×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. augusts, 2012
Drukāt

LDDK: Nepaaugstinot neapliekamo minimumu, nodokļos aizies secen 12 miljoni latu

Foto - LETAFoto - LETA

Valdībai pieņemot lēmumu nepaaugstināt neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošajām personām, tas budžetā liegs iekasēt ap 12 miljoniem latu, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK).

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē, kas notika šā gada 10.maijā, Finanšu ministrija (FM) ziņoja par “Nodokļu iespējamās izmaiņām 2012.-2015.gadā” un, uzklausot LDDK un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS), atbalstīja piedāvājumu par prioritāti noteikt atvieglojumu par apgādībā esošajām personām paaugstināšanu, kas mazinātu strukturālo nabadzību (mājsaimniecībās ar bērniem), mazinātu atstumtības riskus bērniem, veicinātu atvieglojumu izlīdzināšanu starp sociāli īpaši aizsargājamām grupām un labvēlīgi ietekmētu demogrāfisko situāciju.

Pagājušajā nedēļā FM un šonedēļ arī valdība pieņēma lēmumu palielināt valsts budžeta izdevumus ap 70 miljoniem latu un atkāpās no dotajiem solījumiem (vienošanās) ar sociālajiem partneriem.

LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone atzina, ka valdības lēmums nepildīt vienošanos ar sociālajiem partneriem nav ilgtspējīgs un demonstrē, ka īstermiņa vajadzības ir svarīgākas par vēlmi risināt tautsaimniecības problēmas ilgtermiņā.

“Neapliekamā minimuma palielināšana un atvieglojumi par apgādībā esošajām personām ir viens no darba nodokļu plaisas samazināšanas instrumentiem, kas, nodrošinot darba nodokļu samazināšanas pozitīvos pamatefektus, vienlaikus samazina nabadzības riskus visaugstākajā nabadzības risku sektorā – mājsaimniecībām ar bērniem un atstumtības riskus bērniem,” sacīja LDDK vadītāja.

Darba devēju pārstāvji aicinās Saeimas deputātus nepieļaut darba nodokļu reformas pārtraukšanu un mērķtiecīgi nodrošināt Latvijai Baltijas valstu konkurencē par investīcijām un darba vietām Igaunijai un Lietuvai izmaksu ziņā līdzvērtīgus darbaspēka nodokļus.

Pēc LDDK domām, ja tiktu paaugstināta Latvijas darba nodokļu konkurētspēja Baltijas valstu vidū, Latvijā būtu sagaidāma straujāka kapitāla ienākšana un ekonomikas izaugsme, bezdarba samazināšanās, legālās uzņēmējdarbības konkurences spējas paaugstināšanās pret ēnu ekonomiku, ēnu ekonomikas samazināšanās, vidējā atalgojuma pieaugums, nodokļu ieņēmumu pieaugums, kā arī iedzīvotāju emigrācijas motivācijas mazināšanās.

Visi augšminētie faktori labvēlīgi ietekmētu arī iedzīvotāju labklājību un demogrāfisko situāciju.

Kā ziņots, LBAS draud ar parakstu vākšanu par 11.Saeimas pirmstermiņa atlaišanu, ja tā kārtējo reizi demonstrēs savu nespēju un nevēlēšanos politiski vadīt valdības darbu. LBAS nepatīkami pārsteigusi valdības sniegtā informācija, ka tā netaisās 2013.gada budžetā paredzēt līdzekļus ar iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN) neapliekamā minimuma un atvieglojumiem par apgādībā esošām personām paaugstināšanai.

“LBAS paziņo, ka tā atsauc savu parakstu zem Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē šī gada 5.jūlija sēdes protokola, ar kuru tika fiksēta pušu vienošanās par minimālās algas nepaaugstināšanu, kā arī paziņo, ka tā izmantos visas iespējas turpmākajam darbam ar valdību un arī ar Saeimas deputātiem, arī ieskaitot parakstu vākšanu par 11.Saeimas pirmstermiņa atlaišanu, ja tā kārtējo reizi demonstrēs savu nespēju un nevēlēšanos politiski vadīt valdības darbu,” sacīja Krīgers.

Kā ziņots, 3.augustā slēgtā sēdē valdība nolēma nepaaugstināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošu personu.

Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece Agnese Beļkeviča informēja, ka šīs iniciatīvas pagaidām netiks virzītas, jo valsts budžeta finanšu iespējas ir ierobežotas un šīs iniciatīvas negatīvi ietekmē valsts budžeta ieņēmumus. Šī jautājuma tālāka virzība būs iespējama vidējā termiņā, uzlabojoties valsts budžeta fiskālajām iespējām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+