×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
14. februāris, 2018
Drukāt

Levits: bijušo kompartijas funkcionāru ievēlēšana ir respekta trūkums pret valsti (28)

Foto LETAFoto LETA

Valstij jābūt principiālai Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkas un materiālu satura atklāšanā un izvērtēšanā, un tas jādara neskatoties uz to, ka pēc aptauju datiem vairumam Latvijas sabiedrības šis jautājums nav aktuāls vai arī par to trūkst viedokļa, trešdien Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas sarīkotajā ekspertu diskusijā “VDK ēna pār Latviju – ko vēlas sabiedrība?” uzsvēra ES Tiesas tiesnesis Egils Levits.

“Valstij ir jāuztur taisnīgums neatkarīgi no tā vai sabiedrība to vēlas, vai nevēlas. Tas nav procentu jautājums. Ja valsts ir demokrātiska un pēc šādiem principiem darbojas, tad tai ir pienākums, tā ir spiesta visu laiku uzturēt taisnīgumu. Tā nevar pateikt: tagad mēs daļu zagļu nemaz nesodīsim, jo sabiedrība to varbūt nemaz nevēlas. Valstij jābūt principiālai un taisnīgums ir principa jautājums,” norādīja jurists.

LZA sarīkotajās ekspertu debatēs piedalījās Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze, VDK pētnieks Indulis Zālīte, arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, kinorežisors Jānis Streičs, Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža, komunikācijas zinātnieks Mārtiņš Kaprāns, LU Latvijas Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja Raita Karnīte un LZA prezidents Ojārs Spārītis.

Debatējot par tematu “Ko vēlas Latvijas sabiedrība, domājot par pagātnes mantojumu – sadarbību ar padomju laika valsts drošības iestādēm”, klātesošie secināja, ka gados jaunākajiem “čekas maisu” jautājums tiešām nešķiet saistošs. Tā vairāk ir aktualitāte tiem, kas piedzīvojuši padomju okupācijas laiku un saskārušies ar VDK. Streiča kunga apgalvojumam, ka “maisi” sabiedrībai vispār neinteresējot, jo viņam “daudz tiekoties ar tautu” neviens šādus jautājums nav uzdevis, gan neguva piekrišanu. Mārtiņš Kaprāns norādīja, ka, spriežot pēc aptaujām, lielākajai sabiedrības daļai šī lieta nav aktuāla un “maisu” atvēršanu drīzāk ir politiskās dienaskārtības un mediju aktualizēta, kas gan nenozīmē, ka jautājums par bijušo VDK ziņotāju atbildību sabiedrības priekšā nebūtu aktuāls valstij. Klātesošie vairākkārt atgādināja, ka VDK bija tikai sistēmas daļa un nav aizmirstami paši šīs sistēmas veidotāji, audzinātāji un uzturētāji – šis kontingents potenciāli valstij var būt vēl bīstamāks. To, ka Latvijas vēlētājs nereti turpina ievēlēt amatos bijušos kompartijas funkcionārus, Levits raksturoja, kā respekta trūkumu pret mūsdienu Latvijas valsti: “Ja pagātne būtu pareizi, ar demokrātisku nostāju izvērtēta, tāda situācija nevarētu būt”. Diemžēl šādu bijušo kompartijas funkcionāru ievēlēšana amatos citos sabiedrības locekļos rada distanci un respekta trūkumu pret Latvijas valsti, kamēr pareiza pagātnes izvērtēšanas politika respektu paaugstinātu. Savukārt katoļu arhibīskaps Stankevičs sprieda, ka situācija, ja persona, kas sadarbojusies ar VDK un kuras ziņojumu un rīcības dēļ cilvēki savulaik cietuši, joprojām turpina “izlikties svēta”, sabiedrībā bauda uzticību un ieņem kādus augstus posteņus tikai tāpēc, ka sabiedrība nezina par viņa pagātni un viņu atbalsta, ir “liekulība, kuru mums nevajadzētu turpināt kultivēt”.

Pēc tiesībnieka Levita domām, notiesāt kādu ar VDK saistītās lietās šobrīd jau ir mazas izredzes, taču gūt morālu taisnīgumu – daudz lielākas: “Morāls nosodījums demokrātiskā valstī ir nepieciešams, neatkarīgi no tā vai attiecīgā persona ir tiesiski nosodīta vai nē.”

