×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. jūnijs, 2016
Drukāt

Lemberga farss tiesā (13)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Aivars Lembergs

Prokuratūra ir iesniegusi Rīgas apgabaltiesai grozītu apsūdzību smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga krimināllietā. Uz apsūdzēto sola sēž arī Lemberga dēls Anrijs un vairāku tranzīta uzņēmumu bijusī amatpersona Ansis Sormulis.

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Juris Juriss: “Apsūdzība ir grozīta sakarā ar faktisko apstākļu maiņu uz smagākiem apstākļiem, nemainoties noziedzīgā nodarījuma kvalifikācijai. Beidzies viens noteikts tiesas procesa periods, kad izmeklēšanas laikā nopratināti visi liecinieki, ir iegūtas detalizētākas un pat precīzākas liecības, nekā tās bija sākotnēji. Faktiskie apstākļi atklājušies arvien precīzāk un pilnīgāk. Proti, liecinieki ir atklājuši vairāk nianšu, nekā tas bija līdz apsūdzības izsniegšanai. Līdz ar to ir iegūti papildu apstākļi par to, kādā veidā ir izdarīts noziedzīgs nodarījums. Vienkāršā valodā runājot, atklājās detalizētāk veids, kādā apsūdzētais ir veicis, mūsu ieskatā, kukuļu izspiešanas un legalizējis noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Tas apsūdzībā uzrakstīts detalizētāk un skaidrāk.”

Prokurors, atbildot uz jautājumu, vai grozītā apsūdzība varētu būt saistīta ar ilgāka cietumsoda piemērošanu, sacīja, ka tas būšot atkarīgs no tā, vai tiesa piekritīs valsts apsūdzības argumentiem. “Ir jāpabeidz tiesas izmeklēšana, tad jau var pāriet pie sadaļas, kurā mēs varam domāt par nosakāmo sodu,” atzina prokurors un piebilda, ka liecinieku nopratināšana esot pabeigta un ka ir palikuši apsūdzētie, kas varot sniegt liecības, ja viņi tam piekritīs. Pēc tam varot pāriet pie tiesas debatēm. “Smagākais tiesas izmeklēšanā ir liecinieku uzklausīšana un rakstveida pierādījumu pārbaude,” sacīja prokurors Juriss.

A. Lembergs pirms tiesas sēdes vaicāts, vai viņš iepazinies ar papildināto apsūdzību, kura izsniegta viņa advokātiem, atbildēja: “Nē, tur nekas nemainās. Nezinu, neesmu iepazīstināts. Cik es zinu, tur būs tikai pamatojuma maiņa.” Kad paskaidroju prokurora sacīto, ka izvērstāk atklājies veids, kādā apsūdzētais ir izspiedis kukuļus, Lembergs ironizēja, ka “tās ir viņa fantāzijas, viņam iespējams fantazēt, cik vien viņš grib. Es pirms divdesmit un vairāk gadiem nekādus kukuļus neesmu izspiedis. Pilnīgas, absurdas blēņas”.

Vakardienas tiesas sēde, kurā prokuroram bija jānolasa grozītā apsūdzība Lemberga, viņa dēla Anrija un A. Sormuļa lietā, sākās ar Lemberga lūgumu nolasīt pieteikumu prokurora Jurisa noraidījumam. Taču noraidījuma pieteikumā izskanēja citu prokuroru uzvārdi, nevis noraidāmā Jurisa uzvārds.

Tiesnesis Boriss Geimans pārtrauca Lembergu, jautājot: “Vai varat nosaukt konkrētus apstākļus, kas nepieļauj prokurora Jurisa piedalīšanos tiesas procesā?”

A. Lembergs: “Man advokāts ir sagatavojis attiecīgu pieteikumu. Tas ir formulēts cēloņseku sakarībā, lai tam, kas grib, saprot cēloņseku sakarību, un kaut ko izraut no konteksta nav iespējams. Man Kriminālprocesa likums dod tādas tiesības (..).”

Kad tiesnesis vairākkārt bija pārtraucis Lembergu, norādot, ka apsūdzētais ļaunprātīgi izmanto savas tiesības, jo nespēj motivēt savu noraidījumu prokuroram, un jau bija aizritējusi gandrīz pusotra stunda, kopš Lembergs bija sācis lasīt savu pieteikumu,

apsūdzības uzturētājs prokurors Aivis Zalužinskis lūdza tiesu pārtraukt apsūdzēto, jo viņš nepasaka konkrētu motivāciju savam lūgumam. Turklāt runā par prokuroriem, kas šajā tiesas procesā nemaz nepiedalās. “Tiesai tomēr ir jāreaģē, un nav pieļaujams, ka vairāk nekā stundu procesā iesaistītā persona var motivēt pieteikto lūgumu ar to, kas ienāk prātā. Kriminālprocesa likums ir domāts ne jau tādēļ, lai pārējie klausītos kādus prātojumus, ko ir sarakstījuši apsūdzētā advokāti,” tiesas sēdē sacīja prokurors Zalužinskis.

