×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
19. jūlijs, 2013
Drukāt

Lētākas, bet jāmaksā vairāk

Foto - LETAFoto - LETA

Kāpēc no 1. jūlija, kad 4 – 40% apmērā tika pazeminātas cenas ap 300 KZS iekļautajiem kompensējamiem medikamentiem, man par kompensējamām zālēm, kuras lietoju jau gadiem, tagad jāpiemaksā vairāk? 
Pensionārs Jānis Rīgā


 

Atbild Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja Kitija Blumfelde: “Zāļu cenu pazemināšanās kompensācijas sistēmas ietvaros galvenokārt attiecas uz tā saukto references medikamentu jeb konkrētā zāļu grupā vislētāko medikamentu. Šo zāļu cena ir valsts maksimāli garantētā summa, ko tā apmaksā. Ja, piemēram, pacientam ir tiesības saņemt 100% kompensāciju un ārsts izrakstījis šo “references” medikamentu, tad pacientam aptiekā ir jāsamaksā tikai 50 santīmi par receptes apkalpošanu, bet par zālēm nekas nav jāmaksā. Savukārt, ja pacientam ar 100% kompensāciju izrakstītas zāles ar tādu pašu iedarbību, bet tās nav references jeb lētākās šajā grupā – valsts vienalga kompensē tikai to summu, kas līdzvērtīga lētāko zāļu cenai. Tas nozīmē, ka cenu starpība starp vislētāko medikamentu un to, ko pacients lieto jau gadiem, jāpiemaksā pašam pacientam, ja viņš vēlas lietot ārsta izrakstītās zāles. Otra iespēja ir ņemt atbilstošās lētākās zāles, ja vien ārsts tādu iespēju pieļauj.

Tā kā visu pārējo zāļu, kas ir ar tādu pašu iedarbību (analogi), cenas tiek pielīdzinātas references jeb lētāko zāļu cenai, kuru valsts cenšas panākt pēc iespējas zemāku, tad likumsakarīgi, ka šo pārējo zāļu cenu starpībai pret lētāko zāļu cenu ir tendence pieaugt un pacientiem ir vairāk jāpiemaksā.

Ja pacientam izrakstītas zāles, kuras kompensē 75% vai 50% apmērā, aprēķini ir vēl sarežģītāki. Visi kompensācijas apjomi tiek rēķināti tikai no references jeb lētāko zāļu cenas. Ja pacientam ir izrakstītas tieši šīs vislētākās zāles, no cenas tiek aprēķināts kompensācijas apjoms, piemēram, 50%, bet pārējo – pusi cenas, pacients piemaksā pats. Ja izrakstītas citas atbilstošās grupas zāles, kompensācijas apjoms vienalga tiek rēķināts no lētāko zāļu cenas un iegūtā summa atskaitīta no to zāļu cenas, ko pacients iegādājas. Tātad, ja zāles kompensē 50% apmērā, tad pacienta līdzmaksājumu aprēķina tā – no pacientam izrakstīto zāļu cenas aptiekā atņem 50% no vislētāko zāļu cenas. Starpība vienmēr būs lielāka nekā tad, ja kompensācijas apjomu rēķinātu no šo konkrēto zāļu cenas.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+