×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

LDDK: no valdības deklarācijas un Rīcības plāna jāizskauž formulējumi “veicināsim”, “izvērtēsim” un “izskatīsim” (3)

Foto - LETAFoto - LETA

No valdības deklarācijas un Rīcības plāna jāizskauž formulējumi “veicināsim”, “izvērtēsim” un “izskatīsim”, tā pēc šīs dienas tikšanās ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V) un politisko partiju pārstāvjiem, kuri patlaban strādā pie jaunveidojamās valdības deklarācijas, atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa uzsvēra, ka valdības deklarācijas pamatmērķis “strauja, bet ilgtspējīga ekonomikas izaugsme” atbilst gan stratēģiskajos valsts plānošanas dokumentos paredzētajiem mērķiem, gan reālajām dzīves vajadzībām, tomēr deklarācijai kopumā vajadzētu iedot precīzāku ceļa karti, kurā ikviens paredzētais darbs ved šī mērķa virzienā.

Arī LDDK viceprezidents Mārtiņš Bičevskis atzina, ka valdības deklarācija ir politisko spēku vienošanās un apņemšanās, taču liela loma ir tam, kā tiek veidots uz šīs deklarācijas pamatprincipiem balstīts valdības Rīcības plāns. Tā detalizētā izstrādē sociālie un sadarbības partneri izteica gatavību aktīvi piedalīties, sniedzot ieteikumus, priekšlikumus un konkrēto soļu reālo ietekmi uz tautsaimniecību un valsti izvērtējumu.

LDDK norāda, ka uz deklarācijas pamatprincipiem balstītajā Rīcības plānā līdzās katram veicamajam darbam jābūt ne tikai atbildīgajai institūcijai, bet arī konkrētam, izmērāmam un sasniedzamajam rezultātam.

“Uzņēmējdarbībā esam pieraduši, ka strādājam rezultāta sasniegšanai, nevis paša procesa dēļ, un uzskatām, ka arī valdībai būtu jāstrādā tieši tā, izskaužot no deklarāciju un rīcības plānu vārdu krājuma tādus formulējumus kā “veicināsim”, “izvērtēsim”, “izskatīsim”. Tie ir formulējumi, kurus ir visvieglāk apiet bez reāliem panākumiem. Šai ziņā labs ir bieži pieminētās Igaunijas piemērs, kur valdības mājaslapā ir ikvienam pieejams īss, skaidrs valdības mērķu uzstādījums ar izmērāmiem indikatoriem katrā sadaļā. Tas ļauj ikvienam sekot līdzi valdības darbam un tā rezultativitātei. Un tas nenoliedzami palīdzēs arī vairot Latvijā patlaban katastrofāli zemo sabiedrības uzticēšanos un ticību valsts pārvaldei,” teica Meņģelsone.

No darba devēju viedokļa būtiskākā ir tautsaimniecības un tās konkurētspējas celšanas sadaļa valdības deklarācijā un tai sekojošajā Rīcības plānā. LDDK šajā sadaļā vēlas redzēt skaidru virzību un soļus investīciju piesaistes programmas izveidē, jaunu darba vietu radīšanā, investoru tiesību aizsardzības stiprināšanā, sakārtojot tiesu sistēmu un maksātnespējas procesus, un iespējami ātrākā Eiropas Savienības fondu pieejamības nodrošināšanā.
Tāpat LDDK atbalsta minimālās algas un neapliekamā minimuma celšanu, kā arī uzsver, ka gan deklarācijas uzstādījumos, gan Rīcības plānā, gan arī tālākā valdības rīcībā LDDK sagaida oktobra sākumā parakstītās Nodokļu politikas stratēģijas 2015.-2017.gadam ievērošanu, nodokļu ieņēmumus ceļot uz iekasējamības, nevis nodokļu paaugstināšanas rēķina.

Jau ziņots, ka topošās valdības deklarācijas melnrakstā iecerēts, ka valdības virsmērķis varētu būt nodrošināt ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, lai vairotu ikviena labklājību un piederību Latvijai, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Starp gandrīz 200 plāna punktiem deklarācijas pagaidu versijā minēts, ka valdības darbībā tiks turpināta iepriekšējā Ministru kabineta (MK) iesāktā politika, kas balstīsies uz ekonomiskās izaugsmes, fiskālās atbildības un makroekonomiskās stabilitātes, ilgtspējas, sociālās un teritoriālās solidaritātes, kā arī nozaru savstarpējas sadarbības principiem.

Koalīcijas partneri vēl varētu diskutēt, vai deklarācijā norādīt, ka valdības virsmērķis būs nodrošināt strauju, bet ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, kas sakņojas plašākā nodarbinātībā un ikviena veikuma produktivitātes pieaugumā, turpmākajos gados panākot, lai Latvijas izaugsmes augļi vairotu ikvienas ģimenes un iedzīvotāja labklājību, ticību un piederību Latvijai un latviskā dzīvesziņa kļūtu par būtisku ikdienas sastāvdaļu.

Bez minētajiem plāniem dokumenta līdz šim izstrādātajā versijā ir minētas vēl aptuveni 150 citas ieceres vairākās jomās. Prognozējams, ka deklarācijas uzmetuma teksts atšķirsies no valdības deklarācijas gala versijas, jo ir iesniegti vairāki priekšlikumi, par kuriem vēl varētu tikt diskutēts.

Kā ziņots, par koalīcijas veidošanu vienojusies “Vienotība”, Zaļo un zemnieku savienība, kā arī nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK un jauno valdību varētu vadīt Laimdota Straujuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. liekeezhu kantoris…

  2. Pagaidaam darba deveejiem veel smiin ar darba neemeejiem.Shobriid ir zemaakais punkts darba tirguu iznemot IT.

  3. LDDK vajag rosināt demokrātisku attieksmi no uzņēmējiem pret saviem darbiniekiem , kuri tiešām izpilda savus pienākumus un ir lojāli uzņēmumam !Pašlaik un visu brīvlatvijas laiku eksistē vergtura un verga attiecības !Kā gribam tā darām un nekādas regulācijas šajā jautājumā nav no valdības puses un no biznesmeņu puses . Arī tikai paskatīsimies , padomāsim utt. .

Draugiem Facebook Twitter Google+