×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
1. marts, 2017
Drukāt

Lembergs un citi Austrumeiropas trampi (18)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Aivars Lembergs

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās arī Eiropā virkne politikāņu ar populistisku vēstījumu, šaubīgas izcelsmes bagātību un solījumiem mainīt pastāvošo kārtību ir sajutuši ceļavēju, cenšoties uzdot sevi kā pret valdošo eliti vērstus kandidātus. Ietekmīgā ASV laikraksta “The New York Times” uzmanību starp citiem Austrumeiropas trampiem piesaistījusi arī 63 gadus vecā Aivara Lemberga personība.

Andrejs Babišs. Foto - REUTERS/LETAAndrejs Babišs. Foto - REUTERS/LETA

No agrobiznesa politikā

Pazīstamākais no Austrumeiropas uzņēmējiem, kas pievērsies politikai, ir 62 gadus vecais Čehijas biznesmenis Andrejs Babišs. Sācis kā minerālmēslu tirgotājs, viņš savu agrobiznesa firmu “Agrofert” ir pārveidojis daudznozaru koncernā, kur iekļauti arī mediji, tajā skaitā divi laikraksti, radiostacija un telekanāls. Babišs izteicies, ka viņu un prezidentu Trampu vieno nepatika pret imigrāciju un nosliece teikt politiski nekorektas lietas, taču viņš kritizējis Trampu kā neveiksmīgu uzņēmēju, atzīmē laikraksts “The New York Times”. 2011. gadā Babišs izveidoja savu politisko partiju ANO (“Jā”), solot ieviest uzņēmējdarbības garu valdībā, izvērst cīņu pret korupciju un samazināt pievienotās vērtības nodokli alum. Vēlētāji uzklausīja viņa it kā politkorektos saukļus, un partijai veicās parlamenta vēlēšanās, tās dibinātājam kļūstot par finanšu ministru un vicepremjeru. Iekšzemes kopprodukta augsme Čehijā 2016. gadā bija 2,5%, pārsniedzot vidējo rādītāju Eiropā, bezdarba līmenim (3,7%) esot zemākajam Eiropā. Babišs varētu kļūt par nākamo pluto­krātu kādas rietumvalsts vadībā, atzīmē žurnāls “Economist”. Žurnāla “Forbes” pasaules naudasmaisu sarakstā Čehijas otrais bagātākais cilvēks Babišs ir 688. vietā ar 3,3 miljardu dolāru vērtiem īpašumiem. Viņam piederošais restorāns “La Paloma” Franču Rivjērā pērn saņēma otro “Michelin” zvaigzni par izsmalcināto virtuvi. Babišs nolīdzis juristus, kam jāstrukturizē koncerns “Agrofert”, lai firma būtu tiesīga turpināt saņemt ES subsīdijas un valdības pasūtījumus. “Atšķirībā no prezidenta Trampa es nevirzīšu ģimenes locekļus jaunizveidotā trasta uzņēmuma vadībā,” viņš paziņojis. Babišs ir tuvs Čehijas prezidenta Miloša Zēmana sabiedrotais. Vairākiem Zēmana padomniekiem ir interešu konflikta problēmas, kuras prezidents paredzējis risināt, ierosinot izskatīt interešu konflikta likumu konstitucionālajā tiesā. Analītiķi atzīmē, ka Babiša solījums novirzīt savus īpašumus trasta fondā negarantē atklātumu, jo trasta fonda noteikumi ir izplūduši, pieļaujot stāvokli, ka viena persona var būt gan trasta veidotāja, gan labuma guvēja.

“Uzticieties man, es neesmu politiķis”

Piecdesmit vienu gadu vecais Slovākijas uzņēmējs Boriss Kollars nav tik naudīgs kā Babišs, taču cenšas darboties pēc viņa parauga. Sācis uzņēmējdarbību viesnīcu biznesā un kalnu tūrismā, viņš vēlāk izveidojis savu politisko partiju “Sme Rodina” (“Mēs esam ģimene”), kas pērn ieguva 11 vietas Slovākijas parlamentā, kurā ir 150 deputātu. Viņa partija sludina eiroskepticismu un uzstājas pret imigrāciju. Kollara priekšvēlēšanu sauklis bija: “Uzticieties man, es neesmu politiķis!” Bieži aprak­stīts medijos, Kolars ir desmit bērnu tēvs, kuriem ir deviņas mātes.

