×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2018
Drukāt

Levits: pagātnes izvērtēšanā esam spēruši tikai pirmo soli (17)

Foto - LETAFoto - LETA

“Es domāju, ka ir jāizvērtē čekas maisi un šo aģentu darbība un ar komentāriem tas ir jāpublicē. Jo tas pieder pie paša pirmā soļa vēstures izvērtēšanā – pie patiesības noskaidrošanas. Demokrātiskā sabiedrībā pastāv morālā higiēna. Tu nevari dzīvot ar meliem! Tāpēc ir nepieciešams noskaidrot patiesību, kur pieder arī šis jautājums,” Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”.

Levits uzskata, ka jebkurai valstij, kas no nedemokrātiskas sistēmas ir pārgājusi uz demokrātisku, ir rūpīgi jāizvērtē tās vēsture. “Vēstures izvērtēšana pēc režīma maiņas ir ārkārtīgi svarīga – svarīga, lai nostiprinātu jaunās demokrātiskās iekārtas leģitimitāti. Mēs nevaram ar vecajiem priekšstatiem funkcionēt demokrātiskā sabiedrībā. Ne tikai Latvijā, bet visās valstīs, kuras ir pārgājušas no nedemokrātiska uz demokrātisku režīmu, pagātnes izvērtēšanas jautājums ir aktuāls,” sacīja Levits.

Viņš norādīja, ka, lai nonāktu līdz izlīgumam ar kaitējuma nodarītājiem, sabiedrībai ir jāizpilda konkrēti soļi. Pirmais solis esot patiesības noskaidrošana: “Ja patiesība nav zināma, mēs nevaram nonākt līdz izlīgumam. Mēs patlaban esam drīzāk pirmajā solī, un vēsturnieki mēģina noskaidrot patiesību.”

“Otrais solis ir tas, ka nodarītājiem, tiem, kas sadarbojās ar okupācijas režīmu, ir jāatzīst šī vaina. Ja kāds liedzas kā mazs puika, tas, protams, ir infantili, un šādus infantilus izturēšanās veidus mēs varam redzēt arī no pieaugušajiem politiķiem, kuri nespēj to atzīt,” novērojis Levits. Turklāt vainīgajiem nodarītais ir jānožēlo: “Trešais solis ir tas, ka šiem nodarītājiem ir tas jānožēlo – ne tikai “es to izdarīju”, bet “tas bija slikti, ko es izdarīju”.”

Levits norādīja, ka ceturtais solis ir grūts un mūsu sabiedrība par to vēl nav domājusi. “Ceturtais solis ir izpirkšana. Tas nozīmē, ka nepietiek ar nožēlošanu. Tev ir arī jādara kaut kas pozitīvs, lai pierādītu, ka tas ir nopietni. Ir sabiedrības, kur šo ņem nopietni, piemēram, vācu sabiedrībā pēc nacionāli sociālistiskā režīma. Šis izpirkšanas moments ir svarīgs arī jaunajai paaudzei – mēs esam vācieši, mēs esam šīs vēstures mantinieki, un mums ir kaut kas jādara, lai aktīvi un šodien distancētos no šī režīma,” pauda Levits.

Pēdējais solis ir piedošana. Levits raidījumā atzina, ka šī soļa izpildīšana nav garantēta: “Piedošanu nevar sagaidīt, piedošana ir upura dāvana. Mēs nevaram to prasīt vai sagaidīt no upura, bet, ja viņš piedod, var nonākt pie izlīguma. Protams, upurim ir arī tiesības nepiedot. Tādā gadījumā nodarītājam vai tam, ko viņš reprezentē, ir jādzīvo ar šo nepiedošanu līdz mūža galam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Valdis Freimantāls Atbildēt

  Un to saka Levits – kurš piedalījās komunistu un čekistu Rīgas latviešu Biedrības iznīcināšanā 1993. gada 18. februāra naktī, ta pārtraucot atjaunotās Rīgas Latviešu Biedrības darbību pēc 1938. gada statūtiem.

  ( Un reģistrējot īsto statūtu vieta komunistu un čekistu pašsadomātos murgus – latviešu izdzīšanai no Māmuļas! )

 2. Visādi Leviti un Bordāni Atbildēt

  Ir spilgts piemērs tam, cik augstu svētulīga liekulība un tukšas, neproduktīvas runas kotējas aizvien aprobežtāko latviešu vēlētāju acīs.

 3. … ! … Esam debilizejusies gan, bet atmozamies no jauna … tamdel, japiekrit gan kvadratam … gan Levitam … !!!

  … Jo, vienkarsibas un labestibas ieaudzinata ‘kajminama domasana’ pieder vienkarsai tautai, bet oportunistiska riciba pieder visiem nomenaklaturas ‘kazokmetejiem’ … un tie jau valda par mums, gan tik viniem zinama veida, jau 26 gadus , tacu laiks pienacis ‘Ceturtai Atmodai’ !!!

  … Bet, varbut, pat tagad, pec vina personigas atmodas, varam izlietot Levita spejas ievest un sakartot valsts likumdosanu pec autohtonas latviesu tautas interesem … un zem musu uzraudzibas !?

  … Katarsis, ir noticis tikai vienreiz moderna pasaule, un tas bija Dienviafrika, ne jau kur citur. Jo, tur, vienkarsiba un godaprats vel nebija zudis autohtonas tautas zemapzina … gluzi ka pie mums … !