Izlīguma panākšana ir garš politiski sociāls process, kurā pareizā secībā tiek veikti seši soļi – patiesības noskaidrošana, kur Latvijas gadījumā ietilpst “čekas maisu” atvēršana; nodarījuma atdzīšana; nodarījuma nožēlošana no vainīgās personas puses; nodarījuma izpirkšana, kas nozīmē kādu pozitīvu rīcību, nevis tikai vārdus; nodarījuma izpirkšanai; piedošana no upura puses, respektējot arī upura tiesības nepiedot un izlīgšana , ja notikusi piedošana. Egils Levits tāpat atgādināja, ka tiesību praksē eksistē jēdziens “selektīvais taisnīgums”. Proti, var rasties situācija, kad divas personas izdara noziegumu, bet sodu saņem tikai vienu. “Ja tas notiek apzināti, tad tā no valsts puses ir patvaļība. Ja neapzināti – tad tas nozīmē valsts vai sabiedrības mazspēju, kas ir objektīvi iespējama. Taču nevar pateikt apmēram tā: ir aplaupīti 10 tūkstoši dzīvokļu, bet atklāti tikai 3 tūkstoši gadījumi, tāpēc mēs vainīgos nesodīsim, jo neesam noķēruši 7 tūkstošus,” skaidroja jurists, atgādinot, ka pasaules prakse liecina – pagātnes izvērtēšanas novilcināšana neatrisina problēmu.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Levits laikam pēc 1994 gada še vēlējās pilsoņu karu! Varu saņēma tie, kuri zināja un parata ar to apieties, piebildīšu, ka Igaunijā A.Rittels, Lietuva A.Brazausks bija KP 1 sekretāri, Latvijā ne…Levits bija LR Tieslietu ministrs no 1993. gada marta līdz 1994 novembrim.

 3. … @VB:

  … Tiesi ta, vina rakstita, Preambula, jau paradija si cilveka isto DVESELI un tas patiesas dzinas —

  .. Toreiz cinijos portalos pret Levita interpretaciju par LR robezas teritorialo definiciju, un, tas tik vitalo un bazisko kriteriju…

  … ( Levits: ta laika latviesu VISU apdzivoto teritoriju ieklausanu, un ne patieso VESTURISKO … ) !!!!

  …Si nodeviba pret vesturisko PATIESIBU un TAISNIBU, ir velreiz (Satversmes I nodalas., 4. pantu ) un lidziga kosmopolitanes un globalistes VVF, visas Satversmes uzmesana, padarot to par kadu politiku izlietojamu ‘valstspapiru’, ne, svetu, nacionalas valsts konstituciju, kas ir tikai pasas autohtonas tautas mainama, bet ne nelojalo politikanu vai politiku … un, kas tadejadi noliedz visu Baltu sen jau zinatnes pieradito vesturisko esamibu, un patiesibu par tukstosiem gadu ilgo agresiju pret Baltu tautam un to teritoriju, to piesavinot ar varadarbibu un genocidu … sis sensenajas zemes, no Baltas Juras lidz Vidus Jurai un uz Austrumiem, lidz pat Uraliem … !

  … Kam isti kalpo sie cilveki …. ???

 4. Tāpat kā Tava Preammbula, ja kas…

 5. gudrs cilveks,bet blaustaas muuzam tikai pa gabalu.Kapec tad 91 gadaa neatveraat tos maisus?Nu tak naciet un vienreiz stradajiet latvija un beidziet tur sedet uz siltaa benka.Tas,ka it kaa velejaties but prezidents nav tiesa.Tik mulka jau latvju tauta nav,ka nesaprot,ka NA balsis velesanaas pelnijaat.Tur tak bija skaidrs,ka nevarat tikt ievelets un bus Vejonis.

 6. Čekas pakalpiņu glābēji un dokumentu dedzināšanas atbalstītāji ir par kūtru aizdomāties,ka viņu attieksme draud ar jaunu ziņotāju paaudžu radīšanu nākotnē,ja tāda iespēja un vajadzība sadarbībai ar okupācijas varu jebkad rastos.

 7. and the question is: kur ir kāds bijušais kompar†ijas nefunkcionārs?

 8. Nadoeli! Pomogajut pampersi

 9. Visi jau it kā baigi drosmīgi. Bet 70.to un 80.to gadu čekas upuru atmiņas publicēt atsakās. Pašiem kauns nepaliek? Un tā turpinām dzīvot ar “meliem sirdī”.

 10. Ko bļausties. Biji savulaik tieslietu ministrs un tapa likumi, ka varēja izzagtBanka Baltija, Parex,Kāpec tad nepieņēmi likumus par kompartijas nelaišanu pie varas? Gribās par prezidentu, gozēties par Latvijas naudu! Tiesāt par bezdarbību un dumjiem likumiem!

  • sis prezidenta algu tocna negribeja,jo no tik siltas vietinas,kada vinam luksenburga prom neies.Kaut kur bija rakstas,ka sim alga tur 23ooo men.To prezidenta vietu vins noteloja tautai lai palidzetu NA velesanaas balsis dabuut.Tie kas kaut ko no velesanaam sajedz tur skaidri bija zinams,ka Vejonis bus prezidents,bet Levits ar savu buutibu pabaidis,jo skaitaas visu gudrais.

  • Zemnieks, kas zemnieks!

  • Pat zemnieks nevar būt idiots.Kam viņam Vējoņa “gods”,ja ES tiesā ir lielāks darbības un izredžu lauks ,arī alga.Ko jūs bāžat to LC un Meierovicu.Kapēc necepies par kompartijas sekretāriem politikā un zagtiem miljoniem viņu kontos?Vai Levits viens spēja ko izdarīt?Viņš jau nebija Lembis iz kompartijas ar sazagtiem miljoniem ar ko nopirkt visu politkretīnu varzu Latvijā.Stulbums NAV ārstejams,bet plātīties ar to vēl stulbāk.

