×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2012
Drukāt

LDDK: Vairs nav motivācijas reformām publiskajā sektorā

Foto - LETAFoto - LETA

Nevaram atļauties gulēt uz lauriem, jo 25.vieta Pasaules Bankas “Doing Business 2013” pētījumā nav peļama, tomēr pastāv risks virzīties nepareizajā virzienā, jo lielas motivācijas reformām publiskajā sektorā vairs nav, biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Jau ziņots, ka Pasaules Bankas “Doing Business” 2013.gada pētījumā Latvija no 21.pozīcijas pērn noslīdējusi uz 25.vietu 2013.gadā, liecina informācija “Doing Business” mājaslapā.

Menģelsone kā pozitīvu aspektu starptautiskajā reitingā minēja faktu, ka nodokļu maksāšanas rādītājos Latvija ir pakāpusies par desmit vietām. Tomēr, pēc viņas sacītā, Valsts ieņēmumu dienests administrē nodokļus, lai tie tiktu legāli un atbilstoši samaksāti, nevis īsteno nodokļu maksājumus, tādēļ valdības ziņojumi par to, ka valstī ienācis vairāk nodokļu vai budžeta prognozes ir izpildītas, ir legāli strādājošu uzņēmēju un darba ņēmēju nopelns, nevis publiskā sektora atbildīgo institūciju pūles.

“Vērojot valsts budžeta grozījumu veikšanu 2012.gada budžetā un sagatavošanas procesu 2013.gadam un vidējā termiņa budžetu, var secināt, ka publiskā sektora izbīlis bijis par īsu, lai turpinātu veikt reformas, kas saistītas ar valsts budžeta tēriņu mazināšanu un efektīvāku rīcību, mazinot administratīvos šķēršļus, tiesību aktus, pārkārtojot un optimizējot iekšējās struktūras,” norādīja LDDK ģenerāldirektore.

Tāpat viņa uzsvēra, ka sāktais darbs, piemēram, Reformu vadības grupā, patlaban ir kļuvis formāls, jo vairs netiek runāts par būtiskām reformām. Menģelsone uzskata, ka iegūt reitinga pozīcijas un noturēt vai veikt pozitīvas izmaiņas tajās ir nepārtraukts ikdienas darbs, jo arī citas valstis nestāv uz vietas un apzinās, ka tām ir būtiski jāuzlabo uzņēmējdarbības vide, lai spētu pārvarēt ekonomiskās grūtības, piesaistīt investorus u.c.

“Latvija no 21.vietas ir nokritusi uz 25.vietu, kur vislielākais kritums ir minēts biznesa sākšanas pozīcijā uz leju par deviņām vietām, investoru aizsardzība kritusies par četrām vietām un joprojām nav panākts progress būvniecības procesa uzlabošanā, kas ir jau vairāku Saeimas sasaukumu neizdarīto darbu sarakstā. LDDK jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka tiesu sistēmas nesakārtotības dēļ, gatavojot tiesību aktu grozījumus, ministrijas nemitīgi saskaras ar nepieciešamību ņemt vērā tiesību aizsardzības sistēmas nesakārtotību, tiesvedības procesu gausumu, neprofesionalitāti, tādējādi mākslīgi sarežģījot visu likumdošanas sistēmu,” norādīja Menģelsone.

Pēc viņas sacītā, lai arī maksātnespējas process ir saglabājis pozīcijas nemainīgas pēc jaunā maksātnespējas likuma ieviešanas, Pasaules Banka norāda, ka tā ieviešana ir apgrūtināta, jo pastāv trīs paralēli maksātnespējas procesa regulējumi, vēl nav pabeigta pāreja no vecā regulējuma uz jauno, kas neļauj samazināt procesa ilgumu.

Menģelsone arī atzina, ka uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāns 2012.gadam paredzēja 30 dažādu pasākumu un 48 apakšpasākumu izpildi, bet šogad, pēc Ekonomikas ministrijas datiem, 2012.gada pirmajā pusgadā tika izpildīti četri pasākumi un astoņi apakšpasakumi.

Jau ziņots, ka biznesa sākšana Latvijā, pēc Pasaules Bankas ieskatiem, nākamgad būs nedaudz sarežģītāka nekā šogad, jo šajā jomā Latvija sarakstā kritusi par astoņām vietām (no 51. uz 59.vietu). Ar būvniecības atļauju izsniegšanu Latvijā nākamgad būs līdzīgi kā šogad – no 2012.gada 112.vietas pasaulē noslīdot uz 113.vietu nākamgad. Elektrības piekļuves ziņā Latvija no 84.vietas pakāpusies līdz 83.vietai. Savukārt īpašuma reģistrēšanas ziņā Latvija pasaulē nākamgad pakāpusies no 32.vietas uz 31.vietu.

Nemainīgas pozīcijas Latvija saglabājusi kredītu pieejamības ziņā (4.vieta) un pārrobežu tirdzniecības jomā (šogad 15.vieta, bet nākamgad – 16.vieta).

Pēc pētījuma rezultātiem, nākamgad Latvija mazāk aizsargās investorus (no 65.vietas 2012.gadā līdz 70.vietai nākamgad), turpretī nodokļu politikas ziņā Latvija pakāpusies no 67.vietas šogad uz 52.vietu nākamgad.

Savukārt maksātnespējas procesa atvieglošanas ziņā Latvija kritusi par vienu vietu – no 32.vietas šogad uz 33.vietu nākamgad.

Šis jau ir desmitais “Doing Business” pētījums. Pirmais tiks publiskots 2003.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+