×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
10. janvāris, 2018
Drukāt

Levits: Valsts valodas statuss valstij un pilsoņiem ir jāīsteno ikdienā (61)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Jurists un politologs Egils Levits vērtē, vai Satversmes preambulā ietvertais akcents par valsts valodu ir uzlabojis tās pozīcijas, salīdzinot ar 2012.gada valodas referenduma laiku un preambulas pieņemšanas brīdi?

Raksts tapis kā atbilde “Latvijas Avīzei”, lūdzot novērtēt vienu no aizvadīto trīsdesmit gadu svarīgākajiem notikumiem. Tos aptaujā izvēlējās “Latvijas Avīzes” lasītāji.

Latvija ir dibināta un turpina pastāvēt kā latviešu nācijas nacionāla valsts. Valsts valoda ir centrāls (bet ne vienīgais) nacionālas valsts elements: attiecīgās valstsnācijas valoda nacionālā valstī ir valsts valoda. Tādēļ tas, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā, ir politiska un juridiska pašsaprotamība jau kopš valsts dibināšanas 1918.gadā.

Latviešu valodas kā valsts valodas statuss bija noteikts jau 1922.gadā Satversmes II.daļas – pamattiesību daļas – projektā, bet šī daļa politiskas neveiklības dēļ toreiz netika pieņemta. Vēlāk to apstiprināja 1935.gada likums par Valsts valodu. Trešās Atmodas laikā šo statusu latviešu valodai atjaunoja 1989.gada Valodu likums, kuru nomainīja patlaban spēkā esošais 1999.gada Valsts valodas likums.

1998.gadā šis statuss tika apstiprināts Satversmē – papildinātais 4.pants nosaka, ka “valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valodā”. Taču ne visiem bija skaidrs, ka tas nozīmē, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda. Tādēļ 2012.gadā tika pieļauta tautas nobalsošana, kurā tika prasīts valsts valodas statusu piešķirt arī krievu valodai.

Tomēr tautas nobalsošana sasniedza pretēju rezultātu, nekā bija cerējuši tās virzītāji: ¾ no tiem pilsoņiem, kas piedalījās nobalsošanā, noraidīja šo priekšlikumu. Viņu skaits pārsniedza pusi no visu Latvijas vēlētāju skaita. Tas nozīmē, ka pirmo un līdz šim vienīgo reizi Latvijas vēsturē tautas nobalsošanā tika sasniegts pilsoņu konstitucionālais vairākums. Tas līdz ar to apstiprināja, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, un vienlaikus apliecināja, ka Latvija ir latviešu nācijas nacionāla valsts. Tas tātad ir svarīgs – un līdz šim vienīgais – Latvijas konstitucionāli tiesiskais akts, ko tiešā veidā ir pieņēmuši mūsu pilsoņi.

2014.gadā noteikums, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, tika tiešā tekstā ierakstīts Satversmes Ievadā (preambulā). Tas izslēdz jebkādus pārpratumus vai negodprātīgas interpretācijas. Taču vēl svarīgāka ir Satversmes Ievada pirmā rindkopa, kas atklāj Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un pamatmērķus: “1918.gada 18.novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes un balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tai neatņemamām pašnoteikšanās tiesībām, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.” Šis noteikums pieder pie Satversmes negrozāmā kodola.

Tātad latviešu valodas pastāvēšana un attīstība ir viens no mūsu valsts pamatmērķiem, un Satversmes Ievada noteikums, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda, ir šī mērķa konkrēta izpausme.

Valsts valodas statuss nav deklaratīvs. Tas valstij un visiem pilsoņiem ir jāīsteno ikdienā. Amatpersonām ar savas valsts iedzīvotājiem ir jāsazinās valsts valodā. Pilsoņiem šī valoda ir jālieto savstarpējā saziņā, it sevišķi publiskā telpā. Tas neizslēdz arī citu valodu lietošanu, it sevišķi privātā saziņā. Tomēr kopēja valsts valoda visiem ir viena. Attaisnojuma valsts valodas nezināšanai vai nelietošanai pēc 28 atjaunotās neatkarības gadiem vairs nav.

