×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. maijs, 2012
Drukāt

LDDK: Lēmums par nodokļu samazinājumu nav ilgtspējīgs

mengelsone12

Koalīcijas lēmums par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, salīdzinot ar sociālo partneru piedāvātajiem risinājumiem, nav pietiekami ilgtspējīgs, tādēļ koalīcijai jāturpina sarunas ar sociālajiem partneriem, lai vienotos par gudru un kvalitatīvu risinājumu ekonomikas izrāviena nodrošināšanai.

Par to biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Darba devēju konferederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Kā ziņots, vakar koalīcija vienojusies, ka no šā gada 1.jūlija PVN likme tiks samazināta no pašreizējiem 22% uz 21%, savukārt IIN nākamo trīs gadu laikā tiks samazināta no 25% līdz 20%. Par to žurnālistus pēc sanāksmes informēja premjers Valdis Dombrovskis (V), norādot, ka valdībā tiks diskutēts arī neapliekamā minimuma paaugstināšanu un atvieglojumu palielināšanu par apgādībā esošām personām.

“Koalīcijas piedāvātais risinājums nav pietiekams, lai Latvijas uzņēmēji varētu kļūt konkurētspējīgi Baltijas līmenī. PVN likmes mazināšana pie straujas iekšzemes kopprodukta izaugsmes var nedot vēlamo rezultātu ilgtermiņā. Tikmēr LDDK piedāvājums ir fiskāli neitrāls un piedāvā motivēt maksāt nodokļus, atgriezties no ēnu ekonomikas, kā arī potenciāli radītu lielāku nodokļu maksātāju skaitu,” sacīja Menģelsone.

Viņa arī norādīja, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē LDDK aicināja PVN samazināt selektīvi, izvēloties stratēģiskas nozares, kas reāli var samazināt inflācijas riskus, piemēram, elektroenerģijai, gāzei un siltumam.

“Samazinot PVN pamatlikmi par vienu procentpunktu, nebūs panākts cilvēkiem taustāms ieguvums. Mazumtirdzniecībā tas radīs papildus izdevumus, piemēram, kases aparātu pārprogrammēšana un cenu zīmju pārdrukāšana, bet atsevišķās preču grupās pat produkcijas iepakojuma maiņu, kas radīs zaudējumus,” norādīja Menģelsone.

LDDK joprojām uzstāj, ka IIN jāsamazina par sešiem procentpunktiem, atbalsta Veselības ministrijas ieceri radīt atbilstošu sistēmu, kur nodokļu maksātājiem ir iespēja saņemt valsts finansētus pakalpojumus. Šim nolūkam LDDK piedāvā ieviest fiksētu veselības iemaksu.

“IIN sešu procentpunktu samazinājums kopā ar fiksēto veselības maksājumu dos daudz lielāku efektu tautsaimniecībai nekā pakāpeniska nodokļa samazināšana. Savukārt akcentu pārcelšana no Finanšu ministrijas plānotā neapliekamā minimuma nelielās paaugstināšanas uz daudz būtiskāku atvieglojumu paaugstinājumu par apgādībā esošajiem bērniem ir daudz mērķētāks atbalsts paaugstināta sociālā riska grupām un demogrāfijas problēmu risināšanai,” rezumēja LDDK vadītāja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+