×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. februāris, 2012
Drukāt

LDDK: Minimālās algas paaugstināšana nevar būt instruments ēnu ekonomikas apkarošanai

mengelsone_liga2

Par minimālās algas paaugstināšanu ir jādomā, tomēr tas nevar būt instruments ēnu ekonomikas apkarošanai, intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore (LDDK) Līga Menģelsone.

Viņa skaidroja, ka minimālās algas izmaiņas var noteikt dažādi – atbilstoši tautsaimniecības efektivitātes pieaugumam, valsts vispārējai situācijai vai par aptuveni 10% gadā.

“Lai gan nekad nevarēsim pacelt minimālo algu tik augstu, lai izslēgtu no ēnu ekonomikas augsti apmaksātās darba pozīcijas. Problēma ir tā, ka atalgojuma līmeņi atkarībā no kvalifikācijas un noslodzes intensitātes ir ļoti atšķirīgi. Noteikti būs darbi, kas nekad nebūs ļoti augsta atalgojuma zonā. Tās ir gan studentu, gan pensionāru, gan citu sociālo grupu tradicionālās piepelnīšanās vietas. Šeit drīzāk varētu līdzēt regresīva iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, kas gan Latvijā nav sevišķi populārs risinājums,” norādīja LDDK vadītāja.

Jau ziņots, ka minimālā mēneša darba alga šogad nemainīsies un saglabāsies 200 latu apmērā.

Šāda minimālā mēneša darba alga Latvijā ir no 2011.gada 1.janvāra. Savukārt minimālā stundas tarifa likme ir 1,189 lati.

Lēmums saglabāt minimālo algu nemainīgu tika pieņemts, ņemot vērā salīdzinoši nepastāvīgo ekonomisko attīstību valstī, strukturālā bezdarba riskus un atbilstoši ekonomiskajai situācijai veicamo fiskālo konsolidāciju, lai nepieļautu vispārējā valdības budžeta deficīta pieaugumu un nodrošinātu to zem 3% no iekšzemes kopprodukta.

Priekšlikumi par minimālās mēneša darba algas apmēru 2012.gadā tika izskatīti Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes 1.augusta sēdē, kurā tās dalībnieki vienojās, ka minimālā mēneša darba alga 2012.gadā netiek pārskatīta, un minimālās mēneša darba algas apmērs ir 200 lati.

Informatīvajā ziņojumā tika piedāvāti divi iespējamie minimālās mēneša darba algas apmēri 2012.gadā. Viens no tiem paredzēja paaugstināt minimālo mēneša darba algu no 200 līdz 210 latiem. Savukārt otrs variants – saglabāt minimālo mēneša darba algu pašreizējā 200 latu apmērā.

Valdība 2011.gada martā apstiprināja LM izstrādāto koncepciju par minimālās mēneša darba algas noteikšanu turpmākajiem gadiem. Tā paredz, ka minimālo algu pārskata vienu reizi gadā. Tās apmēru un ieviešanas datumu nākamajā kalendārajā gadā saskaņo ar sociālajiem partneriem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+