×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. septembris, 2012
Drukāt

Lībijā nogalināts ASV vēstnieks

Foto - AFPFoto - AFP

Naktī uz trešdienu notikušajā protestētāju uzbrukumā ASV konsulātam Bengāzī, Lībijas austrumos, nogalinātā amerikāņu amatpersona bija ASV vēstnieks valstī Kristofers Stīvenss, paziņoja Iekšlietu ministrija.

“Tika nogalināts vēstnieks un vēl trīs amatpersonas,” paziņoja iekšlietu ministra vietnieks Vaniss aš Šarifs. Stīvensa nāvi tviterī apstiprinājis arī premjerministra vietnieks Mustafa Abu Šagurs. Stīvenss vēstnieka amatā Lībijā bija nostrādājis mazāk nekā četrus mēnešus. Protestus pie konsulāta izraisīja ASV tapusi filma, kurā esot apvainots pravietis Muhameds. Bengāzī demonstranti apšaudīja konsulāta ēku no granātmetējiem un pēc tam to aizdedzināja. Lībijas Iekšlietu ministrijas drošības komisijas preses pārstāvis informēja, ka no netālu esošās fermas pret konsulāta ēku izšautas vairākas granātas. Aculiecinieki ziņoja, ka pirms konsulāta aizdedzināšanas protestētāji to izlaupījuši un bruņoti vīrieši, tostarp ultrakonservatīvie salafisti, nobloķējuši ielas, kas ved uz konsulātu. Vēstnieks ticis nogalināts, kad bruņotais pūlis uzbrucis konsulātam.

Lībijas pagaidu parlaments – Vispārējais nacionālais kongress (VNK) – vardarbīgos protestus jau nosodījis. Klintone Vašingtonā atklāja, ka sazinājusies ar VNK prezidentu Mohamedu Megarjefu, lai saskaņotu Lībijā strādājošo amerikāņu aizsardzības pastiprināšanu, un viņš solījis pilnībā sadarboties. “Šīs dienas notikumu gaismā Savienoto Valstu valdība sadarbojas ar partnervalstīm visā pasaulē, lai aizsargātu mūsu darbiniekus, mūsu misijas un Amerikas pilsoņus,” atzīmēja Klintone.

Protesti notika arī pie ASV vēstniecības Ēģiptes galvaspilsētā Kairā, kur protestētājiem izdevies noraut ASV karogu, kas, pieminot 11. septembra teroraktu gadadienu, bija nolaists pusmastā. Pie vēstniecības ēkas sapulcējās aptuveni 3000 demonstrantu, galvenokārt salafistu kustības islāmistu atbalstītāji. Iejaucās policija, tomēr spēku tai nenācās pielietot, un pūlis pakāpeniski izklīda.

Laikraksts “The Wall Street Journal” ziņo, ka protestus izraisījusi filma “Musulmaņu nevainība”, ko uzņēmis 52 gadus vecs Kalifornijas ebrejs Sems Basils, kurš darbojas nekustamo īpašumu jomā. Intervijā laikrakstam viņš islāmu salīdzinājis ar vēzi. Arābu līgas ģenerālsekretāra vietnieks Ahmeds ben Helli veltījis filmai asu kritiku, norādot, ka tā apvaino pravieti Muhamedu un to nosodījuši kristieši un musulmaņi visā arābu pasaulē. “Savienotās Valstis nožēlo ikvienu netīšu mēģinājumu nomelnot citu reliģiskās pārliecības. Bet izteikšos skaidri: šāda veida vardarbīgiem uzbrukumiem nekad nav nekāda attaisnojuma,” runājot par Lībijā notikušo, uzsvēra Klintone.

Pēdējo mēnešu laikā Bengāzī vērojama vardarbības saasināšanās. Pilsētā spridzinātas militārās ēkas, nogalināti armijas un drošības spēku karavīri. Lībijas iekšlietu ministrs ir brīdinājis, ka islāmisti Lībijā ir ievērojams spēks – gan skaita, gan viņiem piederošo ieroču ziņā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+