Kriminālziņas

Lems par Latvijas kibernoziedznieku izdošanu tiesāšanai ASV 0

Ģenerālprokuratūra pēc ASV tiesībsargājošo iestāžu pieprasījuma drīzumā lems par divu iespējamo kibernoziedznieku Pētera un Marinas Šahurovu izdošanu tiesāšanai ASV, 1.aprīlī vēstīja LNT raidījums “Top 10”.

Pēteri un Marinu Šahurovus pērn vasarā aizturējā Rēzeknē vērienīgā, starptautiskā Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) veiktā operācijā par aptuveni 2 miljonu dolāru izkrāpšanu. Ja viņus izdos ASV, tad apsūdzētajiem Pēterim un Marinai draud līdz pat divdesmit gadiem cietumā.

ASV izmeklētāji uzskata, ka, slēpjoties aiz Pētera tēvam piederējuša uzņēmuma abi jaunieši apkalpojuši serverus, kas atradušies citviet Rēzeknē, ne tur, kur gaļas veikals. Ar Rēzekniešu apkalpoto serveru palīdzību Amerikas Savienotajās Valstīs izplatīti datorvīrusi.

„Viņi bija izveidojuši neīstu viesnīcas mājas lapu un ievietoja tās reklāmu laikraksta „Minneapolis Star Tribune” mājas lapā. Ar tās palīdzību viņi izkrāpa lielu naudu no cilvēkiem,” skaidro ASV vēstniecības Latvijā preses un kultūras atašejs Eimija Storova. Ikviens ieinteresētais, kurš uzklikšķināja uz reklāmas banera, inficēja savu datoru.

Latvijas informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas pārstāvis stāsta, ka vīruss paralizēja datora darbību un piedāvāja iegādāties neīstu pretvīrusa programmu. „Šie datori, kuri bija inficēti, nevarēja normāli strādāt, kamēr nebija samaksāts šiem te kiberreketieriem, izspiedējiem kādu zināmu naudas summu,” stāstīja IT drošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Abi Rēzeknes jaunieši vairāk nekā gadu esot veikuši atbalsta funkciju krāpnieciskajam tīklam, kas kopumā bija izpleties septiņās valstīs. FIB apgalvo, ka vienas viltus reklāmas palīdzību krāpnieki nopelnīja divus miljonus dolāru.

Pērn vasarā pēc FIB veiktā aresta jaunais precētais pāris Pēteris un Marina Šahurovi tika drīz vien atbrīvoti, piemērojot drošības līdzekli – parakstu par dzīves vietas nemainīšanu. Kopš tā laika ASV tiesībsargājošās institūcijas par jauniešiem no Rēzeknes nelikās zinis. Miers bija vairāk nekā pusgadu līdz pat šī gada februāra beigām, kad Latvijas Ģenerālprokuratūra saņēma pieprasījumu abus apsūdzētos izdot tiesāšanai ASV.

„Tuvākajā laikā prokurors plāno viņus izsaukt uz prokuratūru, lai viņus iepazīstinātu ar lēmumu, proti, izdot vai neizdot ASV,” informēja Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Pakalne. Par apsūdzēto izdošanu tiesāšanai ASV lemj prokurors. Prokurora lēmumu iespējams pārsūdzēt Augstākajā tiesā. Apsūdzētajiem jau ir izsūtītas pavēstes. Prokuratūrā atgādina, ka apsūdzētajiem neierašanās gadījumā tiks mainīts drošības līdzeklis.

Kā norāda Latvijas IT nozares eksperti, kopš pagājušās vasaras Latvija vairs nav manāma datorkrāpniecisko perēkļu topā un tas ir pateicoties tieši FIB operācijai, kuras laikā Rēzeknē tika aizturēti Pēteris un Marina Šahurovi.

LA.lv