Foto – Fotolia

Letarģiskais miegs – savulaik īsta epidēmija. Kā skaidrot šo “Ērkšķrozītes sindromu”? 0

Autors – Signe Koļcova

Slimība, ko savā ziņā var uzskatīt par ļoti šaušalīgu, proti – letarģija, ir ļoti noslēpumaina parādība. Cilvēks pēkšņi zaudē samaņu un iemieg: kāds tikai uz dažām stundām, bet cits arī uz vairākiem mēnešiem un pat gadiem. Turklāt zīmīgi, ka reiz jau pārciesta letarģija pēc laika var atkal atgriezties. Arī mūsdienās mediķi – vismaz oficiāli – nespēj pārliecinoši nosaukt tās rašanās cēloni. Tiesa, pēdējā laikā sākuši vismaz parādīties daži saules stariņi šajā tumsas valstībā.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Interesanti, ka šī slimība ir salīdzinoši ļoti jauna, tā parādījās aptuveni 1916. gadā un ilga līdz aptuveni 1926. gadam, ātri un pārliecinoši aptverot visu pasauli un iemantojot epidēmijas raksturu. Visneaizsargātākie izrādījās gados jauni cilvēki, īpaši sievietes, lai gan slimība dažādās formās skāra visa vecuma cilvēkus. Simtiem tūkstošu (varbūt pat miljoni, kā pauž atsevišķi avoti) cilvēku nomira, savukārt izdzīvojušie uz ilgiem gadiem palika “iesaldēti” paši savos ķermeņos. Mediķi slimību nodēvēja par Encaphilitis Lethargica, kas patiesībā nozīmē tikai “smadzeņu iekaisums, kas padara cilvēku nogurušu”.

Iemesls bija noslēpumains un neizskaidrojams, taču dažādas versijas, protams, bija jau tajā laikā. Viena daļa speciālistu uzskatīja, ka letarģiju izraisa nezināms vīruss, savukārt citi jauca to ar spāņu gripas epidēmiju, kas tieši tolaik plosījās pasaulē, bet vēl citi par galveno vaininieku uzskatīja kādu slepenu ieroci, kas izmantots Pirmā pasaules kara laikā. Taču pat tagad, kad kopš epidēmijas sākuma jau būs pagājuši teju 100 gadi, zinātnieki vēl nespēj izskaidrot tās rašanās iemeslu. Lai gan kopumā var apgalvot – kā epidēmijas šīs parādības vairs vispār nav, tā beidzās jau 20. gadu beigās, tomēr, piemēram, 1948. gadā ļoti līdzīgas parādības uzliesmojums fiksēts Islandē. Tāpēc, kā pauž speciālisti, pilnībā droši par to, ka tā vairs nekad neatgriezīsies, nevaram būt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt pēdējos gados letarģija jeb vismaz slimība ar analoģiskiem simptomiem iemantojusi arī citus apzīmējumus, piemēram, Economo’s disease, Cruchet’s disease un Akureyri disease. Un tas nozīmē, ka liela daļa no mūsdienās fiksētajiem “miega slimības” gadījumiem (tātad – tā patiešām nekur nav pilnībā pazudusi!) joprojām paliek nediagnosticēta.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.