Foto – LETA

Leimanis: Latvijas baletā ienākusi ļoti fanātiska paaudze 0

Latvijas Nacionālajā baletā pašlaik ienākusi ļoti fanātiska mākslinieku paaudze, kam galvenais ir dejot, nevis izmantot šīs profesijas priekšrocības, otrdien Latvijas Nacionālā baleta 90 gadu jubilejai veltītajā preses konferencē sacīja baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

“[Operas nama] remonta laikā bija paaudze, kas vairāk skatījās uz materiālajiem labumiem, bija viens brauciens pēc otra – tas bija 90.gadu sākums. Tagad tiešām ir ienākusi tāda paaudze, kurai pirmais un galvenais ir – es gribu dejot,” raksturoja Leimanis.

Runājot par baleta trupas attīstību, viņš norādīja, ka Latvijas dejotāji no spēcīgiem klasiskā baleta izpildītājiem pēdējo 10–15 gadu laikā ir izauguši par daudzpusīgākiem māksliniekiem, kas augstā līmenī var dejot arī neoklasiku un laikmetīgās izrādes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Leimanis, kurš Latvijas Nacionālo baletu vada jau teju 20 gadu, atminējās, ka 90.gadu sākumā vairākām izrādēm bijusi “naftalīna smaka”, vecas un reizēm neveiksmīgas scenogrāfijas, tomēr pašlaik situācija ir pilnībā mainījusies.

“Pašlaik man nav nevienas izrādes, par ko es vizuāli varētu kaunēties un nevarētu rādīt skatītājiem un baleta speciālistiem,” viņš teica.

Latvijas baleta līmeni slavēja arī Latvijas Nacionālās operas (LNO) direktors Andrejs Žagars. “Visiem kultūrā strādājošajiem ir jālepojas, ka tik mazā valstī ar diviem miljoniem iedzīvotāju ir tāda līmeņa klasiskā baleta trupa, kura dejo arī laikmetīgo baletu un piedalās pat deju teātra projektos,” viņš uzsvēra.

Kā Latvijas baleta stipro pusi viņš izcēla to, ka 99% dejotāju ir vietējie mākslinieki, kas beiguši vienu un to pašu skolu un dejo vienā stilistikā, tādēļ nav grūtību saskaņot ansambļa stilu, kā tas ir daudzviet citur pasaulē.

Pēc Leimaņa teiktā, baletskolā meitenēm joprojām ir ļoti liels konkurss, kam pateicoties arī pašlaik teātrī ir ienākušas ļoti spēcīgas balerīnas, bet puišu interese par baletu ir stipri mazāka, tāpēc nākotnē ar vietējiem spēkiem varētu būt par maz un varētu būt jāaicina viessolistus no citām valstīm, tomēr tāda tendence esot visā pasaulē.

“Bet es ļoti ceru, ka nenonāks līdz tam, ka mums būs jāiestudē [horeogrāfa Džordža] Balančina “Serenāde”, kurā ir 24 dejotājas un viens dejotājs,” ar smaidu piebilda horeogrāfs.

Reklāma
Reklāma

Latvijas Nacionālā baleta 90 gadu jubilejas koncertā sestdien, 15.decembrī, piedalīsies visa baleta trupa un solisti, trijos cēlienos izdejojot fragmentus no gandrīz visiem pēdējo 10 gadu iestudējumiem.

Koncertā līdzās LNO māksliniekiem uzstāsies arī Hamburgas baleta prīmas latvietes Annas Lauderes un premjera Edvīna Revazova duets, jaunās baleta zvaigznes no Lielā teātra Olga Smirnova un Vladislavs Lantratovs, kā arī neparastais baletdejotājs Sergejs Poluņins no Staņislavska un Ņemiroviča-Dančenko Maskavas akadēmiskā muzikālā teātra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.