 4. Vai esam debilizējušies 27 gadu laikā? Atbildēt

  GUDRI cilvēki, atkārtoju – GUDRI cilvēkizina,
  ka VDK – čekas … SVARĪGĀKO cilvēku, ieskaitot LTF organizētāju, kartītes/ ziņojumus un tml. jau no 1989. – 1990.gadam IZVEDA uz Maskavu!
  MAZSVARĪGO ziņotāju maišeļus atstāja Latvijā, jo zināja, ka …tupije latiši sami gorlo drug drugu peregrizut >>> takoi tupoj narod!
  Atmodas laikā – līdz 1990.gadam nelabā balsī baurojām: kaut pastalās, bet brīvā LV un visādi citādi bijām PATRIOTI …! Kādā jaukā dienā laikrakstā “Atmoda” ieradās VDK virsnieks ar Latvijas inteliģences sarakstu ar 100 gab., kas sadarbojušies ar VDK …ar domu, lai to publicētu. Redakcijas cilvēki bija …ŠOKĀ, jo to sarakstu publicētu, tad ARĪ tauta būtu šokā, jo lielākie PATRIOTI, kas runāja no augstām tribīnēm, bija tajā sarakstā … protams, ka to sarakstu ar 100 gab. ar VDK saistītiem cilvēkiem NEPUBLICĒJA. Par to pirms pāris gadiem bija sežets TV3.
  Tā mēs TAUTA, kā LIELĀKIE patrioti (lasi komentārus!) 1990.gada Augstākajā Padomē IEVĒLĒJĀM 38(!!!) ar VDK (čeku!) saistītus cilvēkus…To atklāti pauda advokāts A.Grūtups!
  Tāpēc rodas jautājums: Vai patiešām tik DAUDZI 27 gadu 4.maija režīma laikā tāāā DEBILIZĒJUŠIES (stulbums nāk no iekšām?),ka …NESAPROT visas šīs kopsakarības, tāpēc turpina baurot par “čekas maisiem”???

 5. A.god. Levita k-gs Atbildēt

  sen ir laiks no pagātnes pācelties uz šodienu, pievēršanās pagātnei tikai nevajadzīgi aizmiglo skaidru skatu uz to, kas šodien notiek pasaulē un Latvijā….vai arī tas tiek darīts apzināti?

 6. Artūrs Malta LZS un LLK priekššedētājs Atbildēt

  Ceturtais solis ir izdarīts caur prihvatiāciju! Piektais solis nebūs, jo laupītājs nav atdevis nolaupīto!

  Vēl šodien nav notikusi Latvijas Valsts restitūcija! Nav atjaunots neviens pagasts, neviens aprinķis, nav atdot zeme 273 642 zemes saimniekiem!

 7. Čekisti jau sen sevi no maisiem ir izvilkuši .

 8. Čekas ziņotājus taču nāksies pārdevet par “trauksmes cēlajiem” …. “trauksmes celšana” – tā esot visnotaļ atbalstāma rīcībā un stukači valstij ir jāizsargā .

 9. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Ideālisti, tipa Levits, bruģē ceļu uz elli.

 10. Izlīgums ar kaitējuma nodarītājiem, t.i. slepkavām,nekad nedrīkst būt. Aci pret aci, zobu pret zobu, tā tam būtu jābūt.

 11. kā gan mēs būtu pārgājuši bez čekistiem, komūnistiem; Lavitam silti sēžot Rietumos?

 12. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Bet mani joprojām interesē – KĀ LIETAS IZSKATĀS NO AUGŠAS? Mēs sadalīsim sabiedrību “sliktajos”un “labajos”? Vai lustrācijas trieciennieki maz apjēdz, kādos melos viņi iesaistās?

 13. Vispirms sāksim ar K.Ulmaņa režīma etnocīda pret latgaliešiem izvērtēšanu, tikai tad ķersimies pie komunistiem…

  • Artūrs Malta LZS un LLK priekššedētājs Atbildēt

   Joneijt

   Kur Latvijā visvairāk cēla jaunas skolas Vai Merdzenes pagastā nebija paredzēta uzcelt Cukurfabriku? Vai tas nav Latgalē???
   Jā nebūtu atnākuši “mirotvorci”, tad Latvijā būtu 1941. gadā piecas cukurfabrikas un vēl 45 skola. Katru gadu Latvijā cēla 15 līdz 16 skolas ! Cik daudz tagad, Joneijt???

 14. Pirms sāk izvērtēt komunisma pagātni, vispirms jātiek skaidrībā ar Kārļa Ulmaņa režīma etnocīdu pret latgaliešiem. Bez tā latgalieši nekādās tālākās vērtēšanās nepiedalīsies!!!

 15. OK, tad sāksim ar TEVI?!

 16. Levita lēnā gaita vēstures izvērtēšanā ir vienkārši izskaidrojama: 1993.g. 13.februārī slepenā konsultatīvā apspriedē viesnīcā “Jūrmala” tika panākta vienošanās par priekšvēlēšanu bloka – savienības “Latvijas ceļš” (LC) izveidošanu [1]. Tika panākta vienošanās starp komunistiem – “kažokapmetējiem” un Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) vadību. Kā atceras Māris Gailis: “Aktīvs bija Egils Levits, kurš faktiski arī bija saite starp šejieniešiem un trimdiniekiem. Meierovics pat izteicās, ka, ja piedalīsies Egils, tad viņš arī ies.
  Šis notikums bijušajiem disidentiem un LNNK dibinātājiem nerādījās pat ļaunākajos paredzējumos. Šī diena noteica: Latvijā nekad nebūs kolaborantu lustrācijas, VDK maisu atvēršanas, deokupācijas, dekolonizācijas, deboļševizācijas, nacionālas un starpnacionālas saskaņas. Turpmāk būs tikai matemātika.” Andris Pauls-Pāvuls: Šī diena Latvijas vēsturē (delfi.lv)

Draugiem Facebook Twitter Google+