Kultūra
Māksla

Ledus ziedi Anitras Novikas fotogrāfijās 1

Publicitātes foto

„Pop-Up” mākslas galerijā t/c „Galeria Riga” līdz 7. martam skatāma fotomākslinieces Anitras Novikas personālizstāde „ISA”. Jaunā fotogrāfe savā pirmajā izstādē izstādījusi 13 darbus, kuros redzama aizraujoša individuālas tēmas interpretācija. Kūstošā uguntiņa – foto kā ledus ziedi uz stikla.

Anitra Novika ir jauna fotomāksliniece, kura uzskata, ka māksla ir ļoti personiska pārdzīvojuma izpausme. Fotogrāfēšana un mākslas foto veidošana ir Anitras kaisle. Ar fotogrāfijas palīdzību viņai izdodas tvert mirkļa maģisko skaistumu un vēlāk dalīties ar to plašāk. „Māksla ir kā mīlestība, kad mēs mīlam kādu patiesi mūsu emocijas un prāts maina to, ko redz mūsu acis. Fotogrāfijas režiju raksta manas sajūtas“, viņa saka. Iedvesmu izstādes darbiem A. Novika smēlusies seno ģermāņu rakstu zīmēs – rūnu simbolos. Rūnas ir senas piktogrammu sistēmas, kurās ietverti priekšstati par dabā un Visumā valdošajiem spēkiem. „Kopš viņa sākusi studēt runoloģiju, tā spēcīgi ietekmējusi mākslinieces dzīvi un darbu. Rūna „ISA“ simbolizē ledu. Fotogrāfijas, gluži kā ledus ziedi, estētiski baudāmas uz īpaša stikla un lielā formātā,” atklāj galerijas pārstāve Inese Drone un piebilst, ka „ziemeļu tradīcijā ledus ir ne tikai sasaldēta stāvokļa simbols, bet arī viena no radošajām stihijām, kas piedalās pasaules formēšanā un pārveidē. Mākslinieci meditācijas laikā esot pārņēmusi vīzija par sastingušu dabu ziemā, biezu sniega kārtu, kuru pārklāja ledus. Tieši pirms meditācijas noslēguma, ziemas sasalumu nomainīja pavasara sākums – zaļi asni izlauzās no sniega kārtas. Ar savu fotogrāfiju starpniecību Anitra ir iecerējusi dalīties šajā maģiskajā sajūtā ar izstādes apmeklētājiem.”

Izstādē fotogrāfijas ir drukātas uz īpaša lielformāta stikla, līdz ar to tās var kļūt par lielisku moderna interjera dizaina elementu.

Jau kopš agras jaunības māksliniece apguvusi fotografēšanas prasmi pie melnbaltās fotogrāfijas meistara un pedagoga Raimo Lielbrieža, kā arī modes dizaina un grimma mākslas studiju ietekme un apdāvinātība atspoguļojas viņas fotogrāfijās.

Jaunā fotogrāfe augusi mākslinieku ģimenē, kas arī spēcīgi ietekmējis viņu. Šobrīd Anitra dzīvo Vācijā un strādā par fotogrāfi modes uzņēmumā. „Šī pirmā izstāde liecina, ka nākotnē mēs vēl daudz dzirdēsim par jauno mākslinieci,” nosaka I. Drone.

LA.lv