Par valsts valodas pilnvērtīgu apguvi un pārvaldīšanu ir jāgādā, no vienas puses, valstij, it sevišķi nodrošinot tās lietošanu jau bērnudārzā un skolā, un no otras puses, katram pilsonim, to konsekventi lietojot publiskajā saziņā ar citiem mūsu valsts iedzīvotājiem un ģimenē dodot to tālāk nākamajām paaudzēm.

Vienā valstī dzīvojošo cilvēku kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu, kas nepieciešama, lai demokrātiskā sabiedrībā pieņemtu lēmumus un savstarpēji sadarbotos. Tā ir valsts valodas statusa jēga. Tādēļ tā ir saliedētas sabiedrības un labi funkcionējošas demokrātijas priekšnoteikums.

Pievienot komentāru

Komentāri (61)

 1. Pavisam piekreet Pamelai par “Libertarietu” komentu — tads koments nav pienemams Latvija.
  Latvija ir valsts kas cien cilvek tiesibas un visas religijas. Un tragiska WWII vesture del, aiztavet musu
  ebrej pilsonus ir eepash svareeg. Man pateek Levit kungs un es vinam novel labu turpinajum Latviesh
  valdiba. Lai dzivo Latvija kas ciena cilveku tiesibas!

 2. Tikai “russkojazicnajiem” tagad nav ko “vozmuscatsa”, ja 27gadu laika, bikses tikai olas ripinatas, un nam ” pofig”. Latvija vel pagaidam ar tadu politiku vel iet cauri,bet es ticu,ka pec paris gadiem bus ka normalas Eiropas valstis un ari Krievija,ka nezinot valsts valodu, pazudisi ka rita rasa.

 3. Jau sen vajadzeja visas skolas valsts valodu. Skolas,kuras netiek macits valsts valoda,izdotie diplomi Latvija ir nederigi,vienigi dibena noslaucisanai pec tuoletes. Darba, visiem jazina un jalieto valsts valoda,kas nezina un nelieto, attiecigi ari alga mazaka,jo speciali jaalgo tulks.

 4. Es 10 gadus nostradaju ārzemēs, Portugāle,tapēcvaru iztaeikties par valsts valodas stavokli Latvija no iespaidiem, kas man radās atvaļnājumu laikā viesojoties dzimtenē. Un tie ir šadi| stāvoklis uzlabojās līdz apmēram 2015l gadam, bet tuuuuuuurpmāk tas stav uz vietas vai oatkrit atpakal, Un ne par labu nāk pārliekais akcentds uj;z angļu valodu. Krievu cilvēki mazak mācās latviešu valodu, visuma ganm salīdzinot ar 1990 gadu stavoklis ir būtiski uiz;labojies.

 5. Attaisnojuma valsts valodas nezināšanai vai nelietošanai pēc 28 atjaunotās neatkarības gadiem vairs nav.—–
  Tieši tā!

 6. Большая, жирная сука! Atbildēt

  Etot vash Levits.

 7. NO GRĀVJIEM, ko tik ĻOTI MĪL MŪSĒJIE, LAIKAM NEIZKULTIES NEKAD! SAVĀ LAIKĀ SMĒJĀS, JA NERUNĀJI KRIEVU VALODĀ UN DARBU DABŪT NEVARĒJI!? TAGAD SMEJAS, JA NERUNĀ UN NESAPROTI ANGĻU VALODU UN DARBU ARĪ NEVAR DABŪT….! IDIOTI!

  • Skaidrīt, izguli dzērumu, lūdzu

  • Bet nav jau Latvijā darba! Tas, kautkāds, kāds mani, Mūs daudzu neinteresē, vai nēesam Viss modernākie IT speciālisti – Mūs tāds neinteresē! Esta comprende!?

   • Šeit, EU centrā, man ir 4000 euro gross alga! Ar 100% nomaksātiem nodokļiem! Man ir komp. Patst. Darba līgums!

