Ekonomika
Bizness

Latvijā izgudrots medikaments infarkta ārstēšanai6


Farmācijas zinātņu doktors Jānis Kūka bija viens no pirmajiem, kas konstatēja jauno infarkta ārstēšanai izmantojamo zāļu kandidātvielu.
Farmācijas zinātņu doktors Jānis Kūka bija viens no pirmajiem, kas konstatēja jauno infarkta ārstēšanai izmantojamo zāļu kandidātvielu.
Foto – Dainis Bušmanis

Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atgūšanas ir izstrādāta jauna zāļu kandidātviela sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, kas tiek izmēģināta klīniskajos pētījumos.

Ja viss notiks, kā plānots, jaunās zāles aptiekā varētu būt pieejamas pēc četriem gadiem. Vakar farmācijas kompānija AS “Grindeks” un Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) noslēdza ilgtermiņa sadarbības līgumu, kas paredz stabilu finansējumu pētniecībai.

 

GX-EG ir Latvijas Organiskās sintēzes institūta izgudrota molekula miokarda infarkta ārstēšanai vai novēršanai. Zinātnieki paši to dēvē par jaunās paaudzes mildronātu. Jaunatklāto molekulu medikamentā pārvērtīs farmācijas kompānija “Grindeks”, kura ar to cer iekarot pasaules zāļu tirgu. Jaunajai “Grindeka” oriģinālpreparāta molekulai patenti ir spēkā līdz 2032. gadam.

Pretinfarkta līdzeklis nav vienīgā jaunā zāļu viela, kas tapusi OSI. Institūtā izstrādāts arī jauns pretepilepsijas zāļvielu kandidāts ar pierādītu oriģinālu darbības mehānismu. Arī šī produkta komercializācija notiek sadarbībā ar “Grindeku”.

OSI ir lielākais jaunu zāļu radīšanas centrs Baltijā – kopš institūta dibināšanas 1957. gadā zinātnieki atklājuši 18 jaunas, oriģinālas zāļu vielas un radītas vairāk nekā 70 tehnoloģijas patentbrīvo zāļu ražošanā. Nākotnē institūts plāno attīstīt dabas vielu pētniecību, cerot no augiem iegūt jaunas zāļu kandidātvielas.

Pērn institūts pētniecības nolūkiem izmantoja 13 miljonus eiro, no kuriem vairāk nekā četri miljoni bija privātais finansējums. “Tā ir nauda, ko esam piesaistījuši no ražotājiem, tā ir nauda, par ko esam veikuši pētījumus ražotāju interesēs. Pārējais ir publiskie finansējuma avoti, tajā skaitā Eiropas Savienības struktūrfondi,” skaidro OSI direktors Osvalds Pugovičs. Viņš cer, ka, noslēdzot ilgtermiņa sadarbības līgumu ar “Grindeku”, privātā finansējuma daļa palielināsies.

AS “Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans solīja nākotnē dalīties ar peļņas procentiem no radīto produktu pārdošanas, bet par to tikšot slēgti atsevišķi līgumi. AS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis savukārt atzina, ka plāno paplašināt sadarbību ar OSI zinātniekiem ne tikai jaunu, oriģinālu medikamentu radīšanā, bet arī tā saucamo patentbrīvo zāļu tehnoloģiju izstrādē.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols atzina, ka, neraugoties uz to, ka uzņēmēji samērā greizsirdīgi raugās uz Ekonomikas ministrijas paspārnē esošā finansējuma virzīšanu zinātnei, valstiski nozīmīgi ir atbalstīt pētniecību ar tālāku komercializācijas iespēju. “Esmu patiešām lepns, ka Latvijas farmācijas flagmaņi, ne tikai “Grindeks” un “Olainfarm”, bet arī citas kompānijas, ražo Latvijā radītus izgudrojumus. Zinātnes komerciālajai vērtībai, ja tiek ignorēta ražošana, naudas izteiksmē ir samērā neliela ietekme uz Latvijas iekšzemes kopproduktu. Spēja Latvijā ražot mūsu zinātnieku izgudrojumus ekonomiski ir ļoti nozīmīga,” piebilda A. Ozols.

 

Galerijas nosaukums

 

UZZIŅA

AS “Grindeks”

Apgrozījums 2017. gadā 91,7 miljoni, peļņa 11,5 miljoni eiro; 984 darbinieki.

Specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo un pretvēža medikamentu ražošanā.

Populārākie uzņēmuma produkti ir mildronāts, kas iekļauts sportā aizliegto vielu sarakstā, un tegafūrs.

2017. gadā uzņēmuma produkcija eksportēta uz 77 valstīm, sasniedzot 132 miljonu eiro apgrozījumu. Nozīmīgākie “Grindeka” tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un NVS valstis, ASV, Kanāda.

LA.lv