Sešdesmit trīs gadus vecais Serbijas uzņēmējs Bogoļubs Karičs kopā ar trīs brāļiem un māsu izveidojis ģimenes biznesa impēriju, kas iesniedzas telekomunikāciju, celtniecības, finanšu, mediju un tirdzniecības nozarēs. Viņš iedibinājis arī privātu universitāti.

Pirmais iznāciens politikā viņam beidzās ar bēgšanu uz ārzemēm 2006. gadā, kad viņa darbību sāka izmeklēt Serbijas prokurors organizētās noziedzības apkarošanai.

Karičs apsūdzību raksturojis kā politiski motivētu. Viņš atgriezās Serbijā dažas dienas pēc tam, kad prokurors bija beidzis izmeklēšanu bez apsūdzības izvirzīšanas. (Nu gluži kā Latvijas prokurors Lemberga lietā, kuram pat nebija nekur jābēg!)

Karičs noliedzis, ka varētu kandidēt uz prezidenta amatu nākamajās vēlēšanās, gan piebilstot, ka viņa partija “Serbijas kustības spēks” piesaistījusi 60 000 jaunu biedru, kopš viņš atgriezies no trimdas.

“NYT” atzīmē, ka 63 gadus vecā Aivara Lemberga bagātības apjoms un izcelsme ir neskaidri, viņš ir izmantojis savu uzņēmēja un politiķa apķērību, lai saglabātu mēra amatu un paliktu galvenais politiskais spēks Ventspils pilsētā un ostā kopš 1988. gada, gadu pirms komunisma krišanas. Spilgta, runīga un pamanāma personība Latvijas medijos, Lembergs ir ticis pie bagātības juku gados pēc pārejas uz kapitālismu, atzīmē “NYT”. Viņa politika ir populistiska, raksturojot NATO kā “okupācijas spēku”. Viņš joprojām ir vadošā persona viņa partijas “Latvijai un Ventspilij” un Zaļo un zemnieku savienības koalīcijā, ko veido dīvainu sabiedroto – vides aktīvistu un konservatīvo zemnieku – kopums. Viņš vairākkārt apsūdzēts korupcijā, naudas atmazgāšanā, kukuļošanā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Pretīgs tips, glums kā glodene.

 2. To mēslu par maz pakārt !!!

 3. lembis nav nekads tramps .lembis ir zuk navoznij-meslu vabole,pa gabalu smird.

 4. Vai tas jāsaprot kā “lielā brāļa” norādījums, kurš būs nākamais LV valdības vadītājs?

 5. Lembergs ir ne tikai apsūdzēts ,krimināllieta turpinās, jo apsūdzētais liek visādus šķēršļus tieslietā iesaistītajiem izmeklētājiem,prokuroriem,kā arī tēlo slimu, kad nevēlas ierasties uz izmeklēšanu. Lembergs ir nekaunīgi apzadzis visu Latvijas valsti, palicis zem sava papēža daudzus saeimas deputātus, nerunājot par Ventspils pakalpiņiem. Jādomā ka Latviju vada pakļāviga Lembergam valdība, tikai nesaprotu, vai tiešām Latvijas valdībai un amatpersonām trūkst mugurkaula, jeb Lembergs iedveš bailes ar draudiem…

 6. Psihiski slimo narcistu Trump, tapat ka sizofreno ar mazvertibas kompleksu sirgstoso kremla cekistu punduri,un NATO ienaidnieku ,Puzes bunkura klaunu,var atbalstit tikai tadi pasi psihopati,vai ari radijumi kuriem IQ ir sapuvusas voblas limeni.

 7. Var jau sapņot…

 8. Ventspils Punduri nevar salīdzināt nu nekādi ar Trampu,JO tramps stāv un krīt par ASV,bet Pundurs gāna visu Latvijā cik var arī to pašu NATO .Tad nu sanāk.ka tā kā ASV finansē NATO,tad arī viņi ir mūsu okupanti.Pundurs ir sīks,nelietīgs blēdis un savas valsts apzadzējs ar “mātes”vārdiem uz lūpām.Tāds degradējies komunistu savoks.Cilvēks kas nav pat lojāls savai valstij.Apgalvoju,ka Trampam nekas kopējs nav ar tādu netīru blēdi.