   • Gada beigās biju mājās, Latvijā, Rīgā. 5 janv. Atkal aizbraucu prom. Nu ziniet ko! Rīgai būtu jābūt Baltijas centram! Un ar Godu būtu jāuztur, jāattīsta šūs Goda tituls! Bet, braucot no lidostas uz centru, paveras šausmīgs skats! Kalnciema ielas virzienā! Nu pēc kā izskatās visas tās bûdas!? Vecās Staļina laika mājas! Es, ja būtu Trumps, es visu Pārdaugavu nojauktu! Uzbūvētu Jauni pilsētu! Tas pats ir ar, līdz Ķendaragam, aiz Lido. No centrāl tirgus līdz tiltam, Ķengaragā, kur Deviņstāves sākas. Protams arī visu tur apkārt, kas uz Valmieras, ap Pērnavas ielu! Daugavas stadiona vietā, vēl vienu Skonto halli! Bet vasaras sporta veidu iekšieni! Ar jumtu, kurš veras ciet, vaļā! Ļoti daudz kas Rīgā ir jānojauc! Skats ir apkaunojošs! Tās ir Sekas, Atliekas no tās Jo Padomju savienības! No Komunistu Okupācijas! Tagad, Visur, kur vienkārši cilvēki ierodas (centrālo tirgu neapmeklēju, pretīgi), visur! Vieni krievi! Visi, visur, krievu Pensionāri! Un jaunāki cilvēki arī! Latvijskaja Respubļika! Bet turp. no sakārtotas valsts! Šeit nav Neviena peļķe uz ielām! Gandrīz, bet vispār Neviena bedre asvaltā! Bet kādas ir Rīgas ielas! Man ir kauns kādam cilvēkam rekomendēt, no šejienes, apmeklēt Latvijas galvaspilsētu! Itkā Baltijas centru! Rudens lapas gan nav redzamas Rīgā! Perfekti sakopts! Šeit gan rudens lapas daudz kur nenovāc līdz martam. Te sētnieku nav. Te ir serviss. Kurš ielas tīra pa retam. Bet pret Levita kungu, es izsakos ar visu Cieņu! Un ja viņš būtu ievēlēts par Latvijas prezidentu, tad viņš būtu Nomelnots, izzākāts! Un šajā, tajā Jūsu kolhozā, viņš, gandrīz viens pats, neko nevarētu izmainīt! Jo Latvijas funktiers, rīcībspēja, Nekāda ekonomika – Tuvākajās desmitgadēs, Neko nav spējīga izmainīt uz Tiešām Ziemeļ Eiropas Labklājību! Ražot spējīgu ekonomiku! Uz Obligātu Valsts valodu! Tikai Latviešu valodu! Tikai Latviešu skolas, Latviešu bērnu dārzus! Levita kungam nebūtu pietiekami stingri,domāt, izteikties spējīgi Latviešu Politiķi, Latvieši ar Augst. Izglītību, saprast, ieraudzīt spējīgi, Gaismu, šī tuneļa galā! Nepaņemtie sev atkal kautko, vai visu! Bet ar sirdi un dvēseli, Veidot Beidzot Vienīgo Latviešu tautas Zemi, Valsti – Priekš Latviešu tautas Labklājības! Levita kungs nesen nekļuva par Latvijas prezidentu! Un labi! Un labāk, ka vairs Nepieteiktos, Nepiekristu šim amatam! Jo Esošais kolhozs, viņa Vēlmēm neder! Viņš tiks pazemots, izbrāķēts! Un viņš Viens pats, pie šīs sasistās siles, neko nevar izdarīt! Un par Āboltiņas noiešanas no Politiskās, Lēmēju skatuves – es gribu izteikties Ļoti kritiski! Viņu nekādā gadījumā Nedrīkstēja zaudēt, palaist! Viņas pienākums bija līdz Pensijai Vilkt Latviju ārā no šī Grāvja! Viņas domāt, runāt spēja, spriest, izteikties, uzrunāt, izskaidrot lietas būtību, IR Neaizvietojami! Latvijas politika, Latviešu Labklājība, Valsts att., ir pazaudējusi Trumpi! Viņu bija jāiejūdz darbos! Lai izmainītu Neizdarīto, Neuzcelto, itkā atgūto Neatkarību!

 8. ar ANGĻU un RĪGĀ AR KRIEVU valodu – ir PILNĪGI NOJŪGUŠIES!!! Tagad kā GODU tur buldurēšanu ANGĻU valodā! Neskatoties uz raidījuma SATURU , skan dziesmas ANGĻU valodā, kuru skanēšana bieži ir pie vienas vietas! Ja dziesmas saturs nav saprotams, tad pie vienas vietas – tai nav NEKĀDA NOZĪME! Savā laikā tā bija ar KRIEVU VALODU – GODS bija buldurēt KRIEVU valodā! Neskatoties uz raidījuma saturu, dziesmas skanēja KRIEVU valodā! Šādas manipulācijas ar mūzikas ”pieskaņošanu” raidījuma saturam rada pretīgumu pret pasniegto informāciju! Man liekas, ka rīts pēc himnas atskaņošanas Latvijas valstī NEBŪTU JĀSĀK AR DZIESMĀM ANGĻU VALODĀ! CIK PRETĪGI! Nevajag runāt par krievu valodas skanēšanu mūsu valstī, ja tik pat vai pat uzbāzīgāk mums uzspež ANGĻU valodu! IR taču arī VĀCU VALODA UN ĻOTI SKAISTAS DZIESMAS ŠAJĀ VALODĀ! IR ITĀĻU UN SPĀŅU VALODAS! KUR PALIEK DZIESMAS LĪVU , LIETUVIEŠU, IGAUŅU VALODĀS???? Teiksiet – angļu valoda ir starptautiska valoda… NU UN? LAI IR!!!

 9. Tikai valsts valoda nekādu labklājįbu ne garantē ,ne veicina

 10. Krievu valodai, kā absolūtā ļaunuma atribūtam, nav vietas uz Cilvēku planētas

 11. krievu teroristi tiks iznicinati ar kontrolshavieniem utainajos prnos?

 12. Eģīls Levits – Piedalījās Atmodas kustībā, bija Latvijas Tautas frontes domes loceklis un Pilsoņu kongresa loceklis. 1990. gada 4. maija Deklarācijas par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanu koncepcijas autors. LR Augstākās Padomes padomnieks (1991—1992), vēstnieks Vācijā un Šveicē (1992—1993), Ministru prezidenta biedrs, Tieslietu ministrs, 5. Saeimas deputāts no “Latvijas Ceļa” saraksta (1993—1994).

  Atzīstu, ka Eģīls Levits ir erudīts, augstas kvalifikācijas personība, jurists, Latvijas patriots, godīgs, bet nesaprotami tas, ka radikāli neiestājās par netaisnībām, kas notika Latvijā un šodien neiesaistās ar saviem padomiem.
  Kas tas ir, ko tas nozīmē? Un tomēr.

  Eģīls Levits ir atbildīgs par noziedzīgo privatizācijas un denaconalizācijas realizēšanu pēc korupcijas pazīmēm, kur īstenie latvieši – TB/LNNK un Pilsoņu kongress plivināja karogu, dziedāja himnu un klaigāja – visiem atdot īpašumus, DDD, bet nerealizēja politiku Civillikuma 3.pantā noteikto, 1990. gada 4.maijā deklarācijā noteikto, pārka’pjot daudzus atjaunotos un pieņemtos likumus.

  To starp. pieņēma likumu”Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”, kas pieņemts Rīgā 1992. gada 7. jūlijā, kas likvidēja svēto Civillikuma 968.pantu, paceļot gaisā – atņemot zemi zem mājām,būvēm kā privātmājām, tā daudzdzīvokļu mājām, pretēji tam, ka šo soli izpildīja lauku zemes reformas gaitā – pēc augstākās diskriminācijas pazīmēm, pārkāpjot reformās noteikto visu procesa dalībnieku tiesību ievērošanas principus saglabāt jau iegūtas tiesības, kas pat atbilst pašreizējai likumdošanai, arī zemes reformas mērķus – vienām mājām atdeva zemi zem mājām, būvēm, citām to liedza, nodeva mantiniekiem ķēves septītā augumā, viltus mantiniekiem – masveidā, paši grāba īpašumus.

