Aivars Lembergs.
Aivars Lembergs.
Foto – Edijs Pālens/LETA

Lembergs un citi Austrumeiropas trampi 18

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās arī Eiropā virkne politikāņu ar populistisku vēstījumu, šaubīgas izcelsmes bagātību un solījumiem mainīt pastāvošo kārtību ir sajutuši ceļavēju, cenšoties uzdot sevi kā pret valdošo eliti vērstus kandidātus. Ietekmīgā ASV laikraksta “The New York Times” uzmanību starp citiem Austrumeiropas trampiem piesaistījusi arī 63 gadus vecā Aivara Lemberga personība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas
Andrejs Babišs. Foto – REUTERS/LETA

No agrobiznesa politikā

Pazīstamākais no Austrumeiropas uzņēmējiem, kas pievērsies politikai, ir 62 gadus vecais Čehijas biznesmenis Andrejs Babišs. Sācis kā minerālmēslu tirgotājs, viņš savu agrobiznesa firmu “Agrofert” ir pārveidojis daudznozaru koncernā, kur iekļauti arī mediji, tajā skaitā divi laikraksti, radiostacija un telekanāls. Babišs izteicies, ka viņu un prezidentu Trampu vieno nepatika pret imigrāciju un nosliece teikt politiski nekorektas lietas, taču viņš kritizējis Trampu kā neveiksmīgu uzņēmēju, atzīmē laikraksts “The New York Times”. 2011. gadā Babišs izveidoja savu politisko partiju ANO (“Jā”), solot ieviest uzņēmējdarbības garu valdībā, izvērst cīņu pret korupciju un samazināt pievienotās vērtības nodokli alum. Vēlētāji uzklausīja viņa it kā politkorektos saukļus, un partijai veicās parlamenta vēlēšanās, tās dibinātājam kļūstot par finanšu ministru un vicepremjeru. Iekšzemes kopprodukta augsme Čehijā 2016. gadā bija 2,5%, pārsniedzot vidējo rādītāju Eiropā, bezdarba līmenim (3,7%) esot zemākajam Eiropā. Babišs varētu kļūt par nākamo pluto­krātu kādas rietumvalsts vadībā, atzīmē žurnāls “Economist”. Žurnāla “Forbes” pasaules naudasmaisu sarakstā Čehijas otrais bagātākais cilvēks Babišs ir 688. vietā ar 3,3 miljardu dolāru vērtiem īpašumiem. Viņam piederošais restorāns “La Paloma” Franču Rivjērā pērn saņēma otro “Michelin” zvaigzni par izsmalcināto virtuvi. Babišs nolīdzis juristus, kam jāstrukturizē koncerns “Agrofert”, lai firma būtu tiesīga turpināt saņemt ES subsīdijas un valdības pasūtījumus. “Atšķirībā no prezidenta Trampa es nevirzīšu ģimenes locekļus jaunizveidotā trasta uzņēmuma vadībā,” viņš paziņojis. Babišs ir tuvs Čehijas prezidenta Miloša Zēmana sabiedrotais. Vairākiem Zēmana padomniekiem ir interešu konflikta problēmas, kuras prezidents paredzējis risināt, ierosinot izskatīt interešu konflikta likumu konstitucionālajā tiesā. Analītiķi atzīmē, ka Babiša solījums novirzīt savus īpašumus trasta fondā negarantē atklātumu, jo trasta fonda noteikumi ir izplūduši, pieļaujot stāvokli, ka viena persona var būt gan trasta veidotāja, gan labuma guvēja.

“Uzticieties man, es neesmu politiķis”

CITI ŠOBRĪD LASA

Piecdesmit vienu gadu vecais Slovākijas uzņēmējs Boriss Kollars nav tik naudīgs kā Babišs, taču cenšas darboties pēc viņa parauga. Sācis uzņēmējdarbību viesnīcu biznesā un kalnu tūrismā, viņš vēlāk izveidojis savu politisko partiju “Sme Rodina” (“Mēs esam ģimene”), kas pērn ieguva 11 vietas Slovākijas parlamentā, kurā ir 150 deputātu. Viņa partija sludina eiroskepticismu un uzstājas pret imigrāciju. Kollara priekšvēlēšanu sauklis bija: “Uzticieties man, es neesmu politiķis!” Bieži aprak­stīts medijos, Kolars ir desmit bērnu tēvs, kuriem ir deviņas mātes.

Sešdesmit trīs gadus vecais Serbijas uzņēmējs Bogoļubs Karičs kopā ar trīs brāļiem un māsu izveidojis ģimenes biznesa impēriju, kas iesniedzas telekomunikāciju, celtniecības, finanšu, mediju un tirdzniecības nozarēs. Viņš iedibinājis arī privātu universitāti.

Pirmais iznāciens politikā viņam beidzās ar bēgšanu uz ārzemēm 2006. gadā, kad viņa darbību sāka izmeklēt Serbijas prokurors organizētās noziedzības apkarošanai.

Karičs apsūdzību raksturojis kā politiski motivētu. Viņš atgriezās Serbijā dažas dienas pēc tam, kad prokurors bija beidzis izmeklēšanu bez apsūdzības izvirzīšanas. (Nu gluži kā Latvijas prokurors Lemberga lietā, kuram pat nebija nekur jābēg!)

Karičs noliedzis, ka varētu kandidēt uz prezidenta amatu nākamajās vēlēšanās, gan piebilstot, ka viņa partija “Serbijas kustības spēks” piesaistījusi 60 000 jaunu biedru, kopš viņš atgriezies no trimdas.

“NYT” atzīmē, ka 63 gadus vecā Aivara Lemberga bagātības apjoms un izcelsme ir neskaidri, viņš ir izmantojis savu uzņēmēja un politiķa apķērību, lai saglabātu mēra amatu un paliktu galvenais politiskais spēks Ventspils pilsētā un ostā kopš 1988. gada, gadu pirms komunisma krišanas. Spilgta, runīga un pamanāma personība Latvijas medijos, Lembergs ir ticis pie bagātības juku gados pēc pārejas uz kapitālismu, atzīmē “NYT”. Viņa politika ir populistiska, raksturojot NATO kā “okupācijas spēku”. Viņš joprojām ir vadošā persona viņa partijas “Latvijai un Ventspilij” un Zaļo un zemnieku savienības koalīcijā, ko veido dīvainu sabiedroto – vides aktīvistu un konservatīvo zemnieku – kopums. Viņš vairākkārt apsūdzēts korupcijā, naudas atmazgāšanā, kukuļošanā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā.