×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. augusts, 2014
Drukāt

Mājokļa remontā un saimnieciskajos darbos lieti noder atbilstošas līmlentes

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Kancelejas, saimniecības un būvniecības veikalos sarindojušies visdažādākie līmlenšu ritulīši, starp kuriem atrast konkrētam nolūkam atbilstošāko dažbrīd nebūt nav viegli. Šīs lentes ir ar dažādu pielipšanas spēju, stiprību un izturību atkarībā no izmantotā pamatnes materiāla (papīrs, audums, gumija, polietilēns, putupoliuretāns, metāliskā folija) un līmes. Vienas pašlīpošās lentes lietojamas tikai telpās, bet daudzas pacieš mitrumu un saules starus. Ir arī lentes ar termoaktīvu līpkārtu, ko lietošanas laikā nepieciešams karsēt.

Remontējot un labiekārtojot mājokli, kā arī daudzos saimnieciskajos darbos pašlīpošās lentes lieliski palīdz ekonomēt laiku un darbu veikt precīzāk. To jau pirms gandrīz simts gadiem atklāja amerikānis Ričards Drjū. Viņš, vērojot automašīnu krāsošanu, nolēma piedāvāt celofāna lenti, vienā pusē pārklātu ar līmi, tādējādi palīdzot krāsotājam akurāti norobežot divus toņus. Gadu gaitā pašlīpošās lentes ļaudis pamanījušies izmantot visdažādākajiem mērķiem – no priekšmetu piefiksēšanas (lai nevajadzētu lietot skrūves un naglas) līdz plaisu, spraugu aizlīmēšanai, dažādu priekšmetu remontam un pat gleznu un skulptūru veidošanai (šādā modernā tehnikā strādā mākslinieks Marks Haismans). Mūsdienās pašlīpošās lentes izmanto arī dažādu detaļu piestiprināšanai un aizsargāšanai, kabeļu izolācijai, cauruļu remontam, ir speciālas pretslīdes lentes, ko lieto uz pakāpieniem un citviet, tāpat iecienītas ir marķēšanas lentes, ar kurām norobežo kādu teritoriju vai brīdina uzmanīties (piemēram, marķē līmeņu starpību). Ražotājs “Tesa”, kam ir ļoti bagāts līmlenšu klāsts, sarūpējis arī līmlentes plaisu aizdarei sienās, piemēram, pirms tapešu līmēšanas. Telpas daļu un mēbeļu aizklāšanai remontdarbu laikā ražotāji piedāvā dažāda lieluma polietilēna remonta plēves, kuras ērti fiksēt, pateicoties vienā malā esošajai līmlentei. Nopērkamas arī alumīnija līmlentes, ko var izmantot cauruļvadu, notekcauruļu un citu metālisku virsmu remontēšanai. Savukārt pašvulkanizējoša lente lieliski noder, montējot izlietni, cauruļvadus un citos dažādos tehniskos remontdarbos. Nopērkamas arī sanitārās lentes dažādu šuvju dekoratīvai nosegšanai. Izvēloties līmlenti, vadās pēc tās lietošanas mērķa, paredzamās slodzes, kā arī piemērotības apstākļiem, piemēram, nopērkamas arī āra apstākļos lietojamas līmlentes, kas ir UV staru un mitruma noturīgas.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Krāsotāju lentes. Lieto, veicot krāsošanas, apmešanas darbus un uzklājot laku, kad zināmu daļu virsmu nepieciešams norobežot un aizsargāt. Pēc lentes noņemšanas uz virsmas nepaliek līmes pēdas. Krāsotāju lentes nodrošina precīzas krāsojuma malas, sevišķi precīzām kontūrām nopērkamas īpaši plānas lentes, ko var atšķirt pēc spilgti dzeltena un rozā toņa, savukārt zilās mitrumizturīgās lentes piemērotas āra darbiem. Atšķirīgos toņos nopērkamas arī apmetēju lentes, kas piemērotas raupjām virsmām. Izliektām virsmām, neregulārām kontūrām un daiļkrāsošanai noder elastīga kreppapīra lente. Krāsotāju līmlentes mēdz arī izmantot logu spraugu aizlīmēšanai, kā arī priekšmetu aizsardzībai transportēšanas laikā.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Sietlentes. Pašlīmējošu stiklšķiedras sietveida lenti izmanto ģipškartona salaiduma vietās pirms apmešanas un špaktelēšanas, pateicoties šim materiālam, salaiduma vieta pēc slīpēšanas ir gluda un izturīga.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Teflona lentes. Šīs elastīgās un nelīpošās lentes tagad populāri lietot pakulu vietā vītņu, krānu un cauruļvadu noblīvēšanai, lai gan daži santehniķi jo­projām priekšroku dod pakulām.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Tvaika barjeras lentes. Ievērojami platajai lentei lipīga ir tikai josla vienā malā. Tās labi kalpo kā tvaika barjera, tāpēc tiek izmantotas, montējot mūsdienu logus.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Auduma lentes. No izturīga auduma un polietilēna ražo mitrumizturīgas līmlentes universālai lietošanai santehnikā, celtniecībā, remontdarbos, dažādu priekšmetu piestiprināšanai, savienošanai, labošanai, blīvēšanai, nostiprināšanai un marķēšanai. Pelēkās auduma armētās lentes nereti sauc par cauruļvadu lentēm. Pateicoties bagātīgam līmes slānim, mitruma izturīgām līmlentēm ir laba saķere gan ar gludām, gan ar raupjām virsmām, tās ir neuzņēmīgas pret dažādām skābēm un mitrumu.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Divpusējās līmlentes. 
 Abpusēji lipīga lente noder, lai salīmētu dažādus priekšmetus, fiksētu paklāju, linoleju vai cita veida grīdas segumu, kā arī dažādos montāžas darbos. Smagāku priekšmetu, piemēram, spoguļa fiksēšanai pie sienas, jālūko sevišķi stipra divpusējā lente. Parasti lentēm norādīta arī slodzes izturība, piemēram, 2 vai 4 kg uz 10 cm lentes. Tāpat jāraugās, vai lente ir piemērota lietošanai mitrās vietās, ja priekšmets jāfiksē, piemēram, vannasistabā.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Izolācijas lentes. Visbiežāk izmanto elektrisko vadu un kabeļu izolēšanai, ietīšanai, kabeļu sastiprināšanai saišķos, bandāžai, aizsardzībai un marķēšanai.

 

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Iepakošanas lentes. Dažādu paku saiņošanai paredzētas līmlentes, kas lielākoties ir brūnganas, taču atrodamas arī dažādos toņos, lai, piemēram, “vasaras guļā” saliktos ziemas apģērbus un apavus varētu atšķirīgi sapakot un rudenī atkal viegli atrast.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+