  Milzīgos apjomos sanaidoja simtiem tūkstošus cilvēku pret dažiem desmitiem tūkstošu mantinieku un prihvatizatoru, ļāva izrīkoties pēc indiviuālām metodēm – kurš kuru iznīcinās, pakļaus, padzīs. Vara neiejaucās un nepaliīdz vēl šodien zemākajai kastai – tautas nabadzīgākajai daļai, kurai nav naudas advokāta pakalpojumiem, pat ļoti smagos pārkāpumos.

  Eģīls Levits necenšas atzīt savu daļu vainas un iestāties par taisnīguma atjaunošanu joprojām. Vismaz nav manīts, ka Egils Levits aktuāli iestātos par valsts likumdošanas sakārtošanu Latvijā, satrādāto neleitību novēršanu.

  Un kas sagatavoja un pieņēma nelietīgo likumu Par 1950.gada 4.novembra Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju un tās 1., 2., 4., 7. un 11.protokolu

  2.pants. Konvencijas 1.protokola 1.panta prasības neattieksies uz īpašuma reformu, kas regulē PSRS veiktās aneksijas laikā nacionalizēto, konfiscēto, kolektivizēto vai citādā veidā nelikumīgi ekspropriēto īpašumu atdošanu vai kompensācijas izmaksu bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, kā arī lauksaimniecības uzņēmumu, zvejnieku kolhozu un valsts un pašvaldību īpašumu privatizāciju.

  Tiek gaidīts no Egīla Levija “iejaukšanās”šk jos jautājumos, palīdzot Latvijai, la pazemotiem un aizskartiem nebūtu jāvēršas pēc palīdzības pie Romas pāvesta.

 13. Atliek vien apbrīnot Levita pārliecību par juridiski-formālo likumu automātisku īstenošanos dzīvē. Levita kungam noderētu atgādināt J.Andropova secinājumu 1983.g.:” Mēs [komunisti] nepazīstam sabiedrību, kurā dzīvojam.” L

  • Этот господин, как и все другие представители латышской элиты, вообще живут в совершенно другом мире! Atbildēt

   !

  • un kurā vietā Jūs ko tādu izlasāt šai rakstā? Runa ir tieši par to kas būtu jādara atbildīgiem pilsoņiem un visvairāk politiķiem-jārunā valsts valodā

 14. Atliek vien apbrīnot Levita skaidro domu un precīzās definīcijas. Lai arī prezidentam nav lielas varas Latvijā tomēr pilsonisko pašapziņu Levita kungs celtu pamatīgi. Slikti jau paliek pēc Pērziņa un Vājoņa.

 15. pamela.>libertārietim Atbildēt

  Manus necilos komentārus daudz reizes L.A.cenzēja un neļāva citiem izlasīt,BET es esmu pilnīgā šokā,ka tādu komentu kā šo pret žīdiem kas līdzinās antisemītismam un pat genocīdam ļauj lasīt brīvi jebkuram.Tā ir vistīrākā naida kurināšana!Esmu latviete un apliecinu,ka retais ir tāds morālais kroplis kā šis “libertārietis”.Viss komentārs ir traka suņa murgi.

  • Жаба старая, ты сама про русских и не так ещё пишешь! И ничего, тебя публикуют, суку старую. Atbildēt

   da, da.

   • А вам можно оскорблять других людей, их национальные чувства, только за то, что у них другие взгляды и другой язык?! Atbildēt

    ???

 16. … Levit, par teikto, Amen un paldies … bet … par neizteikto valsts valodas nodevibu un tas konsekvencem, ka ari par latviesu elementaro tikumibas elementu dienisko pielietosanu, kas vel pienaktos but pienemtam ka prioritate uzvediba un savu pienakumu izpilde, katram Latvijas Republikas/Bezabrenes pilsonim, nav jakluse … nevienam latviesu patriotam un latviesu tradiciju lietotajam … !?

