×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. oktobris, 2015
Drukāt

Lepojamies ar plaša spektra ķirurģisko palīdzību (2)

Foto no Austrumu slimnīcas arhīvaFoto no Austrumu slimnīcas arhīva

Haralds Plaudis

Gada laikā Rīgas Austrumu slimnīcas klīnikās un dienas stacionāros veic vairāk nekā 55 tūkstošus dažādu operāciju. Par to, kādas ķirurģijas jomas slimnīcā attīstās visstraujāk, saruna ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģijas galveno speciālistu Haraldu Plaudi.

– Kas Rīgas Austrumu slimnīcu izceļ citu slimnīcu vidū?

– Mūsu slimnīca šobrīd neapšaubāmi ir līderis divās jomās – neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā un ķirurģijā. Ir virkne medicīnisku situāciju, kuras var atrisināt tikai mūsu slimnīcā. Viena no tām ir poli­traumas, smagi ievainoto, traumēto pacientu aprūpe. Mums ir ļoti liela pieredze ar dažādiem plaša mēroga negadījumiem, piemēram, “Maxima” traģēdiju vai eksploziju P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, kad vienlaikus bija jāpieņem un jāaprūpē ļoti daudz pacientu. Nesen notikušajās mācībās ar ASV NATO karaspēka vienībām tika simulēta kaujas epizode, kuras laikā divās stundās mūsu slimnīcā vienlaikus iestājās 29 smagi cietuši pacienti. Tas vēlreiz apliecināja, ka mums ir visi nepieciešamie resursi un ka esam ne tikai teorētiski, bet arī praktiski gatavi sniegt palīdzību lielam skaitam cietušo. Slimnīcai ir apstiprināts arī savs katastrofu medicīnas plāns, kas reāli darbojas.

Pacientu skaits ar politraumām gadu no gadu palielinās. 2010. gadā, kad sāka strādāt jaunā Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika, gada laikā ieveda 369, bet pērn jau 594 šādus pacientus. Daudzus no viņiem pie mums pārved arī no citiem Latvijas stacionāriem.

Slimnīcā darbojas arī Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnika, kurā tiek sniegta gan neatliekamā palīdzība pacientiem ar dažādām traumām, gan veiktas plānveida operācijas, piemēram, lielo locītavu, tajā skaitā arī pleca locītavas, endoprotezēšana, artroskopija. Ļoti specifisks virziens ir locītavu endoprotezēšana pacientiem ar asinsreces traucējumiem – hemofiliju. Tas apliecina mūsu ķirurgu augsto profesionālo līmeni un pieredzi, jo operācijas ir ļoti komplicētas, ar paaugstinātu asiņošanas risku. Jāpiemin, ka arī pacienti ar smagām asinsvadu patoloģijām, piemēram, aortas aneirismas plīsumu, pārsvarā tiek nogādāti Rīgas Austrumu slimnīcā.

– Kādu medicīnisko palīdzību iespējams saņemt vienīgi šajā slimnīcā?

– Kā jau iepriekš minēju, tā ir palīdzība politraumas pacientiem, kompleksā palīdzība akūtiem ķirurģiskiem slimniekiem. Papildus tam noteikti jāizceļ mūsu Toksikoloģijas un sepses klīnika, kas vienīgā Latvijā specializējusies akūtu sepses pacientu ārstēšanā. Šeit ir pieejamas vismodernākās ārstēšanas iekārtas un tehnoloģijas. Jau piecus gadus pacientiem ar ļoti smagiem vēdera dobuma strutainiem iekaisumiem tiek pielietota vakuuma asistēta vēdera dobuma slēgšana, kas ir modernākā un efektīvākā ārstēšanas metode šādu pacientu aprupē. Pacienti ar sepsi jeb asins saindēšanos pie mums nonāk regulāri. Analizējam arī sava darba rezultātus un varam teikt, ka jau šobrīd tie ir Eiropas un pasaules līmenī.

Slimnīcā ir vēl vairākas ārstniecības programmas, kuru nav nevienā citā Latvijas slimnīcā, piemēram, mikroķirurģija. Pacienti pie mums iestājas ar smagām kāju un roku traumām, amputācijām. Ļoti laba sadarbība izveidojusies ar Latvijas Onkoloģijas centra Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ķirurgiem, veicot sarežģītas sejas un žokļu rekonstrukcijas operācijas.

2013. gadā klīnikā “Biķernieki” tika izveidota Ķirurģiskās infekcijas klīnika – vienīgā specializētā šāda veida ārstniecības vieta Latvijā. No šā gada janvāra šurp tika pārcelta arī strutainās ortopēdijas nodaļa. Tas nozīmē, ka jau šobrīd klīnikā vienuviet tiek sniegta kompleksa palīdzība gan pacientiem ar kaulaudu un mīksto audu strutainiem iekaisumiem, gan pacientiem ar apdegumiem un apsaldējumiem. Uz šīs klīnikas bāzes tiek nodrošināta pilna apjoma palīdzība arī pacientiem ar izgulējumiem.

– Rīgas Austrumu slimnīca ir arī lielākā onkoloģiskās palīdzības sniedzēja.

