×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

LELB liedz sievietēm kļūt par mācītājām (17)

Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis VanagsLatvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags

Foto - LETA

Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcas (LELB) sinode šodien grozījusi baznīcas Satversmi, aizliedzot ordinēt sievietes, sociālajā vietnē “Twitter” vēsta mācītāji.

Mācītājs Ivo Pavlovičs, komentējot grozījumus, norāda, ka šis lēmums pieņemts ar 201 balsi “par”, 59 “pret”, bet atturējušies 22, kas esot spēcīga liecība tam, ka LELB “Dieva Vārds ir autoritāte”. “Ordinēs tikai vīriešus,” viņš piebilst.

Savukārt Māris Pētersons norāda, ka par vienīgi vīriešu ordināciju nobalsojuši 77%.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas Doma pārvaldes valdes loceklis Kaspars Upītis, sinodes pirmās darba dienas gaitā tika izskatīti un pieņemti lēmumi par visiem 65 priekšlikumiem LELB Satversmes grozījumos. Sinodāļu vairākums lēma, ka tiks palielināta laju pārstāvniecība Virsvaldē, turpmāk Sinode notiks vienu reizi četros gados, kā arī Satversmē nostiprināts diecēzes kapitula institūts – tā tiesības un uzdevumi.

Tāpat sinodāļu vairākums lēma, ka vairākas draudzes nepieciešamības gadījumā varēs ievēlēt kopīgu padomi, tika noteikta prāvestu un bīskapu atcelšanas kārtība, mazo draudžu garīgās aprūpes nodrošināšanai būs iespēja lokālai jeb “vietējai” ordinācijai, kā arī to, ka piederība LELB varēs īstenoties ne tikai draudzē, bet arī klosterī vai brālībā un māsu kopienā.

Baznīcas Satversmē arī tika nostiprināts princips, ka LELB tiek ordinēti tikai vīrieši. Saskaņā ar LELB Satversmi, lēmums pieņemts balsojumā ar 77,3% sinodāļu atbalstu.

Papildus izskatītajiem baznīcas Satversmes grozījumu jautājumiem atbalstīts lēmums par LELB draudžu maksājumu parādu atlaišanas saraksta papildināšanu un garīdznieku atalgojuma sistēmas budžeta vadlīnijas turpmākajam plānošanas periodam. Sinode arī pieņēma LELB turpmāko 20 gadu attīstības un darbības virzienu stratēģiju.

LELB sinode ir LELB augstākā lēmējinstitūcija, kas pulcējas vismaz reizi trijos gados. Sinodi sasauc un sagatavo Virsvalde, to atklāj arhibīskaps un vada Sinodes ievēlēts prezidijs.

Latvijas Universitātes (LU) Teoloģijas fakultātes dekāne Dace Balode intervijā Latvijas Radio atzīmēja, ka aizlieguma ordinēt sievietes nostiprināšana LELB Satversmē pavērs iespējas represēt baznīcā cilvēkus, kas domā pretēji.

Teoloģe prognozēja, ka Jāņa Vanaga iecerētās izmaiņas LELB pamatlikumā pasliktinās Latvijas luteriskās baznīcas attiecības ar kolēģiem pasaulē. Balode pieļāva, ka šāda rīcība ir sekas neokonservatīvisma uzplaukumam Eiropā, kas iet līdztekus politiskajām tendencēm autoritārisma virzienā.

Balode atzīmēja pretrunu, – lai arī sievietes nedrīkstēs tikt ordinētas mācītāja amatā, Lutera akadēmijā, kas izglīto topošos luterāņu mācītājus, docē sievietes.

Kā ziņots, Rīgas Domā šodien un rīt norisināsies LELB 27.Sinodes sēde. Tajā tiks apspriesti LELB Satversmes grozījumi un pieņemti attiecīgi lēmumi. Viens no grozījumiem paredz noteikt, ka ordināciju garīdznieka amatā var lūgt tikai vīrietis, lai arī pašlaik spēkā esošais Satversmes 133.pants nosaka, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Ak pasaule,pasauliite,vaai tad nav saprotams,ka ne jau cilveeki pie vainas,bet satans darbojas intensiivi. Brivibu,briivibu visas jomaas.Rietumos tachu jau luteranju bazniicas laulaa suudu stuumejos uz pilnu programmu.Vai tad Latvijaa to grib ieviest ari? Lasiet Bibeli,tur viss skaidri pateikts,ka pus pirms pasaule ies bojaa.Tadu falshu sludinaataju buus pa pilnam.Velns stradas piedurknes atlociijis!

 2. to >>>vidzemnieks Atbildēt

  tadas neatkarigas luteranju draudzes rietumos jau laula gejus un lesietes,.. Nenodarbojies ar negativu propogandu,velna iemiesojums!

 3. to >>>vidzemnieks Atbildēt

  nejauc pirkstu ar loceklji,vidzemniek! Sieveite naekad nedriikst buut maacitaja. Skaidrs,lasi Biibeli un neljerini niekus.Nejauc garigo pasali ar laicigo.

