×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
4. novembris, 2014
Drukāt

Liānas pie mājas: kā tās audzēt? Vai nebojās sienu? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Gribam apzaļumot mājas austrumu un kūts rietumu galus. Abas ir mūra ēkas, bet galos virs mūra – krāsoti koka dēļi. Kuri vīteņaugi būtu piemēroti un kādi stiprinājumi jāierīko, lai vīteņaugi varētu pieķerties? Rumānijā redzējām 3–5 stāvu māju sienas, saimniecības ēkas un mūra kūtis, kas apzaļumotas ar pieclapu mežvīnu, bet dažas ar trīsdaivu mežvīnu, kam ūsas ir ar piesūcekņiem. Vai varam izmantot otro augu? Kur iespējams iegādāties pieclapu mežvīnu vai citus apzaļumošanai piemērotus, ātri augošus vīteņaugu stādus?” ILGVARS DURBES NOVADĀ

“Gribu mājas sienu apaudzēt ar vīteņaugiem, bet ir dzirdēts, ka bojājot konstrukciju. Kas jāievēro pirms vīteņaugu stādīšanas?” SOLVITA E.

Vajadzīgs balsts

Vīteņaugi – kokaugi ar vijīgu vai kāpelējošu stumbru – var lieliski nosegt masīvas sienas, mūrus. Īpašu akcentu rada pieclapu mežvīns ar krāsainajām lapām rudenī, kas Latvijā ir līderis starp vīteņaugiem.

– Mūsu klimata apstākļos apaudzēt ēku sienas ar vīteņaugiem vai kāpelētājaugiem nav ieteicams, jo tie telpas padara aukstas un mitras, vairāk pūst būves koka elementi un aizsērē ūdens notekas. Mežvīni ar savām ķepiņām (vītnēm) ieķeras veco ēku spraugās, tajās sakrājas mitrums, ar laiku veidojas trūdviela, kas ir labvēlīga vide sūnu, ķērpju augšanai. Ziemā, uznākot salam, spraugas kļūst arvien plašākas. Tas ir tikai laika jautājums, līdz liāna māju sāk noārdīt, – brīdina Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas speciālists Romāns Strelčūns.

Ja nepieciešams ēku nosegt ar skaistu, krāsainu, dzīvu paklāju, vīteņaugi jāaudzē uz atsevišķa režģa vismaz 0,4–1 m attālumā no mājas sienām (atkarībā no liānu sugas un kopšanas vajadzības), atstājot vietu ventilācijai.

Lieli, ilgi auguši vīteņaugi kļūst smagnēji, tāpēc vissvarīgākais, lai balstu konstrukcijas spētu noturēt augus. Materiāla izvēle paliek katra paša ziņā, noteikti ņemot vērā arī augu labsajūtu.

• Metāla režģi, kā arī cinkotas dzelzs un alumīnija kon­strukcijas ir izturīgas, kalpo vairākām paaudzēm, bet maksā dārgi. Kokaugiem var nepatikt metāla krasā temperatūras maiņa, sevišķi karstā un aukstā laikā.

• Koka konstrukcijas vīteņaugiem ir draudzīgas, bet īslaicīgas – balsti satrūd 10–15 gados. Jaunu ierīkošana saimniekam sagādā neērtības. Impregnēti koka balsti kalpo 2–3 reizes ilgāk. Lai mazinātu mitruma ietekmi, apakšējo vertikālo balsta daļu vajadzētu iecementēt, iebetonēt vai arī koka konstrukcijas uzlikt uz metāla kājām.

• Vīteņaugu balstam var izmantot izturīgas plastmasas konstrukcijas vai metāla trosītes, kas apvilktas ar izolējošu polimēru materiālu.

Iestādītie vīteņaugi jākopj tāpat kā citi dārza augi. Tiem vajadzīga ar trūdzemi mulčēta augsnes virskārta. Audzējot uz režģa netālu no mājas sienām, regulāri jāpiefrizē pārāk tālu aizklīdušie dzinumi. Jāuzmana, lai liānas nenokļūtu uz jumta. Dzinumus var apgriezt jebkurā laikā, izņemot sala periodus.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Taas ir ‘viinstigas’, un nekaadas ‘liaanas’! Latvijaa labi zinaami augi, jau paarsimts gadus! Viinogu radinieki!

  2. Riktīgs draņķis un tikai ienaidnieks tādu ,tūdu var iestādīt pie mājas.

Draugiem Facebook Twitter Google+