– Jā, Rīgas Austrumu slimnīca šobrīd ir vadošais onkoloģiskais stacionārs valstī. Latvijas onkoloģiskajā centrā un klīnikā “Gaiļezers” kopā tiek veikta lielākā daļa no visām ļaundabīgo audzēju operācijām valstī. Šeit ir pieejama arī moderna diagnostika, staru un ķīmijterapija. Pacients vienā medicīnas ie­stādē var iziet visus ārstēšanas etapus, sākot no pirmajiem ambulatorajiem izmeklējumiem un onkologa konsultācijām līdz operācijai un pēcoperācijas aprūpei. Lai sasniegtu vislabākos rezultātus, ārstnieciskā procesa nepārtrauktībai ir ļoti liela nozīme, it īpaši onkoloģijā.

– Kādā virzienā attīstās mūsdienu ķirurģija?

– Neapšaubāmi nākotne pieder multifunkcionālām vienībām, kurās vienkopus darbojas vairāki speciālisti, piemēram, ķirurgi, radiologi, gastroenterologi, onkologi. Šādu vienību veidošana nodrošina ļoti kompleksu un strukturētu pieeju slimībai, tādējādi uzlabojot sniegto pakalpojumu kvalitāti. Šādi principi ir ieviesti arī Rīgas Austrumu slimnīcā.

Visā pasaulē, arī Latvijā, arvien lielāks uzsvars tiek likts uz mazinvazīvo ķirurģiju. Tas nozīmē, ka operācijas laikā pacientam vairs netiek atvērts vēdera dobums vai krūškurvis, bet nepieciešamie instrumenti tiek ievadīti caur nelieliem griezieniem ādā. Beidzamajos gados Rīgas Austrumu slimnīcā attīstīta tāda nozare kā resnās zarnas ķirurģija pacientiem gan ar ļaundabīgām, gan labdabīgām saslimšanām. Divarpus gadu laikā veiktas jau apmēram 50 mazinvazīvas operācijas. Tās pacientam ir mazāk traumējošas, tādēļ viņš ātrāk atveseļojas un var atgriezties ikdienas 
dzīvē. Mūsu slimnīcas koloproktoloģijas nodaļa ir vienīgā Latvijā, kur var saņemt šāda veida palīdzību.

Attīstās arī žultsceļu ķirurģija. Veicam mazinvazīvas žults­pūšļa izņemšanas operācijas arī sarežģītos gadījumos, piemēram, tad, kad žultsakmeņi ir ne tikai žultspūslī, bet arī žults izvades sistēmā. Agrāk pacientam pēc šādas operācijas slimnīcā bija jāpavada divas nedēļās, bet tagad viņš mājās atgriežas jau pēc 3 – 5 dienām. Nedrīkst nepieminēt arī komplekso palīdzību slimniekiem ar vēdera sienas trūcēm, endokrīnās sistēmas ķirurģiskām saslimšanām.

Rīgas Austrumu slimnīcā ir arī valsts lielākā Uroloģijas klīnika, kurā tiek veiktas mazinvazīvas operācijas pacientiem gan ar labdabīgām, gan ļaundabīgām urīnizvades sistēmas saslimšanām. Nierakmeņus var likvidēt gan ar ekstrakorporālās, gan kontakta – lāzera vai ultraskaņas, litotripsijas palīdzību, kas būtiski samazina ārstēšanās ilgumu. Arī pacientiem ar ļaundabīgām urīnceļu saslimšanām tiek nodrošinātas operācijas mazinvazīvā tehnikā, piemēram, laparoskopiskas nefrektomijas.

Mūsu asinsvadu ķirurgi arī veic mazinvazīvas operācijas, kuru laikā caur nelielu griezienu cirksnī pacientiem tiek nomainīta vēdera dobuma vai krūšu aorta. Lepojamies, ka šādā veidā spējam palīdzēt arī pacientiem ar traumatiskiem aortas plīsumiem.

– Kas ieplānots tuvākajā nākotnē?

– Nesen Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā “Gaiļezers” tika atvērts operāciju bloks ar 22 visām mūsdienu prasībām atbilstošām specifiskām operāciju zālēm, kas īpaši aprīkotas un pielāgotas dažādu ķirurģijas nozaru vajadzībām, piemēram, neiroķirurģisku vai ortopēdisku operāciju veikšanai. Sešas zāles paredzētas tieši mazinvazīvu operāciju veikšanai. Tas ļaus vēl intensīvāk un racionālāk sniegt ķirurģisko palīdzību, veikt daudz vairāk operāciju. Vēlamies visu ķirurģisko palīdzību koncentrēt vienuviet, tadējādi ļaujot slimnīcai ietaupīt līdzekļus, jo operāciju zāļu izmantošana ir samērā dārga.

Cerams, ka jaunizveidotā operāciju bloka potenciāls, līdzšinējie sasniegumi un ķirurgu profesionālā kvalitāte spēs pārliecināt Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu un ik gadus pieaugošajai pacientu plūsmai beidzot sekos reālajiem ārstēšanās tarifiem atbilstošs valsts finansējums.

 

Raksts tapis sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fondu

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Jaunais bloks uz papīra, reāli darbs notiek jau kuro gadu pagaidu telpās
    Par personālu vadībai nospļauties, gan par sadzīves apstākļiem, gan par algām, šķrunts par bitēm , kad tik medus.

  2. Reklāmraksts skaists. Lai mani par to pārliecinātu, sazinieties ar biedrību “Maigais suns” parunāsim par pacientu atveseļošanās uzlabošanu. Lai dakteriem un visai komandai laba veselība!

Draugiem Facebook Twitter Google+