 4. KAUNS ! KAUNS ! KAUNS !
  Vanags ir savas LELB valdīšanas divdesmit gados izaudzinājis sev pilnīgi paklausīgu ,vāji
  izglītotu jauno mācītāju saimi , kas AKLI seko sava vadoņa domāšanai — ja Vanags nevēlās
  ordinēt sieviešu mācītājas tad tai ir noteikti jābūt VIENĪGAI patiesībai !!!!!
  Šī Vanagam paklausīgā “armija” tagad ir NORAIDĪJUSI visā pasaulē pieņemto PATIESĪBU,
  ka sievietes ir TIKPAT spējīgas kā vīrieši ! Sievietes var būt karalienes (kā Elizabete II Anglijā), valsts prezidentes (kā nesen Vaira Vīķe-Freiberga Latvijā), ministru prezidentes (Anglijas “dzelzs premjēre”
  Tačer, Vācijas Merkele, Latvijas pēdējā premjēre , u.c), ministres – ministru kabineta locekles, augstāko mācību iestāžu vadītājas, utt. , bet Vanaga ieskatā viņas NEDRĪKST uzrunāt savus līdzcilvēkus Latvijas baznīcās !
  PRĀTIŅ NĀC MĀJĀS !!!!
  Un vēl kas — tagad paša Vanaga baznīcā lietotie tērpi ir NEVAJADZĪGA GREZNĪBA !!! Pret to pašā
  Lutera baznīcas sākumā uzstājās mūsu baznīcas dibinātājs MĀRTIŅŠ LUTERS !
  Mums NEVAJAGA savus Latvijas mācītājus apģērbt kā karāļus vai senās Ēģiptes valdniekus “faronus” !!!!

  Un lai gan kopējais AKTĪVO Latvijas luterāņu draudžu locekļu skats ir ZEM 50,000 –
  ĻOTI VAJADZĪGĀS parasto dievlūdzēju skaita palielināšanas vietā Vanags tagad grib
  dibināt KLOSTERUS — tā palielinot sev AKLI SEKOJOŠO armiju !
  Kur paliek cīņa par mūsu jauniešu reliģisko un tikumības mācību Latvijas pamatskolās un
  vidusskolās ? Latvijas pirmās brīvvalsts laikā tadas mācības tika pasaniegtas gandrīz visās
  pamatskolās un vidusskolās !

  Ko darīt tagad ? IR IZEJA — Latvijā jau darbojas vismaz četras (4) latviešu luterāņu draudzes
  kas ir AUTONOMAS un NEATKARĪGAS no Vanagam paklausīgās LELB.
  Šajās draudzēs sievietes DRĪKST būt mācītājas !
  Darīsim visu lai AUTONOMO draudžu un dievlūdzēju skaits mūsu Latvijas luterāņu baznīcās PIEAUGTU !
  Lai pats VARENAIS mums VISIEM palīdz šajā svētīgajā un ŠOBRĪD ĻOTI NEPIECIEŠAMĀ garīgās augšanas darbā !

  Kāds no Vidzemes !

 5. pa šo laiku mūžībā ir aizgājis boksa leģenda Muhameds Ali

 6. prātiņ´ nāc mājās Atbildēt

  Šiem večiem tiešām ir bail no sievietēm.
  Ar Satversmes draudiem pie draudzes netikt.

 7. aizvien vairak sliecos sam Lūdšanu stūrītim Pateicībuteikt ,vairs ne Vanagam ,..varbūt jamaina dasrba vieta ? dažreiz par daudz aizsēdasmies vienavieta un tad nav laika uzklausīt tos cilvēkus ,kurus būtu jauzklausa ,nevis — akapies satan///kauns

 8. tās aitas, kas cepās par aizliegumu būt par mācītāju sievietēm, derētu paskatīties rietumu virzienā. Tur baznīca pielaidās feministēm un gejiem/lezbietēm. Un ar ko beidzās? Ticīgie tur neiet. Tu pati ietu kristīt bērnu baznīcā kur divi tēviņi sūcās? Tas ir slimi.

 9. Latvijā sievietes laužas kancelejā? Tas vēl nekas. Dažās feminisma apsēstās rietumzemēs sievietes tagad laužas vīriešu mazmājās.

 10. Dieva kalpi vai Dieva saimnieki?Kurš kuram kalpo?Kauns!!!!

 11. Kalpošana Dievam ir neatkarīga no konfesionālajiem un struktūržņaugiem! Tas ir AICINĀJUMA jautājums, kuru censties apslāpēt vai ignorēt ir neprāts! Tā ir cīņa ar Dievu, ne cilvēku!…Ja baznīcā vēl Dievam vieta ir atstāta, tad to vajadzētu drosminiekiem ņemt vērā!…

 12. Reti gāju – vairāk aiz cieņas aiz vecākiem. Tagad gan vairs neiešu, vienkārši kauns.

 13. Vanags saprot Sv. rakstus pēc savas Atbildēt

  Ierobežotās apzińas. Sv. Pāvila “aizliegumu” sievietēm runāt baznīcā var viegli attiecināt arī uz vīriešiem, uz vienalga kuru kas savā starpā sarunājas kamēr notiek Dievkalpojums un ne kā sieviešu izslēgšanu no garīdznieka uzdevumiem.

 14. Vanags “sapinies” meistarībā, baznīcas apmeklētību tas neveicinās.

 15. Laikam, jau tie augstie mācītāji bībeli nav lasījuši.

Draugiem Facebook Twitter Google+