 17. Tā lieta pati nekritīs ! Teica slavenais Uldis Ģērmanis ( pseidonīms- Ūlafs Jāņsons )

 18. Nemokies, brauc uz turieni, kur tev valsts valodu neprasīs. Tad netā nevajadzēs ”liet krokodila asaras”.

 19. Tīši tai! Latgalīšim ikdīnā juorunoi sovā latvīšu/latgalīšu volūdā, navys čyuļu volūdā!!!

 20. Re , ko šis raksta , ka 3/4 no tiem , kas piedalījās teferenduma NORAIDĪJA krievu valodu , kā otro valsts valodu. Arī šis to pašu PIEDALĪJĀS , NORAIDĪJA …..bet šim nav drosmes pateikt , ka IEŠANA uz to referendumu bija LETIŅU ČAKARĒŠANA… NEIET BIJA TAS PATS , KAS BALSOT PRET……mērgļi tautu musināja un gaudoja , ejiet balsot pret , glābsim latviešu valodu…… viņiem vajadzēja piesegt tos , kas balsoja par otro valsts valodu.. tā pazemot — jums tas par velti nebūs…

  • А результат референдума был известен заранее! Ещё бы, когда стольких людей лишили права голоса! Atbildēt

   !!!

   • kas jums liedz dzivot tur, kur runa Jūsu valodā. Ko var visu laiku ņemties?Jums riebjas latvieši,, bet jūs joprojām Latvijā? Nu nesaprotu… Latviešiem nepieder visa pasaule, mums ir mazs zemes pleķītis. Visa lielā Krievija ir jūsu rīcībā. Variet tur vārīties

    • А почему уезжать должен именно я, а Инесса?! С Родины не бегут! Atbildēt

     Uezszaj sama, dura! Kak u tebja vsjo prosto.

  • Сам ты пизданутый придурок! Atbildēt

   Da!

 21. Tu gudrāks neesi kļuvis. Uzdod un met plinti krūmos.

 22. Rakstā neko neredzu kam es nevarētu piekrist. Levitam ir skaidra domāšana.

 23. LATVIJAS GALVASPILSĒTAS RĪGAS MĒRA N.Ušakova “latviskā” LATVIEŠU VALODA:
  “Darģije ridziņijeķi!”
  “Egļite – ijededzijes!”

 24. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 25. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 26. Paldies par rakstu!

 27. “Visu mūsu dzīvi tagad noteic veikals [tirgus]”. Rainis, 1925.
  Pilsoņiem ikdienā jānopelna dienišķajai maizītei, viņiem vajag jumtu virs galvas (mājokli) nosargāt, tāpēc nākas respektēt tirgus prasības,nevis juridiski-formālos likumus par valsts valodu. Kamēr valsts nespēj kaut cik kontrolēt tirgus “neredzamo roku” vismaz Latvijā, tikmēr nāksies mācīties svešvalodas, un lietot tās ikdienā. Skarbi, bet reāli:”….ekonomists P.Guļāns apgalvoja – vairāk nekā 90% Latvijas ekonomikas veido ārvalstu kapitāls. Proti – Latvija ir citu valstu ekonomiska kolonija. ” NRA, 08.01.2018.

 28. Viss pareizi,bet,kāpēc tik smagnēja pāreja uz apmācības valodu skolās un kāpēc tāda atturība no valsts prezidenta puses?

  • Smagnēja tāpēc, ka pa skuju taku aizejošās Vienotības Šadurskis kā pēdējo izmisuma soli mēģina izraut no Nacionālās Apvienības rokām šo izglītības valodas kārti, tāpēc arī ilgi tielējās, tielējās, bet tagad, kad Vienotības reitingu neatgriezeniski nokrituši līdz jauniem zemumiem, pēkšņi bladāc! Bet Vējonis neko nesaka, jo baidās kādam uzkāpt uz varžacīm (tāpat kā komentējit Rīdzenes sarunas). Bija Saeimai iespēja par prezidentu ievēlēt goda vīru Levitu, bet tā vietā ievēlēja lāga vīru Vējoni. Tā nu tas ir..

 29. Un ko tu, aploget, gribēji ar visu šo teikt?!

 30. Jānis Lielbritānijā Atbildēt

  Tukši vārdi, kamēr Latvijā ar likumu tiek atļauti un aizsargāti angiskumi, kuri tiek rakstīti ik uz stūra.
  Palasiet Ministru kabineta 2000. gada 22. augusta noteikumu Nr. 287 un jums tiks skaidrs, ka latviešu valodai Latvijā nav privilēģijas.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+