×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2012
Drukāt

LIC darbinieki pret reorganizāciju vēršas valdībā

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) darbinieki un pacienti nosūtījuši vēstuli augstākajām valsts amatpersonām, kategoriski aicinot nepieļaut LIC reorganizāciju, tomēr Veselības ministrija (VM) tāpēc savus plānus attiecībā uz centra nākotni nedomā mainīt.

LIC darbinieki piektdien preses konferencē uzsvēra, ka centra reorganizācijai nav objektīvu iemeslu un tā ir “reforma reformas pēc”, kas kaitēs ne tikai iedzīvotāju veselībai, bet pat apdraudēs nacionālo drošību.

VM galveno reorganizācijas pamatojumu – stiprināt sabiedrības veselības profilaksi, izveidojot jaunu Slimību kontroles un profilakses centru – LIC neuzskata par pietiekamu, jo šīs funkcijas varētu piešķirt arī nesen izveidotajam Nacionālajam veselības dienestam (NVD), bet tāpēc nebūtu jālikvidē Infektoloģijas centrs.

LIC darbinieku lielākās bažas ir, ka reorganizācija sagraus vienotu infekcijas slimnieku veselības aprūpes sistēmu, kas vienā iestādē ietver ārstēšanu, diagnostiku un epidemioloģisko uzraudzību. LIC iekļaušana Rīgas Austrumu slimnīcas sastāvā, viņuprāt, kavēs mediķu sagatavošanos neplānotiem infekcijas slimību uzliesmojumiem, jo slimnīcas finansējuma modelis to ierobežos.

“Ja speciālisti koncentrējas vienā vietā un viņiem ir sava klīnika, darbs ir daudz veiksmīgāks. Ir nepieciešams arī vienots vadības centrs,” uzsvēra LIC Aknu slimību nodaļas vadītājs Jāzeps Keišs (attēlā).

VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš gan mierināja, ka reāli pārmaiņas skars tikai LIC administrāciju, bet speciālistiem nekas nemainīsies – viņi varēs turpināt strādāt tajās pašās telpās, kur līdz šim, un veikt tos pašus pienākumus, mainīšoties tikai juridiskā pakļautība.

Tomēr uz jautājumu par LIC darbinieku paustajām bažām, ka reorganizācijas ietvaros tiks samazinātas ārstējošā personāla algas un Rīgas Austrumu slimnīca nebūs ieinteresēta uzturēt tik lielu laboratoriju, kāda ir LIC, Muciņš atbildēja, ka “uz reorganizācijas brīdi nekas nemainīsies, bet es, protams, nevaru pateikt, kā būs 100 gadu uz priekšu”.

LIC darbinieku un pacientu vēstuli gan nav parakstījis neviens no LIC administrācijas pārstāvjiem, un arī centra direktore Baiba Rozentāle preses konferencē nepiedalījās. Uz aģentūras BNS zvaniem viņa neatbildēja.

Lai gan VM apgalvo, ka “nepārtraukti ir dialogā” ar LIC administrāciju, centra darbinieku viedoklis ir diametrāli pretējs. “Attiecībā uz mums tas nav dialogs, bet monologs,” sacīja LIC arodbiedrības vadītāja Ilze Bērziņa. Uz jautājumu, vai arī LIC administrācija iebilst pret pārmaiņām vai arī ir centusies pārliecināt darbiniekus par pretējo, viņa atbildēja lakoniski: “Kā var pārliecināt par kaut ko tādu, kas, mēs zinām, būs sliktāk?”

Muciņš mierināja, ka VM nolūks nav pasliktināt situāciju infekcijas slimību ārstēšanā un ārstniecības personāls tiks saglabāts, kā arī slimnīca netiks pārvietota uz citām telpām. “Neesam pirmoreiz kādā reorganizācijā ‒ vienmēr būs iebildumi, bet infekcijas slimību ārstēšana ir jāintegrē daudzprofila slimnīcās, tas nevar būt sadrumstalots,” pēc preses konferences klāstīja VM valsts sekretārs.

Viņš pieļāva ‒ ja citas ministrijas nākamnedēļ saskaņošanas sanāksmē iebildīs pret VM izstrādāto reorganizācijas plānu, LIC reorganizācija varētu notikt arī vēlāk nekā 1.aprīlī. “Bet virzienu gan mēs neapturēsim, runa ir tikai par tehniskām niansēm,” strikti teica Muciņš.

Uz jautājumu, kādēļ VM vēl 2010.gada beigās paudusi viedokli, ka tālāka LIC reorganizācija nebūtu lietderīga, bet tagad domas mainījusi, Muciņš atbildēja, ka “toreiz situācija bija cita, bet pašlaik aizvien vairāk izjūtam līdzekļu nepietiekamību”, tādēļ esot jāvirzās uz priekšu un līdzīgās funkcijas jāapvieno.

Tiesa gan, VM joprojām nav aprēķinājusi, kāds būs LIC reorganizācijas finansiālais ieguvums. Tas esot saistīts ar atsevišķiem pārskatiem, ko VM vēl gaida no LIC. Muciņš solīja, ka ar aprēķiniem varētu nākt klajā nākamnedēļ. Savukārt jaunā Slimību profilakses un kontroles centra izveide papildu līdzekļus neprasīšot ‒ to VM plāno īstenot esošā budžeta ietvaros.

Jau vēstīts, ka decembrī Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts VM likumprojekts, kas paredz līdz 1.aprīlim likvidēt LIC un izveidot jaunu veselības ministra padotībā esošu tiešās pārvaldes iestādi ‒ Slimību profilakses un kontroles centru.

Plānots saglabāt visas LIC funkcijas, nododot ar infekciju slimību ārstniecību saistītās LIC funkcijas Austrumu slimnīcai, bet LIC valsts pārvaldes funkcijas sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības jomā ‒ jaunajam Slimību profilakses un kontroles centram. Jaunajai iestādei tiks nodotas arī NVD un VI funkcijas sabiedrības veselības monitoringa, slimību uzraudzības un veselības veicināšanas jomā, kā arī netipiskās NVD, Veselības inspekcijas un NMPD funkcijas un uzdevumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+