Pasaulē
Eiropa

Levēnam uzdota jaunās Zviedrijas valdības veidošana 0


Stefāns Levēns.
Stefāns Levēns.
Foto: LETA/AFP

Zviedrijas parlamenta spīkers Andreass Norlens pirmdien uzdevis premjerministra pienākumu izpildītājam Stēfanam Levēnam mēģināt izveidot jauno valdību.

Sociāldemokrātu līderim Levēnam dotas divas nedēļas no pirmdienas jaunās valdības izveidošanai. Tas būs jau otrais valdības izveidošanas mēģinājums, jo moderātu līderis Ulfs Kristersons svētdien paziņoja, ka izjukušas viņam uzdotās sarunas par koalīcijas valdības veidošanu.

Levēns, kurš ir premjera pienākumu izpildītājs pēc zaudējuma neuzticības balsojumā 25.septembrī, preses konferencē solīja risināt sarunas ārpus politisko partiju robežām.

Pēc 9.septembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām Zviedrijā faktiski izveidojies politiskais strupceļš.

Nevienai no partijām nav vairākuma, kas apgrūtina valdības veidošanas procesu.

Levēna vadītie sociāldemokrāti un “zaļie”, kas veidoja līdzšinējo valdību, kā arī bijušo komunistu izveidotā Kreisā partija, kas Levēna mazākuma valdībai nodrošināja neoficiālu parlamentāro atbalstu, kopā vēlēšanās ieguva 144 deputātu vietas.

Saistītie raksti

Savukārt opozīcijā esošā Alianse, kuras sastāvā ir moderāti, Centra partija, kristīgie demokrāti un liberāļi, izcīnīja 143 mandātus.

Gan kreiso partiju neformālais bloks, gan labējo partiju Alianse paziņojuši, ka nesadarbosies ar galēji labējiem Zviedrijas demokrātiem (SD), kas ievērojami nostiprinājuši savas pozīcijas un kontrolē 62 no 349 vietām parlamentā.

LA.lv