Kad tiesa bija apmierinājusi prokurora lūgumu un nolēmusi pārtraukt Lemberga procesuālo darbību, nerimās viņa advokāte Irina Kauke, kas tomēr lūdza tiesu izklāstīt īsumā apsūdzētā lūgumu, nolasot noraidījuma pēdējo daļu. Advokāte savu lūgumu izteica tik žēlabainā balsī, ka tiesneši viņu nepārtrauca un atļāva dažas minūtes nolasīt uzrakstīto. Bet Lembergs ar prokurora noraidījumam sarakstīto sējumu devās pie tiesneša Geimana, lai to viņam atdotu, piebilstot, ka sējumu publicēšot grāmatā, lai visi varētu uzzināt patiesību.

Pēc pārtraukuma tienesis Geimans nolasīja tiesas kolēģijas lēmumu, ar kuru Lemberga lūgums noraidīt prokuroru Jurisu netika apmierināts, jo tas neatbilst likuma prasībām.

Ja Lembergs nebūtu ievilcinājis tiesas sēdi, tad prokurori būtu varējuši ātrāk sākt lasīt grozīto apsūdzību un to izdarītu vienas sēdes laikā. Apsūdzību turpinās lasīt šodien, lai pēc tam sāktu tiesas debates.

A. Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri Lembergam bijuši aizliegti dienesta stāvokļa dēļ, arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un citiem noziegumiem.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā (tiesneši Boriss Geimans, Irina Jansone, Ligita Kuzmane, rezerves tiesnese Ārija Ždanova) sāka skatīt 2009. gada 20. augustā.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Jājautā tādiem “politiķiem”kā Vējonis,Kučinskis un Co vai vispār tāda LATVIJA ir tiesiska valsts?! Pat tādā mafiozā valstī kā Itālija tika galā ar Berluskoni un Co.Latviju dancina un piesmej,visus “politiķus”piedrāž viens Ventspils nelietīgs papagailis.Viņam SEN jau bija jāatņem atļauja iekļūt Saeimā,jo valstij šis 100X ir nodarījis ļaunu kā labu.KAPĒC tikai viņš tiek pielaists pie svarīgu lēmumu un pat valdības veidošanas,bet ne tad VISU partiju vadītāji? KAS notiek un KAPĒC visi politkretīni tā no viņa baidās???Viens pretīgs krimiķis!KAD tad tas viss beigsies lai valsts uzelpotu un attīstītos NORMĀLI ???

 2. nu ko jūs te ņematies, es esmu varens ,neko man nepiešūs.

 3. par dienesta viltojumu, [par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri godmannam bijuši aizliegti dienesta stāvokļa dēļ, arī] par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu(voluntāru miljarda iegrūšanu privātā bankā) un citiem noziegumiem cepsies tik pat intensīvi ???

 4. Izberzētas actiņas. Atbildēt

  Savām gara acīm redzu,ka Lembergs sēdēs,un ilgi!

  • sēdes ventišos pie sāv gald’…
   Jo tiesātāji nav ieinteresēti atklāt dažus kutelīgus “sīkumus”, kas skartu “dūžus” 🙂

  • Cilvēki tik ilgi nedzīvo,lai sagaidītu tevis iecerēto spriedumu. Drīzāk jau saule uzlēks rietumos.

 5. Tiesas bezspēcība noziedznieka priekšā?

 6. Kā ar likmēm totalizatorā? Vai beigās ECT lēmums nebūs Latvijai kārtējā iekrišana sūdos?

 7. Aivars- Malacis.
  Žēl tikai, ka no šī tiesu farsa lielu peļņu gūst advokāti…

  • Kas tur malacīgs, ka cilēks lokās kā nužņika tārps?

  • Kāds malacis?
   Šī prāva liecina par valsts bezspēcību noziedznieku priekšā.
   Ja kāds nozog ” vistu vai zaptes burku” , tad gan atmostas KNAB, prokuratūra, tiesa….
   Vai Jūs pats apjēdzat, ka Lemberga advokātiem tiek maksāts honorārs no nodokļu maksātājiem nozagtās naudas?

  • Kāds malacis?
   Šī prāva liecina par valsts bezspēcību noziedznieku priekšā.
   Ja kāds nozog ” vistu vai zaptes burku” , tad gan atmostas KNAB, prokuratūra, tiesa….
   Vai Jūs pats apjēdzat, ka Lemberga advokātiem tiek maksāts honorārs no nodokļu maksātājiem nozagtās naudas?

Draugiem Facebook Twitter Google+