pat vairāk naudas paņemšana no atlikušajiem strādājošajiem,kas tiek kompensēta ar citu nodokļu paaugstināšanu vai jaunu nodokļu ieviešanu?

 5. Ir labāks variants Atbildēt

  Jāievieš ar nākamo gadu,jau 2010.gadā paredzēto progresīvo ienākuma nodokli un jāpaaugstina neapliekamo minimumu vismaz līdz 1928.gada 166 latiem jeb 236 eiro!
  “Valdība otrdien ārkārtas sēdē,ar sociālo partneru (tātad arī ar LDDK) un Valsts prezidenta valda Zatlera piedalīšanos vienojās ieviest progresīvo nodokli,samazināt minimālo algu,samazināt neapliekamo minimumu un “apcirpt”sociālo budžetu,pēc sēdes paziņoja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).”
  Skat.”Ieviesīs progresīvo nodokli,samazinās minimālo algu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcij@apollo.lv Otrdiena,2009.gada 9.jūnijs, 14:31

 6. Tāpat kā “milzīgā” maksa par virsstundām? Par “minimālajām” valsts uzņēmumu valžu locekļu algām un uzņēmumu vadības saņemtajiem “niecīgajiem” sociālajiem pabalstiem pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām,LDDK klusē?

Draugiem Facebook Twitter Google+