 11. “nodarījuma atdzīšana” – kurp tad tas nodarījums aizskrējis, ka atpakaļ jādzen?
  #runasimlatviski

 12. Augstas gudrības grāmata letiņiem: neej pastāvošai varai kalpot; kazi, nāks nākamā un sauks pie pastarās tiesas …

 13. Levita “respect”: 1993.g. 13.februārī slepenā konsultatīvā apspriedē viesnīcā “Jūrmala” tika panākta vienošanās par priekšvēlēšanu bloka – savienības “Latvijas ceļš” (LC) izveidošanu [1]. Tika panākta vienošanās starp komunistiem – “kažokapmetējiem” un Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) vadību. Kā atceras Māris Gailis: “Aktīvs bija Egils Levits, kurš faktiski arī bija saite starp šejieniešiem un trimdiniekiem. Meierovics pat izteicās, ka, ja piedalīsies Egils, tad viņš arī ies.” [2].
  Andris Pauls-Pāvuls: Šī diena Latvijas vēsturē (delfi.lv)

 14. Nu ko turpinam pārlasīt manus komentus?Nu cik var? Pašiem neapnīk džentelmeņi?

 15. Ir patīkami lasīt gudra cilvēka atzinumus.To apzagto dzīvokļu sakarā Es par Gulagu un latviešu nošaušanām.Pretīgi klausīties mūsu politkretīnu,politologu,citu “gudrajo”muldēšanu par to,ka VDK maisos ir gandrīz vai Latvijas brīvības cīnītāji un tādi,kuri glāba tautu no iznīcības un valsti no likvidācijas,balti un pūkaini.Bet KUR tad VISI tie kuru dēļ tūkstoši latviešu aizgāja bojā Gulagā un tika nošauti tepat,pūdēti cietumos?Vai tas kā ar okupāciju ko neatzīst LV “pilsoņi”no SC,paši saaicinājām krievu tankus ,zaldafonus,likvidējām paši savu valsti nomainot to pret fufaiku nabagvalsti utt,tā arī ar VDK maisiem.PAT ja tur ir kaut viens/ kas ir ABSURDS!!/ stučītājs kura dēļ nošāva vai nomērdēja Sibīrijā arī manus radus,tad tie maisi JĀATVER !!!Neba paši letiņi brauca uz Sibīriju pŗc naves sirmgalvji un pat zīdaiņi.Žīdi malači meklē līdz pēdējam nacistam,mēs tūkstošiem bendes pakalpiņu SABā aizsargājam kas likvidēja lielu daļu nācijas?!Tādi ,arī komunisti,komsomoļci tup varas spice un mūs velk atpakaļ bijušaj[a “paradise”paši gan zogot uz velna paraušanu kapitālistu ES saziedoto.Papētiet KURŠ ir kļuvis bagāts “neatkarīgā”LV?Vai ne Urbis,Brigmanis<lembis,Savickis,Ameriks utt.
  Paldies Levita k-gam,tikai žēl,ka retajam tas pielec.

 16. Levitam ir skaidrs redzējums, salīdzinājumā ar O. Spārīti, kurš pāris gadu atpakaļ L.A. slejās teica: ““Ja no artefaktiem izdzēsīs simbolus [sirpi un āmuru], vēstures trauma kļūs mazāka? Vai tāpēc netīkamo vēstures posmu likvidēs no kalendāra?” Diezin vai viņam tāda pati attieksme pret kāškrustu uz “artefaktiem”?

 17. Ko , būdams LR Tieslietu ministrs, E.Levits panāca, lai bijušie kompartijas un VDK darboņi nenokļūtu atbildīgos amatos ?

 18. Ko konkrēti darīja cien. E.Levits , būdams LR Tieslietu ministrs , lai bijušie kompartijas un VDK darboņi nenokļūtu pie varas ?

 19. Levita kungs čekas maisos cer rast skaidrojumu otrās brīvvalsts šļauganumam?

 20. Egils Levits atkal trāpa desmitniekā. Skaidra, taisna doma. Simtsprocentīgi atbalstu viņa teikto.

 21. Ja kremlis ,kurs Latvija nosaka dienas kartibu ,nelaus atvert arhivus ,tad visi kgb upuri paliks kur bijusi.Vieniga ceriba ir musu sabiedrotie ,kuri atvers no kremla generaliem 90s gados nopirkto informaciju un ta bus pilnigaka ,ka te atstata .

 22. … Tiesi ta, un ne savadak tiesiska demokratija … pat ari neviens no kadas valsts minoritatetes, vai areji atbalstitas organizacijas, kas kopigi, vai individuali ir stradajis pret, vai lauzis Latvijas Republikas Satversmes noteikumus, nedrikst ienemt valsts amatu … !!!

 23. ezītis; Paldies Levita kungam par skaidrojumu un pareizu attieksmi par valsts nespēju risināt sarežģitus jautājumus.

Draugiem Facebook Twitter Google+