×
Mobilā versija
Brīdinājums -9.1°C
Ģertrūde, Gerda
Sestdiena, 17. marts, 2018
11. decembris, 2014
Drukāt

Leona Brieža dziesmotā dzeja jubilejas koncertā (1)

Leons_Briedis_4

16. decembrī, dzejnieka Leona Brieža 65. dzimšanas dienā, notiks dzejniekam veltīts koncerts “Atziedi, dvēsele!”. Koncertā dziesmas ar dzejnieka vārdiem izdziedās pazīstami mūziķi – Aija Andrejeva, Viktors Lapčenoks, Dainis Skutelis, Žoržs Siksna, Ingus Pētersons, Adrians Kukuvass un Ginta Krievkalna, kā arī aktieris Jānis Paukštello, grupa “Credo” un Rīgas Doma zēnu koris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā,  arī koris “Balsis” diriģenta Inta Teterovska vadībā.

“Cielaviņa”, “Dāvāja Māriņa”, “Atziedi, dvēsele”, “Pēc simts gadiem Piebalgā” – dziesmas, kas folklorizējušās tautā, un nereti tiek piemirsts, ka šo rindu autors ir šā gada jubilārs, dzejnieks, atdzejotājs, dziesmu vārdu autors Leons Briedis. Dzejnieks radījis vārdus vismaz 150 Raimonda Paula kompozīcijām. Ar Leona Brieža tekstiem mūziku komponējis arī Pēteris Vasks, Ģederts Ramans, Uldis Stabulnieks, Adrians Kukuvass, Ivars Vīgners, Imants Kalniņš, Juris Kulakovs un daudzi citi. Leona Brieža jubilejas koncertā skanēs klausītāju iecienītākās dziesmas, kurām melodijas rakstījis Raimonds Pauls, Ivars Vīgners, Uldis Stabulnieks un Ēriks Ešenvalds.

“Ar mūziku esmu uz jūs,” atzīst dzejnieks. “Kaut zināms teiciens, ka dzeja pati ir kā mūzika, es nespēlēju nevienu mūzikas instrumentu un nepazīstu notis. Esmu pārliecinājies, ka poētiskais ritms un muzikālais ritms ir divas dažādas pasaules! Tas ir interesanti. Un lielākā daļa dziesmu tekstu, ko esmu uzrakstījis, ir radīti jau gatavai mūzikai.”

Dziedātāja Aija Andrejeva speciāli dzejnieka jubilejas koncertuzvedumam gatavo divas Raimonda Paula dziesmas – “Dāvāja Māriņa” un “Ilgošanās”. “Lai gan pirmās asociācijas, kas saistītas ar dziesmu “Dāvāja Māriņa”, protams, ir Aija Kukule ar mazo Līgu Kreicbergu pie rokas, atzīšos, ka spilgtāk atmiņā šī dziesma palikusi no tiem laikiem, kad to hiphopa versijā reanimēja Ozols,” stāsta dziedātāja. Aija uzsver, ka allaž novērtējusi dziesmās izmantotās dzejas kvalitāti. “Dzeja man vienmēr bijusi ļoti nozīmīga un svarīga – tajā taču ietverts galvenais stāsts! Arī mūzika, protams, ir svarīga, tomēr ar tekstu dziedātājs izstāsta dziesmā ietverto vēstījumu. Tāpēc priecājos, ka tendence mūzikā izmantot labu un augstvērtīgu dzeju Latvijā atkal kļūst aizvien aktuālāka.”

Dzejnieka jubilejas koncerta režiju veidos Valdis Pavlovskis, kurš atklāj, ka dzejnieka mūžs uzvedumā tikšot salīdzināts ar gada ritējumu. “Būs gan bērnība, jaunība, gan pavasaris un vasaras pilnbrieds, kuru šobrīd bauda Leons. Bet koncerta caurviju tēls būs mīlestība – dzejniekam tik nozīmīga tēma.” Lai gan vakars būs mūzikas caurvīts, goda vietā celta un apmīļota tiks Leona Brieža dzeja, kuru lasīs aktieris Artis Robežnieks.

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Dzejnieks Leons Briedis šobrīd tā vietā, lai baudītu godam pelnītu atpūtu, turpina aktīvi rakstīti un publicēties. Pēdējā gadā vien nākuši klajā dzejas krājumi “Mariagrammas” (pirmais izdevums Latvijā, kurā pārstāvēta tikai un vienīgi grafiskā dzeja), “Oktāvas” un “Rīta rūsa”, kā arī apjomīgā “Spāņu dzejas antoloģija. 20. gs.” Leona Brieža sakārtojumā un tulkojumā.

“Visas norises pieņemu ar dziļu cieņu un pateicību – koncertu uztveru kā ļoti skaistu dāvanu,” saka pats dzejnieks, kurš koncertā kāpšot arī uz skatuves.

Varbūt noder

Koncerts 16. XII 19.00 koncertzālē “Rīga”

Biļetes: “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena EUR 10 – 25.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Koncerts dvēselīgs. Asaras ritēja pa vaigiem. Apcerīgi un skaisti. Autora dzeja ļoti personiska. Paldies Dzejniekam. Paldies komandai, kas dāvāja jaukas emocijas. Brīnišķigs pasākums Ziemassvētku gaidīšanas laikā.

Draugiem Facebook Twitter Google+