×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Andris Plociņš: LIAA vieglāk prezentēt nekā atbalstīt

Foto - LETAFoto - LETA

Andris Plociņš

Andris Plociņš, SIA”Vincents Polyline” direktors: “Vairākus gadus mēs kopā ar Jelgavas Koksnes ķīmijas institūta zinātniekiem izstrādājām jaunu antipirēna (uguns aizsardzības līdzeklis koksnei. – Red.) recepti, kam bija jāsasniedz koksnes augstākā iespējamā – B klases aizsardzība. Lai šo klasi saņemtu, veicām testus kopā ar Latvijas zinātniekiem. Latvijas Lauksaimniecības universitātes laboratorijās tika izveidoti speciāli stendi. Tajos dedzināja moduļus un pētīja dažādu antipirēna sastāvu efektivitāti. Veicot šādu pamatīgu darbu inovatīva produkta izstrādē, firma cerēja uz ES finanšu grantu un iesniedza projektu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA). Aģentūra projektu pirmajā kārtā pieņēma un novirzīja tālāk.

Tomēr otrajā kārtā projektu izbrāķēja, jo tas neatbilstot kritērijiem – Āzijā esot līdzīgi izstrādājumi. Jāpaskaidro. Būvķīmijas izstrādājumi, tajā skaitā koksnes antipirēni, ir ļoti plaša būvizstrādājuma grupa, kurā dažādi izstrādājumi skaitāmi tūkstošos, ja ne desmitos tūkstošu. Tātad vienā grupā, piemēram, ūdenī šķīstoši antipirēni, var būt ļoti daudzi izstrādājumi, kuru formulas atšķiras. Kopēts izstrādājums skaitās tad, ja izmantotā formula jau ir patentēta. Tā kā mūsu produkts vēl bija tikai izstrādes stadijā, kā aģentūra zināja, ka tāds jau esot Ķīnā?

Tālāk trakāk. Kad jauno produktu bijām paši saviem spēkiem izstrādājuši un ieviesuši tirgū, no LIAA zvanīja, lai to piesakot gada Inovācijas balvai. Pieteicāmies un pirmo kārtu izturējām. Tad ziņoja, lai taisām prezentāciju 20 cilvēku lielai ekspertu komandai. Mūsu uzņēmums strādā plusos, tomēr ir neliels, tikai 15 cilvēki. Gatavot speciālu prezentāciju 20 izsmalcinātiem LIAA darboņiem ir dārgi, laikietilpīgi un, galvenais, pa tukšo. Kaut kā savādi. Kad prasījām atbalstu (ne jau no LIAA pašas, tie apkalpo tikai svešus grantus), bijām slikti. Kad LIAA vajag parādīt, ko nu viņi paši ir par valsts naudu izdarījuši inovāciju veicināšanai, “Vincents” noder. Atteicāmies no šī apšaubāmā goda un cīnāmies paši tālāk. Tā kā Krievijas tirgus kļūst mazāk turīgs, veicam pētījumus Skandināvijas virzienā. Bet par grantiem – 
daži mēlnesīgi uzņēmēji uzskata, ka, lai saņemtu grantu, vissvarīgākais esot pareizā, LIAA pietuvināta projektu rakstītāja izvēle. Vai viņi kļūdās?”

Uzziņa

SIA “Vincents Polyline”

Dibināts 1997. gadā, izveidots kā britu kopuzņēmums, kopš 2005. gada pieder Latvijas kapitālam;

ražo būvķīmiju: koka aizsarglīdzekļus, betonu piedevas un hidroizolācijas materiālus (pēdējais jaunums – dabiskā lineļļas krāsa).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+