 9. Trampi ir tie, kas nepatīk Sorosam:)

 10. Ja jāraksturo Lembergu trīs vārdos, tad: populists, varas un naudas kārs cilvēciņš, ko te Latvijā viens otrs apjūsmo. Bet salīdzinājums ar Trampu ir galīgi nevietā. Kā var salīdzināt ASV prezidentu ar mazas valstiņas kriminālnoziegumos apsūdzētu pašvaldības vadītāju, kuram pat ar tiesas lēmumu aizliegts to vadīt ? Kārtējā žurnālistu muļķība, mēģinot šādi celt Lemberga reitingu. Izskatās, ka Tramps būs veikli aptinis ap pirkstu arī Krievijas Putinu, pasolīdams vēlēšanu laikā uzlabot attiecības. Bet šodienas Trampa rīcība liecina par pilnīgi pretējo – nekādas sadarbības un pretimnākšanas nebūs!

 11. Kād nu Lembergs Tramps. Tramps pieņem lēmumus amerikāņu interesēs, Lembergs ne savas, Latvijas valsts, bet Krievijas

 12. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Savlaik maršals Pilsudskis, kad trockisti sāka uzbrukumu Eiropai ar Poliju, teica- eiropu ir aptvēris visaptverošs gļēvums. Es saku- Eiropu, pasauli un Latgviju ir aptvērusi liberālisma sērga, kas ir kā buboņu mēris, kurš saēd gan miesu , gan garu. Un tie saēstie- liberēli, murgo- tie, kuri nav tādi kā viņi- brīvie, brālīgie un VIENLĪDZĪGI- TAS IR- LIBERĀLUI SALŠņAS, ir populisti. Populiats var BŪT JEBKURŠ, KURŠ NOSTĀJAS PRET LIBERĀLU SAUCAMO TIESĪBU IEVIEŠANU, VISAPTGVEROŠO MAUCĪBAS UN DEĢENERĀCIJAS PRAKSI. Vieni no tiem, kuri nostājas PRET un to neslēpj, ir Tramps un Lembergs…. liberālu populistiņi, nesmirdiet tik skārņi, savu piedēvējot citiem. paskatieties spogulī- arī tā saucamie latviešu žurnālisti, viena garadarbu mēs šeit lasām kā uzskatāmu piemēru….

 13. Čekists, kas darbojas Kremļa interesēs, kas nopircis partijas līderus.

  • Viņš pat nav čekists! Čekists pēc pārliecības vismaz pieturas pie saviem, protams, visai apšaubāmajiem ideāliem un ir tiem uzticīgs. Bet Lembergs ir no tiem, kuri vienmēr rūpīgi seko, no kurienes vējš pūš. Viņam galvenais ir vara un sile, uz pārējo nospļauties!

   • Nesekosi no kuras puses pūš vējš, staigāsi vienīgajā nonēsātajā žaketītē un piefiksēsi, nezin kādam nolūkam, tos, kuri seko vēja virzienam. 🙂

    • Ceru, ka Tavs komentārs domāts humoram! Bet Lemberga glauno žaketi sev negribētu. Kā lasīju, esot to pircis kādā dikti smalkā un dārgā veikalā par desmitiem tūkstošu eiro. Un pulksteni arī. Tajos veikalos iepērkas bagāti cilvēki no trešās pasaules valstīm un no Krievijas. Rietumnieki, arī turīgie, to dara reti, jo tāda izrādīšanās tur skaitās slikts tonis. Vārdu sakot – tipisks Austrumeiropas mafiozi. “Novij russkij”, tā sakot!

     • komentārs domāts melnajam humoram!
      Gan uz vienu, gan uz otru pusi, brīžiem uz abām pusēm.
      Tā teikt, relaksācijai – lai bēniņos nesāktu putniņi čivināt.

Draugiem Facebook Twitter Google+