Tehnika

“Li-Fi” satriec “Wi-Fi” – 100 reizes ātrāks 16

Foto: Shutterstock

Ja esat viens no tiem, kuru jau ilgstoši neapmierina “Wi-Fi” piedāvātais interneta ātrums, jūs iepriecinās ziņa, ka drīzumā komercializāciju varētu piedzīvot “Li-Fi” jeb uz gaismu balstīts “Wi-Fi”, kas varētu nodrošināt pat 100 reizes ātrāku interneta savienojumu nekā šobrīd lietotais.

Lielākā daļā “Li-Fi” sistēmu balstās uz datu pārnesi caur LED spuldzītēm, līdz ar to varētu rasties dažas problēmas tehnoloģijas izmantošanā ārpus laboratorijas. Taču zinātnieki nākuši klajā ar jauna veida – infrasarkano – “Li-Fi”, kas testos jau pārsniedzis 40 gigabitus sekundē lielu ātrumu.

“Li-Fi” sistēmu ieviesa 2011. gadā, balstoties uz ideju, ka datus varētu pārnest, izmantojot nemanāmas LED gaismas mirdzēšanu. Laboratorijā jaunā tehnoloģija, kas pieprasa vien LED spuldzīti, sasniegusi 224 gigabitus sekundē lielu ātrumu, taču skeptiķi jau norādījuši uz vairākiem sistēmas mīnusiem. Piemēram, lai sistēma darbotos, ir jādeg gaismai, līdz ar to par gulēšanu gultā ar izslēgtām gaismām, viedtālrunī pārlapojot jaunākās ziņas, būs jāaizmirst. Tāpat, līdzīgi kā mums pazīstamais “Wi-Fi”, esošās LED “Li-Fi” sistēmas izmanto vienu spuldzīti, lai ar savienojumu nodrošinātu visas ierīces. Tas nozīmē interneta ātruma samazināšanos, ja tīklā atrodas vairāki lietotāji.

Saistītie raksti

Lai šīs problēmas novērstu, Nīderlandes Eind-hovenas tehnoloģiju universitātes students Joanns Ohs izdomājis, ka “Li-Fi” darbotos labāk, ja LED vietā būtu infrasarkanā gaisma. Jāsaka gan, ka infrasarkanais “Li-Fi” nav pilnīgi jauna ideja, taču visas līdz šim eksperimentālās sistēmas izmanto energoietilpīgos pārvietojamos spoguļus, kas nav pārāk komercializējama ideja. Tā vietā Oha sistēma izmanto pasīvo antenu bez kustīgām detaļām. Svarīgi, ka katrai ierīcei ir savs gaismas stars atšķirīgā viļņa garumā, kas nozīmē, ka interneta ātrumam vajadzētu saglabāties augstam neatkarīgi no tīkla lietotāju skaita.

Joprojām gan ir viena problēma – līdzīgi kā LED “Li-Fi”, arī infrasarkanais “Li-Fi” nespēs pārraidīt datus cauri sienām. Labi drošībai, taču slikti, ja vēlamies ar savu interneta savienojumu dalīties.

LA.lv