Pasaulē
Eiropa

Leiboristu “pašnāvības vēstule” 16


Leiboristu līderis Džeremijs Korbins vēlēšanu kampaņas saietā Birmingemā aicina atbalstīt partijas saukli “Daudziem, nevis dažiem”.
Leiboristu līderis Džeremijs Korbins vēlēšanu kampaņas saietā Birmingemā aicina atbalstīt partijas saukli “Daudziem, nevis dažiem”.
Foto – AP/LETA

“Visu laiku garākā pašnāvības vēstule” – tā britu prese ir nodēvējusi 126 lappuses garo Leiboristu partijas pirmsvēlēšanu programmu, atsaucoties uz leiboristu 1983. gada manifestu, kas gan esot bijis daudz īsāks, taču tam sekoja smagākā partijas sakāve pēckara laikā. Kopš pašvaldību vēlēšanām maijā, kad britu premjeres Terēzas Mejas Konservatīvo partija, dēvēta arī par torijiem, ieguva pamatīgu pārsvaru, pārējās partijas cenšas nākt klajā ar ko īpašu un uzmanību piesaistošu, tādēļ cīņa ārkārtas vēlēšanās solās būt spraiga. 8. jūnijā vēlēšanu iecirkņos tiks ielaisti tikai tie, kuriem ir britu pase, tādēļ leiboristiem tiek prognozēts pamatīgs zaudējums.

Leiboristi paredz celt nodokļus, lai iekasētu papildus 48,6 miljardus mārciņu, gatavojas nacionalizēt dzelzceļu, pastu, ūdensapgādes nozari, arī daļu energoapgādes nozares, kā arī veikt citas izmaiņas. Leiboristiem prognozē pamatīgu sakāvi parlamenta vēlēšanās galvenokārt viņu līdera Džeremija Korbina dēļ, kurš nepārtraukti pamanās iekulties dažādās nepatikšanās. Tā ilgi tika pieminēta “Treingeita”, kur partijas līderis, vēloties kļūt “tuvāks tautai”, pats, sēžot vilcienā uz grīdas, žēlojas par to, ka vilcieni katru dienu ir tik pārpildīti, ka pasažieriem atliek tikai grīda. Publiskotajos vilciena novērošanas kameras ierakstos redzams, kā Korbins kopā ar filmēšanas grupu paiet garām brīvām sēdvietām un beigās apsēžas uz grīdas, kur sāk filmēt. Kad video nofilmēts, tad redzams, ka Korbins pieceļas un netraucēti apsēžas brīvā sēdvietā. Leiboristu vēlēšanu manifests sola gandrīz vai paradīzi zemes virsū, taču lielākā daļa britu vēlētāju nav lētticīgi, tādēļ spēku pārsvars mainījies minimāli, vadību pārliecinoši saglabājot torijiem. Aptauju rezultāti liecina, ka atbalsts konservatīvajiem ir 46%, bet leiboristiem – 30%. Iespējams, pats Džeremijs Korbins nav parēķinājis, ka viņa gada ienākumi – 138 000 mārciņas – arī tiktu aplikti ar maksimālo nodokli (65%), jo apgalvo, ka pats neesot starp turīgajiem. Vai nemaz necer uzvarēt.

Daži ekonomisti leiboristu priekšvēlēšanu programmu ironiski dēvē par “vēstuli Ziemassvētku vecītim”, jo skaidrs, ka šādus tēriņus nevar atļauties pat piektā lielākā ekonomika pasaulē.

Ko sola leiboristi

* Breksits

Partija pieņem referenduma rezultātu, taču vēlas ciešākas attiecības ar Eiropu, saglabāt vienoto tirgu un muitas savienību. Sola garantēt Britānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesības nekavējoties, tāpat arī britu pilsoņu tiesības citās ES valstīs, kā arī nepiekrīt tam, ka breksita sarunas varētu beigties bez vienošanās panākšanas.

* Imigrācija

Vēlas regulēt migrāciju, taču bez konkrētiem solījumiem par skaitļiem, tāpat plāno aizvietot prasību par konkrētu ienākumu līmeni, lai varētu aicināt ģimenes locekli no ārzemēm pārcelties uz Britāniju, ar noteikumu, ka “jābūt spējīgam izdzīvot bez sociālās palīdzības”.

* Dzelzceļš, enerģētika, infrastruktūra

Atgriezt privatizēto dzelzceļu valsts īpašumā, iesaldēt vilciena biļešu cenas. Arī enerģijas tirgum jānonāk vismaz daļēji atpakaļ valsts īpašumā, katrā reģionā izveidojot vismaz vienu valsts kompāniju. Plāno aizņemties 250 miljardus 10 gadu laikā, lai ieguldītu enerģētikā, transportā, ūdensapgādes nozarē un digitālo komunikāciju jomā, uzlabotu 4G mobilo pārklājumu un ieguldītu 5G.

* Izglītība

Atteikties no mācību maksas un izsniegt stipendijas universitāšu studentiem, nodrošināt papildu finansējumu skolām.

* Veselības aprūpe un sociālā joma

Ieguldīt piecus miljardus mārciņu veselības aprūpē, ko iegūtu, palielinot nodokļus 5% valsts bagātāko iedzīvotāju, kā arī palielināt nodokļus privātajai medicīnas apdrošināšanai un radīt jaunu nacionālās (sociālās) aprūpes servisu.

* Darbinieku tiesības

Ieviest vairāk brīvdienu, izveidot jaunu Darba ministriju, lai aizstāvētu darbinieku tiesības, aizliegt tā sauktos nulles kontraktus, aizliegt neapmaksātas prakses, celt minimālo algu līdz 10 mārciņām stundā, kā arī paildzināt paternitātes atvaļinājumu (pēc bērna piedzimšanas pienākas atvaļinājums abiem vecākiem) līdz 4 nedēļām un palielināt pabalstu.

* Nodokļi

Sola nepaaugstināt nodokļus tiem, kuri nopelna mazāk par 80 000 mārciņām gadā, savukārt lielās kompānijas būs spiestas maksāt “nedaudz vairāk”, un nodokļu inspekcijai tiks piešķirtas īpašas pilnvaras vajāt tās privātpersonas un kompānijas, kas cenšas no nodokļiem izvairīties.

* Mājokļi un labklājība

Ieguldījumi jaunu mājokļu būvei, kā arī īres maksas griestu ieviešana. Atcelt tā saucamo “guļamistabu nodokli” – nodokli atkarībā no tā, cik miteklī ir guļamistabu, kā arī pārskatīt citus pabalstus un maksājumus.

* Aizsardzība

Atbalstīt kodolraķešu programmas “Trident” modernizāciju, kā arī aizsardzības budžetu 2% līmenī no iekšzemes kopprodukta.

* Noziedzība

Izvietot papildus 10 000 policistu ielās, pārskatīt pretterorisma programmas vadlīnijas.

LA.lv